Jak zostać przewodnikiem?

Jak zostać przewodnikiem?

Jak zostać przewodnikiem? Każdy, kto kocha podróżować i zwiedzać i jednocześnie chciałby pracować w zawodzie, który go zadowoli, powinien zdecydować się na zostanie przewodnikiem. Na przewodników jest spore zapotrzebowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Branża turystyczna ciągle się rozwija, a ludzie przekonują się coraz częściej do korzystania z usług przewodników turystycznych, którzy prowadzą wycieczki. Czy łatwo jest zostać przewodnikiem? Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc pracować w tym zawodzie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym zajmują się osoby, które zostają przewodnikami?

Przewodnicy mają wiele zadań w swojej pracy. Najważniejszym zadaniem jest oprowadzenie turystów po wcześniej określonej trasie i opowiedzenie o geografii, historii czy kulturze danego miejsca. Jeśli na trasie są obecne różne zabytki, przewodnik musi również potrafić o nich opowiadać. Przewodnicy muszą również fachowo udzielać informacji zainteresowanym uczestnikom wycieczki, a także opiekować się nimi. Ponadto, przewodnicy powinni umieć zadbać o bezpieczeństwo uczestników wycieczki, przede wszystkim w trakcie wycieczki w góry. Przewodnicy turystyczni dzielą się ze względu na specjalności. Wyróżniamy przewodników górskich, miejskich, terenowych, muzealnych oraz zakładowych. Warto również wspomnieć, że uprawnienia przewodników górskich dzielą się na trzy klasy. Każda z klas odpowiada innemu stopniu trudności tras oraz wycieczek.

Jak zostać przewodnikiem?

Aby móc zostać przewodnikiem należy być przede wszystkim osobą pełnoletnią i posiadać wykształcenie średnie bądź średnie branżowe. Osoba chcąca zostać przewodnikiem nie może być również wcześniej karana za umyślne przestępstwa. To jednak nie wystarczy, aby móc prowadzić wycieczki dla turystów. Przewodnik turystyczny musi również ukończyć kurs przewodnika turystycznego oraz zdać egzamin państwowy. Dotyczy się to jednak tylko przewodnika górskiego – przewodnik turystyczny miejski czy terenowy nie musi uczestniczyć w kursie i przystępować do egzaminu, ponieważ zawód jest zderegulowany. Mile widziane jest jednak ukończenie takiego kursu, ponieważ umożliwia on zdobycie szerokiej wiedzy odnośnie danego miasta czy regionu. Kurs zapewnia również poznanie metodyki pracy. System kształcenia przewodników może się różnić w zależności od danego regionu.

Kurs na przewodnika turystycznego a koszty

Warto wspomnieć, że kurs na przewodnika turystycznego nie jest bezpłatny. Jego koszt wynosi od 1500 do 2000 złotych za osobę, a cena ta różni się w zależności od danego ośrodka, który go organizuje. Ostateczna cena zależy również bardzo często od liczby zainteresowanych osób. Może się również zdarzyć, że kurs odbędzie się dopiero wtedy, kiedy chętnych będzie konkretna liczba osób, np. 20. Kurs obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne. Część praktyczna jest realizowana w terenie w postaci pieszych wycieczek czy wstępów do różnych ciekawych obiektów takich jak muzea czy parki narodowe. W cenę kursu jest wliczone ubezpieczenie NNW oraz opieka instruktorów przewodnictw.

Jak wygląda kurs na przewodnika turystycznego?

jak-zostac-przewodnikiemCzas trwania kursu na przewodnika turystycznego zazwyczaj wynosi 600 godzin. Jest to rekomendowany czas obrany na podstawie Normy EN 15565, która daje ramy programowe, które można dostosować do systemu kształcenia przewodników. Na 600 godzin kursu składają się zajęcia stacjonarne i godziny pracy własnej. Jak już wspomniano, kurs dzieli się na zajęcia praktyczne (40%) oraz zajęcia teoretyczne (60%). Kurs przewodnika turystycznego najczęściej składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy wiedzy ogólnej, to znaczy zagadnień dotyczących historii, geografii czy kultury oraz sztuki. Druga część odnosi się do wiedzy dotyczącej danego regionu, miasta czy obiektu. Są to informacje dobierane do danego miejsca, w zakresie którego kandydaci chcą zdobyć kwalifikacje. Trzecia część to natomiast trening umiejętności przewodnickich, to znaczy budowania zdań w trakcie wypowiedzi przewodnickiej czy metodyki prowadzenia pieszej trasy, autokarowej oraz muzealnej. Jak widać, kurs na przewodnika turystycznego może wydawać się skomplikowany, ale dla osób, które interesują się turystyką, będzie on łatwy do przejścia, tak samo jak zdanie egzaminu.

Czy każdy może zostać przewodnikiem?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że przewodnik powinien posiadać pewne cechy, które ułatwią mu pracę w takim zawodzie. Przewodnik powinien przede wszystkim wzbudzać zaufanie i być osobą komunikatywną, a nie nieśmiałą i zamkniętą w sobie. Przewodnik powinien nie bać się sytuacji stresowych i umieć opanować się oraz zachować spokój w przypadku wystąpienia zagrożenia. Przewodnicy powinni również posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii, a także wykazywać wytrzymałość fizyczną. Ceniona jest również umiejętność pracy w zespole, spostrzegawczość i umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach pogodowych i środowiskowych. Przewodnicy powinni również posługiwać się poprawną polszczyzną i wypowiadać się głośno oraz wyraźnie.

Rekomendowane artykuły