Jak długo trwa detoks lekowy? Uzależnienie od leków to bardzo poważna choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Niestety, jest to w zasadzie niemożliwe do pokonania na własną rękę. Powodem jest to, że pierwszą fazą leczenia jest detoksykacja leku. Jak długo to zajmie? jak powinniśmy kontynuować? Jak przebrnąć przez trudności? Odpowiadamy.
Co to jest uzależnienie od leków?
Najpierw musimy zrozumieć, czym naprawdę jest uzależnienie. Cóż, wielu z nas codziennie przyjmuje różnego rodzaju leki. Niektóre z nich są dostępne bez recepty, inne wymagają recepty lekarskiej. Jednak dopóki używamy ich tak, jak powinny, nic złego się nie stanie. Nawet jeśli codziennie bierzemy dużo leków, niekoniecznie uzależniamy się. Wszystko zależy od tego, dlaczego bierzemy inne leki. Jeśli przyczyną jest nasz zły stan zdrowia, to – paradoksalnie – wszystko jest z nami w porządku. Jeśli jednak bierzemy leki, możemy się uzależnić nawet wtedy, gdy tego nie potrzebujemy.
Często nie możemy sobie poradzić bez tabletek nasennych, przeciwbólowych, a nawet tabletek antyhistaminowych na alergie. Wierzymy, że przyjmowanie leków może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto uważamy, że po prostu nie możemy funkcjonować bez odpowiedniego przygotowania. Jednak zwykle tak nie jest. Na tym etapie zaczyna się prawdziwe uzależnienie. Nie jest łatwo go pokonać. Pierwsza faza to detoksykacja, a druga to psychoterapia.
Jak długo trwa detoks lekowy?
To, jak długo potrwa detoks lekowy, zależy od indywidualnego pacjenta. Najkrócej trwa co najmniej kilka dni, około tygodnia. Dotyczy to jednak osób, które są uzależnione od stosunkowo krótkiego czasu. W większości przypadków detoks trwa około miesiąca, w najgorszych przypadkach 6-8 tygodni. Wszystko zależy od stanu zdrowia uzależnionego i jego motywacji do wyrwania się.
Jak wygląda detoks lekowy? Niestety nie jest to przyjemne dla pacjenta. Często kilka godzin po odstawieniu leku zaczął odczuwać skutki uboczne. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w narządach dotkniętych lekiem. Jeśli uzależnimy się od kropli do nosa, towarzyszyć temu będzie katar. Możemy czuć się tak, jakbyśmy w ogóle nie mogli oddychać. Jeśli uzależnimy się od leków na ból głowy, możemy doświadczyć silnych migren. Kiedy nałogowo bierzemy tabletki nasenne, zmagamy się z bezsennością.
Oczywiście są też inne symptomy, takie jak ogólna detoksykacja organizmu. Możemy mieć gorączkę, czuć się źle, wymiotować lub mieć napad padaczkowy. Mówi się, że walka o przetrwanie detoksu bierze się z naszej psychiki. To nie jest w porządku. W rzeczywistości możemy czuć się źle, wiedząc, że nie bierzemy określonego leku. Jednak nasz organizm przyzwyczaja się do substancji, którymi go karmimy. Nawet jeśli tak naprawdę nigdy nie masz bólu głowy, zaczyna on boleć, gdy przestaniesz przyjmować leki przeciwbólowe. Najdłużej trwały detoksy u tych, którzy byli nawet odurzeni. Muszą bardzo dokładnie odtruć organizm. Mają też tendencję do doświadczania najdłużej utrzymujących się objawów odstawienia.
Jak przetrwać detoks lekowy?
Uzależnieni często nie wiedzą, jak sobie radzić podczas detoksu. Rzeczywiście, nie jest to łatwe zadanie. Co najważniejsze, nigdy nie wolno nam się poddawać. Pamiętajmy, że każdy uzależniony przechodzi przez tę fazę. Oczywiście każdy detoks przeżywa na swój sposób. Zamknięty odwyk oferuje nam terapię, która nie tylko oczyszcza umysł, ale także oczyszcza nasze ciała. Jak dokładnie wygląda ta forma leczenia? Po pierwsze, nie możemy dostać żadnych lekarstw. Wszystko po to, abyśmy nie tworzyli substytutów substancji, od których jesteśmy już uzależnieni. Co więcej, nasze zdrowie jest stale monitorowane.
Lekarze wykonują badania na podstawie swoich decyzji, np. podając elektrolity czy witaminy. Jest to konieczne np. wtedy, gdy osoba zażywająca leki zmaga się z obfitymi poceniami lub biegunką. Najgorszy jest pierwszy dzień odwykowego detoksu. Pacjent czuje się niezdolny do przeżycia okresu karencji. Objawy na częściach ciała mogą być bardzo niepokojące. Jednak nie powinniśmy się poddawać. Z każdym dniem powinno być lepiej, ale oczywiście zdarzają się gorsze momenty. Nie zapominajmy, że detoks lekowy musi iść w parze z leczeniem. Dzięki niemu możemy zrozumieć, że nasz organizm nie potrzebuje do funkcjonowania konkretnych leków.
Lekomani często pytają, czy potrzebują detoksu? Zasadniczo nie jest to nieunikniony skutek, ale naturalne prawo rzeczy. Odstawiając lek, nasz organizm może zamanifestować swój niedobór. To nie zależy od naszej woli, a tym bardziej od decyzji lekarza. Dla niektórych detoks lekowy będzie bardziej znośny, dla innych mniej. Bez wątpienia każdy uzależniony musi przez to przejść. Jednak z pomocą fachowca nie musi to być uciążliwe.