Jak zachować się na imprezie firmowej?

Jak zachować się na imprezie firmowej?

Jak zachować się na imprezie firmowej? Imprezy firmowe stwarzają wspaniałą okazję do zacieśnienia więzi między współpracownikami. Pomagają również poluzować nieco być może zbyt formalne relacje między kadrą kierowniczą a jej podwładnymi. Imprezy tego rodzaju są również nieocenionym wsparciem dla nowych pracowników. Mimo swoich zalet, imprezy bywają stresujące, zwłaszcza dla osób, które biorą w nich udział po raz pierwszy. Na szczęście, kierując się kilkoma prostymi zasadami, możemy uniknąć wpadek na imprezie firmowej. 

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Wydawać by się mogło, że to jak się ubierzemy na imprezę pracowniczą nie ma zbyt większego znaczenia. Jest to jednak błędne mniemanie. Nie sposób bowiem ukryć, że to co dostrzegamy na pierwszy rzut oka w człowieku to jego wygląd zewnętrzny. Do pracy, a także na imprezy firmowe powinniśmy więc przychodzić ubrani odpowiednio. Co to jednak w praktyce oznacza? Przede wszystkim musimy ubrać się adekwatnie do sytuacji. Jeżeli impreza ma swobodną formę i jest organizowana w plenerze, złym pomysłem będzie przyjście w eleganckim garniturze lub szykownej sukience. Na ognisko firmowe lub grilla śmiało możemy przyjść w wygodnych jeansach czy bojówkach. Unikajmy jednak zbyt krótkich i obcisłych szortów, nawet jeżeli jest lato i temperatura sprzyja skąpym stroju. Jeżeli chodzi o górną część garderoby, dobrym rozwiązaniem będzie niezbyt elegancka koszula czy T-shirt. W chłodniejsze dni doskonale sprawdzi się sweter lub golf. Unikajmy jednak krótkich topów odsłaniających brzuch oraz bluzek ze zbyt głębokim dekoltem. Jeśli impreza ma formę eleganckiego bankietu, nie możemy przyjść ubrani tak jak na ognisko w lesie. Panowie koniecznie powinni zatroszczyć się o szykowny garnitur. W niektórych przypadkach można pozwolić sobie na wersję sportowej elegancji. Panie powinny postawić zaś na sukienkę koktajlową, która podkreśli atuty ich sylwetki i zatuszuje wady. Należy jednak mieć na uwadze, że odzież nie powinna być zbyt krótka i wyzywająca.

Co z osobami towarzyszącymi?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy na imprezę pracowniczą może przyjść ze swoim partnerem lub partnerką. Na to pytanie niestety nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego jaki charakter ma impreza firmowa. Niektóre imprezy, zwłaszcza te o charakterze integracyjnym dotyczą tylko i wyłącznie pracowników. Przyjście na imprezę zamkniętą z osobą z zewnątrz byłoby więc dużym nietaktem. Nawet jeśli osoba towarzysząca pracownikowi nie zostałaby wyproszona, mógłby on narazić siebie i swojego partnera na przykre komentarze ze strony innych członków imprezy. Zanim więc zabierzemy swoją drugą połówkę na imprezę firmową, upewnijmy się, że jest to rzeczywiście pożądane. Niektóre imprezy firmowe dopuszczają bowiem udział osób spoza grona pracowniczego. Są to najczęściej imprezy organizowane z okazji karnawału, andrzejek czy jubileuszu istnienia firmy. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaki charakter ma dana impreza, najlepiej zapytać o to osobę, która jest odpowiedzialna za jej organizację. Zazwyczaj jednak organizatorzy imprez firmowych w jasny sposób mówią o tym, czy pracownicy mają przyjść na imprezę sami czy też mogą kogoś ze sobą zabrać.

Jakich zachowań unikać?

Jak zachować się na imprezie firmowej?Każda impreza firmowa rządzi się własnymi prawami. Nie wszystkie organizowane są w tym samym miejscu i o tej samej porze roku. Zazwyczaj w ciągu roku pracownik ma możliwość uczestnictwa w kilku imprezach o różnym charakterze. Nie sposób jednak nie zauważyć, że odpowiedni ubiór na imprezie firmowej to nie wszystko. Przede wszystkim należy bowiem zadbać o właściwe zachowanie. Dla nowych pracowników, którzy biorą udział w imprezie po raz pierwszy, może być ona wydarzeniem nieco stresującym. Warto więc przed spotkaniem z innymi pracownikami zastanowić się nad tym czego się obawiamy. Warto wziąć relaksującą kąpiel, posłuchać muzyki lub przejść się na spacer. Na imprezy firmowe zawsze należy przybyć punktualnie. Nie wolno zapominać także o przywitaniu się ze wszystkimi pracownikami. Nie pomijajmy żadnego ze swoich współpracowników, nawet jeśli za którymś z nich nie przepadam. Oczywiście, jeśli pracowników jest wiele, możemy nie mieć sposobności rozmowy z każdym z nich. W miarę możliwości, postarajmy się jednak zamienić z większością z nich choćby kilka słów. Na imprezie firmowej zazwyczaj mamy możliwość skosztowania różnych potraw oraz napojów. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar. Nadmierne obżarstwo może bowiem nie tylko doprowadzić do niestrawności, ale również sprawić, że inni będą postrzegać nas w niekorzystnym świetle. Miejmy na uwadze także odpowiednie posługiwanie się sztućcami. Jeżeli mamy z tym problem, warto przed firmową imprezą, poczytać co nieco o prawidłowym używaniu sztućców. Unikajmy także rozmawiania z przysłowiową pełną buzią. Jest to zachowanie uznawane za wysoce niekulturalne. Nie nadużywajmy również alkoholu, pamiętając o tym, że suto zakrapiane imprezy firmowe w łatwy sposób mogą wymknąć się spod kontroli. Dobrze byłoby również unikać wywoływania konfliktów. Na imprezach firmowych lepiej nie rozmawiać zbyt wiele o pracy i o tym, co sprawia nam w niej trudność.

Rekomendowane artykuły