Jak wykończyć dom z bali? Domy drewniane są coraz częściej wybierane przez osoby decydujące się na budowę własnego domu jednorodzinnego. Argumentów na korzyść technologii drewnianej jest bardzo wiele. Właściciele doceniają niepowtarzalny klimat i zapach drewnianych domów, szybkość ich budowy i łatwość przebudowy, a także innowacyjne sposoby wykończenia. To właśnie w wykończeniu takiego domu można wykorzystać wiele ciekawych pomysłów.
Na rynku jest już znaczenia ilość interesujących projektów które potrafią zaskakiwać wyglądem i designem. Mimo, że drewno używane jest w budownictwie od dawna, odpowiednie wykorzystane w budownictwie może nadać domowi nowoczesny kształt i charakter. Sprawdźmy jak wykończyć dom z bali by nadać mu indywidualny i oryginalny charakter
Wbrew pozorom domy z bali nie narzucają nam konkretnego stylu aranżacyjnego w przypadku urządzania wnętrza jak i zewnętrznej strony domu. Bale z których zbudowany jest dom można ukryć pod płytami gipsowo-kartonowymi i odpowiednią warstwą tynku, wówczas nie będzie on różnił się wyglądem od murowanych domów. Można również wykorzystać drewno lub materiały drewnopodobne nadając domu górski charakter. Taki dom na pewno będzie przyciągał spojrzenia przechodniów, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na jego postawienie w obszarach podmiejskich.
Dużo większe pole do popisu mamy wewnątrz budynku. Narzucające się na pierwszą myśl wnętrze rustykalne możemy łatwo zamienić na ultra nowocześnie, wręcz modernistycznie wyglądający dom. Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, które narzuca wybór domu z bali. Ze względu na to, że w pierwszych dwóch-trzech latach dom bardzo mocno pracuje, konieczna jest aranżacja w zabudowy stałe na ścianach wewnątrz. Należy więc zachować odpowiednie odstępy między stropem a meblami tak bym dom spokojnie mógł osiadać nie uszkadzając przy tym mebli.
Analogicznie wygląda sytuacja ze schodami, które nie mogą być na stałe przytwierdzone do podłogi.
Jak widać ograniczenia w aranżacji domu z bali są bardziej formalne i techniczne niż związane stricte z aranżacją i stylistyką wnętrza. Jak więc umeblować dom z bali, żeby wyglądał nie tylko pięknie, ale również był funkcjonalny? Większość architektów i projektantów wnętrz zgadza się, że domy z bali świetnie wyglądają w aranżacjach naturalnych, ekologicznych, które podkreślą drewniany charakter zabudowy. W takim wnętrzu dominować będą duże przestrzenie wypełnione naturalnymi materiałami jak drewno i kamień. Dominujące to kolory to odcienie brązu i zieleni oraz wszelkiego rodzaju jasne, pastelowe kolory. Ważne by przy takiej stylizacji wybierać meble o kompozycji prostej o mocnym drewnianych charakterze – może nawet trochę mocarne. Nie warto również przesadzać z ilością dodatków, a kiedy się już na nie zdecydujemy warto skorzystać z jasnego drewna lub dodatków w odcieni szarości. To właśnie kolory pełnią dużą rolę w aranżacji domu z bali. Nie warto przesadzać ani z ich ilością a tym bardziej szerokością palety barw. Proste i stonowane rozwiązania stworzą naturalny i przyjazny klimat w domu.
Domy z bali to ciekawa alternatywa dla domów murowanych. Na świecie mają długą tradycję i wielu miłośników nie tylko w krajach skandynawskich, ale coraz częściej w Europie Zachodniej. Wyróżnia je krótki czas budowy. Drewniane domu, niezależnie od wybranej technologii, budowane są bardzo szybko. A najszybszą z technologii są właśnie domy z bali, postawienie takiego domu (po wylaniu fundamentów) zajmuje około miesiąca. Dodatkowo dzięki temu, że drewno jest materiałem bardzo prostym w obróbce można bardzo łatwo modyfikować projekt lub z łatwością wykorzystać gotowy projekt producenta elementów składowych. Tworząc własną koncepcję można zbudować dom z wykuszami, tarasami, werandą i wielospadowym dachem – wszystko według indywidualnych upodobań.
Producenci często wskazują drewno jako materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Warto jednak pamiętać, że domy całoroczne lepiej budować z grubych bali lub dodatkowo je ocieplić wełną mineralną, ponieważ tylko wtedy możemy maksymalnie wykorzystać właściwości termoizolacyjne. Zastosowanie odpowiedniej grubości bali powoduje że dom drewniany zimą szybko się nagrzewa i utrzymuje temperaturę, a latem daje przyjemny i chłodny klimat. To nie jedyna rzecz, która pozytywnie wpływa na Nasze zdrowie. Bale skutecznie neutralizują niekorzystne dla zdrowia jony, które są efektem promieniowania urządzeń elektrycznych. Przekłada się to na lepszy sen oraz wzrost wydolności organizmu.
Domy z bali są bardzo ciekawą alternatywą dla domów murowanych. Dzięki Swoim zaletom zdobywają w Polsce coraz większe uznanie wśród osób planujących budowę własnego domu jednorodzinnego. Co ważne przy wykończeniu takiego domu nie trzeba kurczowo trzymać się stereotypowego wykończenia domu z bali. Oczywiście trzymając się drewnianej stylizacji można nadać domowi górski charakter, tworząc w nim przyjazny klimat. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ dom z bali świetnie będzie wyglądał z bardziej modernistycznym wykończeniem.