Mocne zęby na długo: jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych?

Mocne zęby na długo: jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych?

Mocne zęby na długo: jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych? Implantologia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Komfortowe w użyciu, doskonale imitujące prawdziwe zęby – implanty doskonale sprawdzają się, zastępując czy to jeden, czy kilka zębów, a także stanowią świetne podparcie pod protezy zębowe.

Implanty wykonywane są z tytanu. To sztuczne korzenie, które stanowią podstawę do odbudowy zęba. Można wszczepić jeden implant lub kilka, to już zależy wyłącznie od liczby brakujących zębów i /albo od planu leczenia – brakujące uzębienie można zastąpić protezą, a (co najmniej dwie) implanty posłużyłyby za podparcie i stabilizację dla protezy. Zazwyczaj dobór odpowiedniej metody zastąpienia zębów zostaje wybrana po konsultacji ze stomatologiem.

Z czego zrobiony jest implant?

Implanty zębowe w doboszimplanty.pl wykonywane są z tytanu – metalu, który nie wchodzi w negatywne reakcje z organizmem człowieka, a wręcz przeciwnie – dzięki temu doskonale nadaje się do wykonywania elementów na stałe umieszczanych w ludzkim organizmie. Tytanowy wkręt zostaje umieszczony w kości szczęki albo żuchwy; integracja z kością przebiega szybko i skutecznie, ale samo zrośnięcie się trwa do kilku miesięcy. Na szczęście dzięki fakturze przypominającej zdrowe zęby pacjent łatwo przyzwyczaja się do implantu – wrażenia podczas jedzenia i mówienia nie zmieniają się.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Pierwsza wizyta to zawsze wizyta konsultacyjna. Pacjent przechodzi dokładne badania stanu zębów. Konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomorfogicznego, które pozwoli ustalić, czy tkanki kostnej jest wystarczająco na przeprowadzenie zabiegu; w niektórych przypadkach bowiem zdarza się, że kość zanika wkrótce po utracie uzębienia. Po pozytywnym przejściu badań stomatolog ustala plan leczenia: ile implantów należy wszczepić, czy oprócz nich zostanie założona proteza, kiedy zostanie przeprowadzony zabieg itd. Zabieg zaczyna się od podania znieczulenia – miejscowego lub całkowitego, zależy to przede wszystkim od liczby wszczepianych implantów. Zabieg polega na wykonaniu w kości niewielkich dziurek, przez które zostają wszczepiane tytanowe implanty.

Potem rana zostaje zszyta i implanty nie są widoczne. Zależnie od liczby implantów zabieg może potrwać nawet ponad dwie godziny. W zależności od tego, w którą część kości wprowadzono implant (żuchwę czy szczękę) proces zrastania się trwa od trzech miesięcy do pół roku. Wytwarza się powłoka, na której osadza się nowa tkanka kostna – właściwe umocowanie implantu. Dzięki właściwościom tytanu, z którego wykonany jest implant, organizm szybko przyzwyczaja się do nowego ciała obcego i nie odrzuca go. W kolejnym etapie wszczepiania implantu następuje wkręcenie śruby gojącej – implantolog wszczepia ją w błonę śluzową. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem śruby gojącej jest przyspieszenie gojenia się błony śluzowej. Również, przygotowuje dziąsło pod nałożenie korony protetycznej. Można ją nałożyć już dwa tygodnie po wygojeniu – wówczas można wykonać zabieg uzupełnienia protetycznego.

Zakładanie sztucznego zęba

Kiedy implant jest gotowy, następuje zamocowanie sztucznego zęba. Najpierw należy pobrać wycisk jamy zębowej oraz dobrać barwę uzębienia. Na podstawie wycisku uzębienia wytwarza się koronę protetyczną (czyli, mówiąc wprost, sztuczny ząb), a także łącznik (mocuje się na nim koronę). Sam zabieg polega na połączeniu łącznika z implantem; następnie mocuje się na nim sztuczną koronę. Dokładny proces rekonwalescencji zostaje ustalony przez lekarza. Dotyczy to zarówno odpowiedniej higieny jamy ustnej, jak i terminu oraz liczby wizyt kontrolnych.

Cena zabiegu wszczepienia implantu i protezy zęba

Najdroższy zabieg to samo wszczepienie implantu. Zależnie od gabinetu, w którym wykonuje się zabieg, pojedyncza tytanowa śruba może kosztować od 1500 do nawet 4000 złotych. Do tego należy doliczyć koszt pierwszej wizyty, badań diagnostycznych, a także śruby gojącej – może to kosztować nawet do 500 złotych, jednak w niektórych gabinetach śruba gojąca nie kosztuje nic. Koszt założenia protezy korony na implant waha się od 500 do nawet 1500 złotych. Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonana zostanie korona. Najtańsza opcja to porcelanowa korona ze stopem metalu. Najdroższa, pełnoceramiczna korona, czyli implanty zębów cała szczęka to cena nawet do trzech razy więcej, jednak wygląda o wiele bardziej naturalnie, a więc i estetycznie. To także najbardziej wytrzymała ze wszystkich protez.

Umocowanie protezy zębowej na implantach

Implanty mogą również posłużyć za mocowanie całych protez zębowych. Co ciekawe, wystarczą do tego jedynie dwa implanty. Tego rodzaju zabieg zamiast pojedynczych koron poleca się przede wszystkim osobom, które straciły kilka lub nawet wszystkie zęby – głównie ze względu na o wiele mniejszy koszt. Zabieg wygląda nieco inaczej niż przy mocowaniu protez koron. Po wygojeniu implantów nakłada się na nie przęsło, do którego następnie zostaje przytwierdzona proteza zębowa. Proteza jest wówczas zamontowana na stałe i pacjent szybko się do niej przyzwyczaja – wrażenia przy jedzeniu są takie same jak przy zwykłych zębach. Jedyną niedogodnością jest cena, jako że łączny koszt może nawet przekroczyć 10 000 złotych.

Rekomendowane artykuły