Jak wybrać klinikę rehabilitacyjną? Nie wszystkie kliniki rehabilitacyjne są tak samo dobre czy polecane – nie wszystkie również mają tak samo rozwinięte leczenie danego schorzenia; a tych, niestety, w ostatnim czasie dokucza nam coraz więcej. Co liczy się najbardziej podczas wyboru kliniki? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać klinikę, w której uzyskasz jak najlepsze efekty terapii.
W większości przypadków za rehabilitację https://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-aparatu-ruchu/ w specjalistycznych klinikach musimy płacić z własnej kieszeni. Niestety, często nie są to niskie ceny – dlatego też tak ważnym jest, żeby wydane pieniądze szły w parze z satysfakcjonującymi rezultatami i poprawą stanu zdrowia. Nie warto udawać się do jakiejś kliniki tylko dlatego, że jest tańsza; o wiele lepszą inwestycją będzie poniesienie większych kosztów, ale w miejscu, gdzie rehabilitacja danego schorzenia stoi na najwyższym poziomie.
Kwalifikacje fizjoterapeutów
Fizjoterapeuci to głównie osoby po pięcioletnich studiach medycznych, podczas której zdobyły tytuł magistra. Podczas studiów nie tylko uczą się tego samego, co lekarze czy pielęgniarki, ale również zdobywają wiedzę typową wyłącznie dla fizjoterapii: przeciwskazania do rehabilitacji, objawy różnych schorzeń, itp. Ponieważ fizjoterapia rozwija się razem z postępem i medycyny, i techniki, większość rehabilitantów dba o swój stały rozwój; nawet po studiach uczęszczają na studia podyplomowe czy liczne kursy i szkolenia, dzięki którym przez cały czas poszerzają swoją wiedzę.
Udział w konferencjach odnośnie rehabilitacji, stałe pogłębianie wiedzy i umiejętności potwierdzone dyplomami, to wszystko świadczy o wysokich kwalifikacjach rehabilitanta. Wybierając klinikę, w której fizjoterapeuci dbają o to, by przez cały czas być na czasie z najnowszymi technikami terapeutycznymi czy technologią wspomagającą je, zyskujesz poniekąd gwarancję wysokiej jakości rehabilitacji. Jednak nie mniej istotne jest, żeby szkolenia uzupełniające wiedzę były naprawdę porządne – czyli liczące po kilkaset godzin, jako że kursy jedno- czy dwudniowe niekoniecznie zapewniają rzetelną, pogłębioną na dany temat wiedzę.
Upewnij się również, że rehabilitanci w danej klinice należą do Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – stowarzyszenia naukowego i zawodowego, zrzeszającego polskich fizjoterapeutów.
Nowoczesny sprzęt
Dostęp do sal, na których odbywają się ćwiczenia, czy specjalistycznego sprzętu jest niemal tak istotne, jak wykwalifikowani rehabilitanci. Niemal, ponieważ jest to jednak sprawa drugorzędna – profesjonalny rehabilitant o szerokiej wiedzy i dużym doświadczeniu osiągnie o wiele lepsze rezultaty niż fizjoterapeuta o gorszych kompetencjach, za to wykorzystujący bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt.
Na co konkretnie powinieneś zwrócić uwagę? Powierzchnia sal do ćwiczeń jest istotna, jednak nie aż tak jak liczba stanowisk i sprzęt do rehabilitacji, jakie przypadają na pojedynczego pacjenta. Do najczęstszego wyposażenia klinik rehabilitacyjnych należą lasery, urządzenia do fototerapii, krioterapii czy magnoterapii. To bardzo drogie urządzenia, jednak żeby osiągnąć jak najlepsze efekty terapii, konieczne jest wprowadzenie do leczenia także wprowadzenie kinezyterapii – czyli leczenia poprzez ruch. Dowiedz się, jakie metody rehabilitacji preferują w klinice, w której planujesz podjąć terapię.
Rehabilitacja funkcjonalna
Stosowana głównie w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami czy pacjentów po udarze czy zawale, którzy na nowo muszą uczyć się funkcjonowania. Wiele klinik jest wyposażone w specjalne sale, w których znajdują się atrapy zwykłych domowych pomieszczeń – jak kuchnia, łazienka, itp. Ich zadaniem jest nauczenie pacjenta, jak poruszać się po domu. W rehabilitacji bowiem nie zawsze chodzi o wyleczenie schorzenia (jako że nie zawsze jest to możliwe), ale o umożliwienie pacjentom jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania. Wiele klinik uczy, jak to robić, co jest zarówno niezwykle potrzebne, jak i pomocne.
Dostęp do specjalistów
Ważne, żeby klinika rehabilitacyjna poza samymi fizjoterapeutami zatrudniała także lekarzy, którzy mają specjalizację w danej dziedzinie – na przykład neurologów czy ortopedów. Mimo że nie uczestniczą oni w samym procesie rehabilitacyjnym, dobrze jest móc skonsultować z nimi efekty terapii; specjalista może ocenić, w jakim stopniu rehabilitacyjna jest skuteczna, a także ewentualnie stwierdzić, co można poprawić, żeby ją zoptymalizować.
Całodobowa opieka
Jeżeli wybierasz się do kliniki całodobowej (czyli pozostajesz w niej przez cały czas trwania terapii), a nie dziennej, ważne jest, żeby placówka zapewniła ci jak najwyższą jakość opieki przez cały ten czas. Nie chodzi już nawet o to, ile pacjentów przypada na danego rehabilitanta (chociaż wiadomo, że im mniej, tym lepiej – wówczas jak najwięcej czasu może poświęcić danej osobie), to istotne jest również to, czy w klinice znajdują się takie osoby jak pielęgniarki czy ratownicy medyczni, a także osoby, z którymi w każdej chwili można się skonsultować. Upewnij się, że pod tym względem klinika stoi na wysokim poziomie – efekty rehabilitacji zależą nie tylko od samego fizjoterapeuty.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |