Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu? Gry hazardowe są wysoce niebezpieczne, ze względu na to, iż na samym początku zawsze wydają się dziecinnie niewinną rozrywką. Częste wizyty w kasynie są wręcz idealnym sposobem na wieczorną rutynę, zaś gra w karty i to na pieniądze pozwala przeżyć elektryzujący dreszczyk emocji, a każda kolejna zdrapka to koszt od 2 do 3 zł. Niestety od samego ryzyka związanego z grą można się uzależnić, czego skutki są tragiczne i mogą spowodować nieustanną spiralę długów, utratę pracy, problemy z wierzycielami, rozpad rodziny, a nawet doprowadzić w ostateczności do samobójstwa. Odwyk hazardowy w takich przypadkach staję się wręcz niezbędny.

Czym jest hazard?

Hazardem nazywamy wszystkie gry o pieniądze lub inne dobra, w których o wyniku decyduje los. Zatem jeśli w grze istnieje stawka, czy też możliwość wygranej, ale przede wszystkim wtedy, gdy wynik gry nie zależy od umiejętności graczy, ani też wiedzy i nie ma się na niego wpływu, lecz o wszystkim decyduje przypadek, śmiało można powiedzieć, iż to hazard. Hazard to nic innego jak forma zabawy i rozrywki, do której dostęp mają tylko dorośli. Tacy ludzie podejmują ryzyko obstawiania wyniku w grze, nie tylko, aby się pobawić, ale również poczuć emocje związane z ryzykiem i niepewnością. Motorem napędowym jednak zawsze jest i będzie wygrana. Niezwykle silnie i przyjemnie doświadczalne emocje są podłożami uzależnienia od grania hazardowego. Siłą napędową patologicznego hazardu, czyli uzależnienia od grania jest potrzeba przeżywania silnego napięcia, jakie pojawia się tylko i wyłącznie w czasie gry. Każdorazowe wygrane wzmacniają znacząco wiarę we własny wpływ na wynik gry, tym samym zachęcając do jej kontynuacji. Przegrana zaś wywołuje nic innego jak złość oraz żądze odzyskania utraconych pieniędzy, jednocześnie zmuszając do powyższego, czyli kontynuacji gry. Wysoce uzależniony funkcjonuje więc w błędnym kole, z którego trudno się wydostać. A leczenie uzależnień od hazardu jest trudnym orzechem do zgryzienia.

Kiedy można powiedzieć, że hazard jest problemem?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?Zakup zwykłej zdrapki lub udział w loterii, a nawet wizyta w kasynie i oddanie się grze w ruletkę dla ogromnej ilości osób nie stanowi żadnego ryzyka. Potrafią one nie tylko ocenić sytuację, ale również w dowolnym momencie przerwać grę. Do tego idealnie zdają sobie sprawę, iż nie mają żadnego wpływu na wynik gry. Hazard jest problemem w momencie, kiedy gracz przestaje traktować rozgrywkę za pieniądze jak zabawę, a odczuwa nieodpartą chęć do dalszej gry, przy czym zwiększa stawki, które powodują coraz to wyższe przegrane. W taki sposób można zaskakująco szybko wpaść w błędne koło i uzależnić się od emocji, które są nieodłącznym towarzyszem każdej gry, a również stracić zdolność do realnego ocenienia sytuacji. Prowadzi to prostą drogą do zadłużania się poprzez zaciąganie chwilówek i kredytów, pożyczania pieniędzy od znajomych i rodziny. Skutkuje to tym, iż życie osoby uzależnionej zaczyna koncentrować się tylko i wyłącznie wokół gry. Może ona ignorować wszelakie uwagi wypływające z otoczenia i puszczać mimo uszu fakt, iż takie zainteresowanie hazardem zaczyna być chorobliwe. Nie dopuszczają do siebie myśli o odwyku od hazardu.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Zaczynając od osób, które zaczynają powoli uświadamiać sobie, iż są w pewnym stopniu uzależnione, jak i sami ich bliscy, szukają odpowiedzi na nurtujące pytanie, czyli jak skutecznie leczyć uzależnienie od hazardu? Niestety samo postanowienie nie wystarczy, jednak jest już krokiem do przodu. Ośrodek leczenia hazardu niekiedy jest pierwszą myślą, która pozwala na odmienienie życia. Terapia uzależnień od hazardu to najczęściej samotne próby zniwelowania nałogu, które kończą się niepowodzeniem. Jeśli zaś chodzi o praktykę, polega ona na tym, iż na krótszych lub dłuższych okresach abstynencji, przychodzi niekontrolowana chęć rzucenia się na pierwszą lepszą grę. Dzieje się tak, ponieważ samo zakończenie grania nie oznacza pozbycia się całkowitego uzależnienia od hazardu, chociaż rzecz jasna jest jednym z niezbędnych warunków prowadzących do uleczenia. Jednym z najskuteczniejszych środków, jeżeli mowa o uzależnieniach od zakładów bukmacherskich i innych, jest odpowiednio dopasowana psychoterapia. Za jej sprawą uzależniony gracz ma możliwość zrozumienia, na czym polega jego problem, ponadto nabywa umiejętności radzenia sobie nie tylko z uzależnieniem, ale również z czymś bardziej ogólnym, czyli własnymi emocjami, które często bywają niezrozumiałe. Jeżeli zaś chodzi o samą farmakologię, na rynku dostępne są leki pomagające przetrwać najtrudniejsze momenty podczas abstynencji, wyraźnie wyciszają negatywne emocje, chociaż są jedynie środkami doraźnym i nie leczą choroby. Do ośrodka leczenia uzależnień od hazardu zgłaszają się osoby o najróżniejszych stopniach zatracenia się w grze, każdy ma więc szansę na polepszenie własnego stanu. Warto też zwrócić uwagę na grupy samopomocowe dedykowane osobom uzależnionym od hazardu, tworzone one są oraz prowadzone przez ludzi, którzy sami są uzależnieni od hazardu.

Rekomendowane artykuły