Psychoterapia – jak wygląda i w czym może pomóc?

Psychoterapia - jak wygląda i w czym może pomóc?

Psychoterapia – jak wygląda i w czym może pomóc? Dzisiaj coraz chętniej sięgamy po terapię przeprowadzoną przez psychoterapeutę. Kim jest taka osoba, czym się zajmuje oraz kto może podjąć leczenie u niej?

Co to takiego?

Psychoterapia to różne metody leczenia sporej gamy zaburzeń i problemów natury psychicznej. W czasie tego procesu pacjent ma bezpośredni kontakt z terapeutą. Zwykle, aby leczenie nastąpiło, potrzebne jest minimum kilka sesji terapeutycznych. Terapie trwają tygodniami, miesiącami, a nawet latami.

Kto może prowadzić spotkania?

Aby poprowadzić terapię, dana osoba musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Nikt nie chce, aby w naszej psychice mógł namieszać ktokolwiek. Musi zatem być przeszkolona w dowolnym nurcie psychoterapeutycznym oraz sama musi być po przejściu swojej psychoterapii. Co więcej, w trosce o bezpieczeństwo swoich pacjentów, dobry specjalista superwizuje swoją pracę, czyli konsultuje swoich pacjentów z bardziej doświadczonym od siebie terapeutą.

Spotkania grupowe i indywidualne

Psychoterapia to najczęściej spotkania grupowe i indywidualne. Część ludzi zaczyna od spotkań sam na sam ze specjalistą, gdyż tutaj łatwiej przełamać strach. Takie sesje sprzyjają także temu, aby przerabiać na nich bardzo intymne i trudne sytuacje ze swojego życia. Natomiast terapia grupowa to miejsce, gdzie spotyka się grupa pacjentów wraz z terapeutą, bądź z terapeutami. Jest ona szczególnie kluczowa, jeśli mamy problemy w kontaktach z ludźmi, bo w takim bezpiecznym środowisku łatwiej przełamać swoje ograniczenia. Często też niektórzy ludzie np. podczas leczenia uzależnień korzystają z obu form pomocy. Regularnie uczęszczają na spotkania grupowe, a gdy pojawiają się nagłe problemy, omawiają je na spotkaniach indywidualnych. Tak czy inaczej, psychoterapia w obu formach jest skuteczna.

Czy trzeba zażywać leki?

Często ludzie boją się iść do psychoterapeuty dlatego, iż przeraża ich potencjalny przymus brania tabletek. Czy rzeczywiście jest się czego tutaj bać? Po pierwsze trzeba podkreślić tutaj fakt, że leczeniem farmakologicznym nie zajmuje się psychoterapeuta, tylko psychiatra. Psychoterapia bardzo często przeprowadzana jest bez udziału chemicznych środków leczących. Czasami łączenie obu metod przynosi lepsze rezultaty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupić się tylko na terapii. Znaczna część pacjentów gabinetów psychoterapeutycznych to właśnie osoby, które nie zażywają farmakoterapii.

Rodzaje psychoterapii

Warto także wiedzieć, iż psychoterapia dzieli się na wiele różnych szkół. Nie ma jednej najlepszej. Każda z nich ma swoje lepsze i słabsze strony. Kluczowy fakt jest taki, że każda z nich działa i pomaga pacjentom. Wyróżniamy między innymi terapie: poznawczo-behawioralne, psychodynamiczne, Gestalt oraz psychoanalityczne. Zanim udamy się do danego specjalisty, warto dowiedzieć się na własną rękę nieco więcej o nurcie, w którym działa.

Leczenie uzależnień

Psychoterapia - jak wygląda i w czym może pomóc?Psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ odgrywa kluczową rolę w leczeniu uzależnień na całym świecie. Osoba uzależniona może np. odstawić alkohol bądź narkotyki i przejść odstawienie, ale jeśli nie zmieni swojego myślenia, szybko znowu zacznie sobie “radzić” z życiem po staremu, czyli uciekając się do swojego nałogu. Dlatego też uzależnionych ludzi wysyła się na psychoterapię. Najczęściej uczęszcza się tutaj na spotkania grupowe, ale także korzysta z pomocy indywidualnej. Taka terapia to czas, w którym można się nauczyć zdrowo funkcjonować w społeczeństwie, nie sięgając po destrukcyjne metody. Często określa się nałogi jako choroby uczuć, gdyż dany uzależniony nie potrafi sobie z nimi radzić. W takim miejscu może nauczyć się nazywać, przeżywać czy mówić o tym, co akurat czuje. W leczeniu uzależnień niezbędna jest także edukacja na temat mechanizmów choroby tak, aby pacjenci mogli sobie z nimi radzić skutecznie w pojedynkę.

Traumatyczne dzieciństwo

Dzisiaj coraz większą rolę w problemach ludzi dorosłych doszukuje się w trudnym dzieciństwie. Dlatego psychoterapia dba o to, aby uleczyć rany z przeszłości w bezpiecznym miejscu. Bardzo popularne w Polsce (z racji poziomu alkoholizmu w tym kraju) są terapie dla dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych (DDA). Psychoterapia polega na zmierzeniu się z trudnym dzieciństwem i z prawdą o swoich dysfunkcyjnych rodzicach. Dzięki temu takie osoby później nie powielają negatywnych zachowań swoich rodziców i są w stanie zarówno założyć szczęśliwą rodzinę, jak i żyć w satysfakcjonujący sposób samotnie. Inną formą leczenia przeszłości jest terapia dla DDD, czyli osób z dysfunkcyjnych rodzin. Bywa, że terapię DDA i DDD są łączone razem.

Leczenie depresji

Kolejnym istotnym problemem, z którym może nam pomóc psychoterapia, jest leczenie depresji. Jeśli chcemy wyjść z niej, terapia jest jednym z najlepszych opcji, jakie mamy do dyspozycji. Często ludzie się zniechęcają, ponieważ nie widzą efektów w krótkim okresie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i dać psychoterapii szansę przez kilka miesięcy nim się z niej zrezygnuje. Niekiedy jest tak, iż najlepsze efekty widoczne są dopiero np. rok po zakończeniu leczenia. Prędzej inni dostrzegą w nas zmianę i nam o tym powiedzą, niż my to zobaczymy w sobie.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl

Rekomendowane artykuły