Jak zrobić drzewo kute?

Jak zrobić drzewo kute?

Jak zrobić drzewo kute? Motyw drzewa w stalowych dekoracjach lub obiektach użytkowych od wieków cieszy się niezwykłą popularnością. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że połączenie pięknego, surowego wyglądu stali z fantazyjnym, sędziwym wrażeniem jakie dają poskręcane konary i korzenie stylizowane na kształt drzewa to coś, koło czego nie da się przejść obojętnie.

Znajdziemy więc zarówno elementy do bram kutych uformowane w sylwetkę drzewa, jak i całe stalowe przęsła lub kolumny o takim wyglądzie. Popularnym rozwiązaniem jest także wpisywanie motywu drzewa w kute lampy ogrodowe oraz meble. Nie mniej lubianą odmianą są stylizowane na drzewa karnisze czy też kute ozdoby na ścianę, na przykład w formie doniczek lub ścianek, po których wspinają się rośliny typu bluszcz lub pnące kwiaty.

Czego potrzeba, aby zrobić drzewo kute?

W zasadzie niezależnie od tego czy zamierzamy wykonać elementy do bram kutych czy na przykład kute ozdoby na ścianę, będziemy potrzebować podobnego sprzętu. Wciąż wiele zależy od stylu naszej pracy oraz materiałów, których będziemy używać. Przy mniejszych elementach na pewno przyda nam się maszyna służąca do wyginania i skręcania prętów. Niezastąpione będzie również imadło, a także szlifierka, która umożliwi nam wykończenie całości poprzez zeszlifowanie nadmiaru stali. Szlifierka umożliwi też wykonanie faktury kory drzewa, jeśli na takie zwieńczenie naszego wyjątkowego dzieła się zdecydujemy. Spawarka będzie niezbędna, by połączyć ze sobą poszczególne elementy w zgrabną, ciesząca oczy całość.

Wiele osób decyduje się jednak na kucie stali na ozdoby o stylistyce drzewa w tradycyjny sposób. Oznacza to, że kucie odbywa się na gorącej stali, a także na kowadle. Używa się do tego młota. Jest to sposób niewątpliwie interesujący i mający swój niepowtarzalny charakter, przeznaczony głównie dla prawdziwych pasjonatów tego starego, pełnego tradycji rzemiosła.

Jak zrobić drzewo kute?Do wykonania ozdób stylizowanych na drzewo, czy to będą kute lampy ogrodowe czy kute ozdoby na ścianę oczywiście potrzebujemy również stali. Należy zwrócić uwagę na to, by stal odpowiadała zarówno naszemu projektowi (o tym za chwilę), jak i możliwościom czy też po prostu umiejętnościom. Stal to zawsze mieszanka kilku stopów metali. W zależności od użytych surowców zmieniają się znacząco jej właściwości. Nam będzie przede wszystkim chodziło o to, by stal dawała się wyginać w zaplanowany sposób pod wpływem ciepła lub oddziaływania dużej siły. Niezwykle ważne jest też jednak to, by była to wysokiej jakości stal, która wytrzyma próbę czasu, a więc nie będzie niszczała pod wpływem upałów, deszczu, mrozów. Kiedy wykonujemy kute elementy robimy to wszak po to, by służyły nam przez kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat.

Jak wybrać odpowiedni projekt?

Wybór odpowiedniego projektu to niezwykle ważny krok. Musi być on przecież dostosowany do naszych umiejętności oraz materiałów i narzędzi, które posiadamy. Jeśli marzymy o skomplikowanym wzorze, z którego wykonać chcemy na przykład kute lampy ogrodowe, potrzebować będziemy sporych umiejętności, a także pewnych ważnych cech. Do wykonywania drobnych elementów potrzebna będzie niezwykła precyzja i dokładność. Większe drzewa o swobodnych projektach pozostawiają nieco większe pole do pomyłek.

Czy potrzebna będzie farba?

Choć kute ozdoby same w sobie są bardzo piękne, czasem warto pomyśleć także o zabezpieczeniu ich farbą. Musi to być specjalistyczna farba, przeznaczona do malowania stalowych powierzchni. Tylko taka ma szansę utrzymać się na naszym starannie wykutym drzewie. Aby zwiększyć jej przyczepność powierzchnię stali należy wcześniej dokładnie oczyścić, odtłuścić oraz zmatowić. Matowienie może odbywać się na przykład za pomocą delikatnego papieru ściernego. Do czyszczenia i odtłuszczenia przydają się rozpuszczalniki i specjalnie do tego przeznaczone detergenty. Odpowiednio dobrana farba będzie nie tylko zdobić kute drzewo, ale i je zabezpieczać. Zwiększa odporność stali na warunki atmosferyczne oraz uchroni ją przed największym wrogiem metalowych ozdób, czyli niszczycielską rdzą.

Jak zrobić drzewo kute?

Kiedy zaopatrzymy się już w stalowe pręty odpowiedniej grubości i jakości oraz wszystkie niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do pracy. Drzewo wykonujemy według projektu. Istotne jest to, że o ile kute lampy ogrodowe wykonujemy w całości, o tyle elementy do bram kutych mogą być nieco bardziej skomplikowane i wymagać spawania ich z bramą na bieżąco. Musimy przede wszystkim jednak zgodnie z pierwotnym założeniem wyginać i przyspawać kolejne pręty, tworząc coraz bardziej skomplikowany wzór drzewa. Opierać się on będzie prawdopodobnie o powyginane konary i korzenie. Kiedy wszystkie elementy znajdą się już na swoim miejscu, pozostaje nam już tylko wykończenie dzieła. Przede wszystkim szlifujemy więc powierzchnię, aż uzyskamy zadowalający nas efekt. Ostatnim pociągnięciem pędzla może być pomalowanie kutego drzewa na wybrany kolor/

Rekomendowane artykuły