Jak montuje się rolety rzymskie?

Jak montuje się rolety rzymskie?

Jak montuje się rolety rzymskie? Rolety materiałowe cieszą się obecnie dużą popularnością, a pośród nich szczególnie lubiane są rolety rzymskie. Dlaczego tak się dzieje i jak zamontować takie rolety?

Jak wyglądają rolety rzymskie i do czego służą?

Rolety rzymskie to jeden z wielu dostępnych na rynku rodzajów zasłon okiennych, wyglądają jednak nieco inaczej. Żaluzje na wymiar zazwyczaj są żebrowane, a rolety materiałowe mogą być albo rozwinięte, albo wciągnięte do kasety. W przypadku rolet rzymskich ich wersja rozłożona przypomina trochę standardowe rolety materiałowe, jednak kiedy się je zsuwa, układają się w piękne draperie, znacząco podnosząc estetykę każdego pomieszczenia. Tak jak wszystkie inne tego typu produkty, rolety rzymskie służą do kontrolowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Jak obsługuje się rolety rzymskie?

Tego typu rolety na okna mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. W pierwszym przypadku używamy do tego sznurka lub łańcuszka, w który został zaopatrzony mechanizm rolety. Taki sznurek czy też łańcuszek biegnie zazwyczaj pionowo obok rolety. W drugim obsługujemy rolety okienne za pomocą specjalnego mechanizmu bezprzewodowego.

Z jakich materiałów wykonuje się rolety rzymskie?

Na rynku dostępne są tego typu rolety okienne wewnętrzne na każdą i kieszeń i zdolne zadowolić każdy gust. Wytwarzane są często z naturalnych materiałów takich jak bawełna i len, ale dostać można też rolety tekstylne. Wszystkie występują w przepięknych kolorach i wzorach, a ich powierzchnia dla większej trwałości często pokryta jest specjalnym impregnatem zapobiegającym osiadaniu na roletach kurzu i brudu.

Co jest potrzebne do prawidłowego zamontowania rolet rzymskich?

Montaż rolet jest w pewnym sensie zajęciem remontowym, wymaga więc kilku specjalistycznych sprzętów. Aby zamontować rolety rzymskie potrzebujemy:

  • poziomicy,
  • ołówka,
  • wiertarki.

Przyda się również wprawne oko i ktoś do pomocy.

Jakie są sposoby montażu rolet rzymskich?

W pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednie rolety. Montaż to krok kolejny i może wyglądać na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze metody montażu rolet rzymskich to:

  • montaż na karniszu,
  • montaż do sufitu,
  • montaż na ramie okna,
  • montaż na oknie dachowym.

Niezależnie od tego na jaki się zdecydujemy, montaż nie powinien nastręczać nam dużych trudności, zwłaszcza jeśli zamówimy rolety na wymiar, czyli doskonale dopasowane do naszych okien.

Jak zamontować rolety rzymskie na karniszu?

Jak montuje się rolety rzymskie?
Jak montuje się rolety rzymskie?

Jeden z najbardziej popularnych sposobów montażu rolet rzymskich to ten, do którego używamy zwykłego karnisza. Metoda ta pewną podstawową zaletę – umożliwia bardzo łatwe wymiany rolet, gdy obecnie się zniszczą lub znudzą. Używając karnisza umożliwiamy też zmianę rolet rzymskich na firanki lub tradycyjne zasłony, jeśli zajdzie taka potrzeba, bo na przykład zmieni się wystrój pomieszczenia. Jest to więc szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z wystrojem wnętrz i często wprowadzają w swoim otoczeniu zmiany.

Jak zamontować rolety rzymskie do karnisza? Na początek potrzebujemy wywiercić nad oknem otwory na uchwyty, na których zawiesimy karnisz. Zwykle wieszamy je około 10 centymetrów nad oknem i około 10 centymetrów obok. Zanim przystąpimy do wiercenia należy zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których planujemy zrobić otwory i przy pomocy poziomicy upewnić się, czy karnisz będzie wisiał równo. Po wywierceniu otworów montujemy przy ich pomocy uchwyty. Na uchwytach osadzamy karnisz. Jeśli wszystko jest równe i ułożenie karnisza jest zadowalające, pozostaje już tylko wsunąć nań zakupione wcześniej rolety rzymskie.

Jak zamontować rolety rzymskie do sufitu?

Kolejną metodą jest montowanie rolet rzymskich do sufitu. Jest to dobry sposób na wizualne podwyższenie niskich pomieszczeń i nadaje się do prawie każdego typu sufitu. Wyjątkiem jest sufit podwieszany, który nie udźwignie rolety. Jest to jednak metoda nieco bardziej skomplikowana niż na przykład montaż na karniszu, wymaga też dodatkowych elementów – wsporników. Należy umieścić je za pomocą wiertarki na suficie nad oknem. Znajdować się powinny po jego obu stronach, optymalnie jeśli zostawimy kilkanaście centymetrów zapasu z każdej strony, by roleta wystawała nieco poza ramę okienną, czym uzyskamy bardzo estetyczny efekt. Na wspornikach zawieszamy szynę rolety.

Jak zamontować rolety rzymskie na ramie okna?

Aby zamontować rolety rzymskie na ramie okna należy dokupić specjalne bezinwazyjne uchwyty. Tylko w ten sposób możemy zamontować rolety nie uszkadzając jednocześnie ramy. Jeśli kupimy rolety na zamówienie i zaznaczymy, że mają być montowane do okna, jest duża szansa na to, że uchwyty dostaniemy w zestawie. Takie uchwyty zamontujemy bardzo szybko przy pomocy klucza imbusowego. Na uchwytach bez problemu osadzimy roletę.

Jak zamontować rolety rzymskie a oknie dachowym?

Nieco innego podejścia wymagają okna dachowe. Przede wszystkim aby zamontowanie na nich rolet rzymskich było możliwe, trzeba kupić żaluzje specjalnie do tego przeznaczone, a więc z naciągiem. Umożliwiają one zwijanie i rozwijanie rolet rzymskich pod kątem. W takim wypadku uchwyty muszą zostać zamontowane zarówno nad oknem, jak i pod nim.

Rekomendowane artykuły