Nurkowanie jak głęboko

Nurkowanie jak głęboko

Nurkowanie jak głęboko – w Polsce bardzo dużo osób ćwiczy nurkowanie. Bardzo często zwykłe nurkowanie zamienia się w swego rodzaju pasję. Przez niektórych nawet jest to nazywane obsesją, aby nurkować coraz głębiej. W niektórych przypadkach, aby spróbować między innymi pobić rekordy w głębokości płetwonurkowania. Jak się okazuje, Polacy są narodem, który posiada najwięcej rekordów, jeżeli chodzi o głębokości nurkowania, jednocześnie bardzo często zdarza się, że podczas próby odbicia takiego rekordu, dochodzi do tragedii.

Przyczyn tego jest wiele. Jedną, jaką możemy podać, to chociażby taka, że po prostu samo nurkowanie na dużych głębokościach jest po prostu niebezpieczne. Z drugiej strony jednak podkreślane jest często, że bardzo często za tymi tragediami stoi po prostu słabe wyszkolenie polskich nurków, a przynajmniej niektórych, którzy podejmują się tego typu wyzwań. Przyjrzyjmy się temu tematowi, czyli jak głęboko można nurkować.

Jak głęboko można nurkować?

Nurkowanie na dużych głębokościach to temat, na jaki powinniśmy zawsze trafić, na każdym szkoleniu nurkowym. Głębokie nurkowanie jest tematem, który jest obecny na różnego rodzaju szkoleniach i każda szkoła nurkowa, będzie ten temat poruszała, chociażby ku przestrodze. Dobrze jednak jest mówić o takich rzeczach nie tylko na szkoleniach. Warto jest publikować tego typu informacje, chociażby zwykły artykułach, z tego powodu, że chociażby dlatego, aby osoby, które jeszcze na takim kursie nie były, lub nie zamierzają być, uświadomiły sobie, że płetwonurkowanie jest to sport, który może w niektórych sytuacjach być niebezpieczny. Nurkowanie na pokonywanie różnego rodzaju rekordów, czy to własnych, czy tych światowych, zawsze musi być poprzedzone odpowiednim kursem nurkowym, na odpowiednim poziomie. Droga od podstawowego kursu na nurka lub od kursu nurkowania dla początkujących, do mistrzostwa świata, trwa wiele lat i jest długa, jednak nie powinno się iść na skróty. Przejdźmy do meritum. Nurkowanie możemy podzielić na dwie kategorie, czyli nurkowanie bez butli z tlenem oraz nurkowanie z butlą z tlenem. Te dwie kategorie różnią się między sobą dość znacząco, ale oczywiście te różnice zaczynają się zwiększać wraz z tym, jak głęboko nurkujemy.

Nurkowanie bez butli tlenowej

Nurkowanie bez butli tlenowej jest to sport zdecydowanie bardziej ograniczony. Przede wszystkim jesteśmy ograniczeni tym, że zapas tlenu, jaki posiadamy, jest to zapas tlenu, który posiadamy w płucach. Nie jest też oczywiście tak, że zapas tlenu starcza na krótko, ponieważ taki zapas tlenu może starczyć nawet na kilka minut, a doświadczeni nurkowie wiedzą tak naprawdę, w jaki sposób sprawić, aby czas nurkowania wydłużyć. Nie zmienia to jednak faktu, że nurkując bez butli tlenowej, jednorazowo zanurzyć się możemy maksymalnie na kilka minut, a głębokość nurkowania jest dość mocno ograniczona.

Ogólnie uważa się, że nurkowanie bez butli tlenowej jest bezpieczne do około granicy 30 m, chociaż oczywiście rekordy w tej materii wynoszą nawet około 100 m. Spowodowane jest to tym, że w momencie, kiedy zanurzamy się to mamy cały czas powietrze w płucach. Kiedy się zanurzamy to ciśnienie, które nas zgniata, zgniata również powietrze. Zmniejsza się objętość tego powietrza. Kiedy gazy są w naszej krwi, również zmniejszają swoją objętość, a kiedy się natomiast wynurzamy, to objętość zaczyna się zwiększać. I to jest taka różnica, że osoba, która pływa bez butli tlenowej, nie może tak naprawdę powodować tego, aby się w sposób kontrolowany bardzo długo wynurzać, aby objętość tych gazów nie rosła zbyt gwałtownie. Takie wynurzenie z powietrzem w płucach z dużej głębokości, po prostu może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń wewnętrznych, a nawet do śmierci.

Nurkowanie z butlą z tlenem

Nurkowanie z butlą z tlenem jest to nieco inne zagadnienie. Przede wszystkim musimy tutaj podkreślić, że cały czas możemy wymieniać gaz między naszymi płucami a butlą, a ponieważ gaz jest pod takim samym ciśnieniem, pod jakim znajduje się nasz organizm, to możemy tym gazem swobodnie oddychać. Zakłada się, że do około 300 m głębokości, możemy w miarę bezpiecznie nurkować z butlą z tlenem. Jest to taka głębokość, na której nasze płuca są ściśnięte jeszcze w sposób dość optymalny, który umożliwia w miarę normalne oddychanie. Oczywiście tutaj sama zasada nurkowania różni się też wyraźnie od tego, w jaki sposób nurkujemy na mniejszych głębokościach rekreacyjnie. Przede wszystkim podczas nurkowania na tak dużych głębokościach, musimy używać specjalnych mieszanek tlenowych, o obniżonej zawartości tlenu. Musimy również bardzo uważnie się wynurzać. Zasada jest taka, im dłużej przebywamy w zanurzeniu na dużej głębokości, tym dłużej powinno trwać nasze wynurzanie się, ponieważ inaczej moglibyśmy doprowadzić do choroby dekompresyjnej. Wiele też zależy od naszego doświadczenia, ponieważ musimy obliczyć zapas tlenu jednakowo zanurzenie, pływanie w zanurzeniu oraz na wynurzenie. Dodatkowo na różnych głębokościach musimy używać innych mieszanek tlenowych i dopasowywać je podczas zmiany głębokości.

Rekomendowane artykuły