Klinika ortopedyczna – czym powinna się cechować i jak wybrać tę najlepszą?

Klinika ortopedyczna - czym powinna się cechować i jak wybrać tę najlepszą?

Klinika ortopedyczna – czym powinna się cechować i jak wybrać tę najlepszą? Klinika ortopedyczna jest miejscem, którego nikt nie chce odwiedzać, a które – niestety – często musi być odwiedzane. Wszystko ze względu na to, że schorzenia natury ortopedycznej należą do najczęstszych i choć równie często okazują się łatwe do wyleczenia, zmuszają nas do odwiedzenia właśnie kliniki. Co powinniśmy wiedzieć o tym wszystkim i jak wybrać klinikę, która spełni nasze oczekiwania? 

Czym jest ortopedia?

Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób układu ruchu. Najbardziej kojarzona jest z radzeniem sobie z wszelkiego rodzaju urazami mechanicznymi pokroju zwichnięć, złamań kości oraz skręceń, aczkolwiek nie zamyka się w jej obrębie. Dobry ortopeda radzi sobie również z pacjentami, którzy narzekają na bóle ze strony kręgosłupa, ścięgien, mięśni czy stawów – zwłaszcza takie, które pojawiają się w czasie poruszania się, a często też cechują się stanami zapalnymi czy obrzękiem.

Miejscem, w którym ortopedię praktykuje się w sposób najbardziej profesjonalny jest klinika ortopedyczna Ortho Expert i to do niej powinniśmy się udać

Czym powinna się cechować dobra klinika ortopedyczna?

Klinika ortopedyczna jest miejscem, w którym powinniśmy nie tylko dowiedzieć się więcej na temat przyczyn bólu związanych z układem ruchu, ale też mieć możliwość skutecznego pozbycia się ich. W związku z tym dobra klinika ortopedyczna powinna:

  • być zaopatrzona we właściwy sprzęt – podstawą każdej kliniki jest posiadanie odpowiednich narzędzi zarówno do diagnostyki, jak i leczenia różnego rodzaju schorzeń znajdujących się w obrębie dziedziny ortopedii. Klinika powinna być wyposażona w sprzęt do robienia zdjęć rentgenowskich, przeprowadzania badań ultrasonograficznych a także przeprowadzania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
  • wykonywać wszystkie rodzaje badań – idąc do dobrej kliniki możemy liczyć na to, że to w jej obrębie zrobimy wszystko, co konieczne, aby pozbyć się dolegliwości, na które cierpimy. W związku z tym klinika ortopedyczna powinna oferować możliwość przeprowadzania wszystkich rodzajów badań, w tym artrografii czy artroskopii.
  • zatrudniać najlepszych specjalistów – nawet najlepszy sprzęt nie jest w stanie zastąpić dobrego ortopedy.
  • posiadać umowę z NFZ – jest to kryterium wymagane wyłącznie wśród osób, które chcą leczyć się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • oferować dostęp do fizjoterapeutów – pośród wielu metod radzenia sobie ze schorzeniami natury ortopedycznej jest konieczność przejścia rehabilitacji czy fizjoterapii (na przykład w postaci masaży czy specjalistycznych ćwiczeń). Dobrze byłoby, aby taką możliwość dawała sama klinika w swoim obrębie.

Jak wybrać odpowiednią klinikę ortopedyczną?

Kwestia wyboru kliniki ortopedycznej jest bardzo zależna od tego, czy chcemy leczyć się w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, czy też celujemy w prywatną opiekę medyczną. W tym pierwszym przypadku, oprócz skierowania od lekarza rodzinnego, które jest konieczne celem umówienia refundowanej wizyty, będziemy musieli poszukać takiej kliniki, która będzie miała podpisaną umowę właśnie z NFZ. Rzecz ma się inaczej z klinikami prywatnymi – wtedy nasz wybór jest znacznie większy.

Klinika ortopedyczna - czym powinna się cechować i jak wybrać tę najlepszą?Jak zatem sprawdzić, czy dana klinika ortopedyczna Ortho Expert jest godna zaufania? Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować opinię na jej temat – w dobie Internetu to on powinien być narzędziem, z którego możemy skorzystać w pierwszej kolejności. Naturalnie na samej klinice się nie kończy, bowiem tak naprawdę najważniejszy jest ortopeda, który będzie nas diagnozował, a następnie leczy. Warto dowiedzieć się, kto konkretnie przyjmie nas po zapisaniu się, a następnie w podobny sposób zweryfikować, jakim zaufaniem ze strony pacjentów tak naprawdę się cieszy. Rzeczą mającą niebagatelne znaczenie przy wyborze jest również pierwsza wizyta, o której opowiemy za chwilę.

Pierwsza wizyta tą decydującą

O tym, czy klinika ortopedyczna tak naprawdę jest dobra możemy się dowiedzieć już w czasie naszej pierwszej wizyty. Jeżeli specjalista, który się nami zajmuje zrobi dokładny wywiad, podczas którego zapyta o przebyte choroby oraz urazy, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej, będzie to plus. Podstawą w czasie pierwszej wizyty jest postawienie wstępnej diagnozy – to z kolei umożliwić może między innymi standardowe sprawdzenie ruchomości, stabilności oraz położenia naszych stawów. Bardzo ważne jest też sprawdzenie stany kręgosłupa, ale i całego szkieletu – to właśnie one mogą oddziaływać na wszystkie inne części ciała i być powodem bólu i innych dolegliwości. Jeżeli więc takie działania są przeprowadzane, możemy być przekonani, że klinika jest co najmniej w porządku.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej kliniki ortopedycznej jest kluczowy w momencie, w którym zmagamy się z chorobą czy urazem ściśle związanym z narządami ruchu. To on zadecyduje, w ręce jakiego specjalisty trafimy i czy zostanie nam zapewniona opieka na odpowiednio wysokim poziomie. Dlatego też nie bagatelizujemy tego wyboru i przyłóżmy się do niego zawczasu, aby efektywnie wyleczyć swoją dolegliwość.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Rekomendowane artykuły