Zastrzyk młodości. Czy toksyna botulinowa skutecznie odmładza?

Zastrzyk młodości. Czy toksyna botulinowa skutecznie odmładza?

Zastrzyk młodości. Czy toksyna botulinowa skutecznie odmładza? Nasze życie trwa coraz dłużej a jego komfort ulega poprawie, dlatego nie dziwi nikogo, że prócz zdrowia, chcemy zachować dobry i młody wygląd. Obserwujemy wszechobecny kult piękna i młodości, który wpływa na rynek medycyny estetycznej. Pojawiają się coraz to nowe  preparaty i substancje zarówno pielęgnacyjne, jak i odmładzające. Nie da się ukryć, że do najpopularniejszych z nich należy botoks oraz substancja nawilżająca – kwas hialuronowy.

Botoks zwany bywa eliksirem młodości, gdyż w błyskawiczny sposób usuwa zmarszczki. Niestety, bywa on często nadużywany i nie da się ukryć, że iniekcje z botoksem są zaraz po powiększanie ust jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej w https://m-estetica.pl/. Botoks to toksyna botulinowa typu A, która swoje początki zawdzięcza belgijskiemu odkrywcy Emile Pierre van Ermenghen’neowi, który to w 1897 roku odkrył i nazwał bakterie Clostridium Botulinum w zepsutych przetworach mięsnych.

Czym jest toksyna botulinowa?

Czysta toksyna botulinowa została wyizolowana w roku 1944, w amerykańskim ośrodku badania broni biologicznej w Fort Detrick. To jedna z najsilniejszych trucizn znanych ludzkości, co sprawia, że można ją znaleźć w rejestrze substancji należących do broni biologicznych. W medycynie estetycznej stosuje się jej bardzo małe dawki, które wywołują wyłącznie efekt terapeutyczny. Toksynę botulinową zaczęto stosować w neurologii ze względu na jej właściwości zwiotczające pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Aktualnie wskazaniami do stosowania botoksu w neurologii są takie problemy jak ogniskowe przykurcze (spastyczność) wiążąca się z deformacją stopy końsko – szpotawej, wywołana przez spastyczność (przykurcze) u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w wieku dwóch lat i starszych. Ponadto stosowana jest w ogniskowych przykurczach nadgarstka i dłoni u pacjentów dorosłych po zaistniałym udarze. Innym problemem zdrowotnych są ogniskowe przykurcze stawu skokowego u pacjentów dorosłych po przebytym udarze. Ponadto za pomocą botoksu leczony jest kurcz powiek (blefarospazm), połowiczy kurcz twarzy i związane z nim ogniskowe dystonie, idiopatyczny kręcz karku (dystonia szyjna).

Do czego wykorzystuje się botoks?

Botoks Szczecin wykorzystuje się w profilaktyce leczenia bólów głowy u chorujących na przewlekłą migrenę. Stosując botoks można walczyć z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, chociażby z idiopatyczną nadreaktywnością oraz z objawami nietrzymania moczu, naglącym parciem, częstomoczem. Ponadto przy nadpotliwości pach, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest oporne na leczenie miejscowe. Toksyna botulinowa wykorzystywana w medycynie estetycznej i stomatologii blokuje połączenia nerwowo – mięśniowe, co powoduje, iż hamowane zostaje kurczenie mięśni, mimo wysyłanych z mózgu sygnałów. Dlatego tak popularnym jest ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych, gdyż mięsień wówczas ulega relaksacji, przez co odpoczywa i zmarszczki nie powiększają się. Tego typu zabieg medycyny estetycznej zapobiega utrwalaniu zmarszczek. W Polsce zabiegi z wykorzystaniem botoksu stosuje się od 1996 roku. Spożycie jadu kiełbasianego wywołuje zatrucie upośledzające układ nerwowy, wywołujące zaburzenia oddychania i prowadzi do śmierci. Należy podkreślić, że zatrucie występuje tylko i wyłącznie w sytuacji połknięcia leku w dużej ilości, dlatego jego obrót jest dość restrykcyjnie kontrolowany przez producentów i farmaceutów. Botoks legalnie może zakupić lekarz i to tylko na receptę.

Botoks w medycyna estetyczna

Zastrzyk młodości. Czy toksyna botulinowa skutecznie odmładza?W medycynie estetycznej podaje się go w celu relaksacji mięśni mimicznych, chociażby w celu eliminacji zmarszczki pomiędzy brwiami, tzw. lwiej zmarszczki, zmarszczki poprzecznej na czole, wokół kątów zewnętrznych oka, tzw. kurzych łapek, ale również tzw. króliczej zmarszczki, czyli zmarszczek na nosie, zmarszczek palacza, powstających wokół ust. Botoks używa się także w eliminacji uśmiechu dziąsłowego, tzw. gummy smile, silnego mięśnia bródkowego, czy eliminacji zgrzytania zębami. Najnowsze badania wskazują, że to dobry środek w leczeniu trądziku różowatego i napadowego rumienia twarzy. Istnieją również przeciwwskazania stosowania botoksu. Będą to ciąża oraz okres karmienia piersią, niektóre choroby neurologiczne, zaburzenia pracy układu sercowo – naczyniowego, uczulenie na albuminę ludzką, choroby autoimmunologiczne, zażywanie niektórych leków, zaburzenia krzepliwości krwi, nieustabilizowana cukrzyca, choroby onkologiczne oraz wiek poniżej osiemnastego roku życia.

 

Czy ostrzykiwanie botoksem boli?

Ostrzykiwanie twarzy nie jest bolesne, nie stosuje się podczas zabiegów znieczulenia. Zabieg musi być poprzedzony wywiadem, wykluczeniem przeciwwskazań. Po zabiegu na skórze widoczne są niewielkie bąble, jak po ugryzieniu komara, może wystąpić niewielki siniaczek. Wszystko to bardzo szybko znika. Efekty dają się zauważyć już po kilku dniach, ostateczny wynik widoczny jest po dwóch tygodniach https://www.original.com.pl/fakty-i-mity-o-botoksie. Nie są one jednak trwałe. W zależności, których mięśni dotyczą, utrzymują się od dwóch do ośmiu miesięcy. Zależy to również od cech osobniczych, rodzaju wstrzykniętej toksyny, jej ilości, siły wstrzyknięcia oraz regularności wykonywanych zabiegów. Ponowna iniekcję zaleca się po upływie czterech, do sześciu miesięcy, jeśli chodzi o twarz. Ciało należy ostrzykiwać w odstępach ok. dziewięciomiesięcznych.

Rekomendowane artykuły