Dlaczego warto wybrać szkołę językową? Szkoła przyczynia się nie tylko do rozwoju intelektualnego, ale również społecznego. Tam zaczynają się przyjaźnie, a nawet pierwsze miłości. To również miejsce doskonalenia swoich umiejętności i szlifowania wielu kompetencji. Oprócz tradycyjnej szkoły, działają również szkoły językowe, gdzie można uczyć się języków obcych. W dzisiejszych czasach posługiwanie się przynamniej angielskim jest absolutną podstawą, która przydaje się nie tylko podczas podróżowania, ale również w pracy. Czym zatem charakteryzuje się szkoła językowa i jak wybrać tę właściwą?
Praca w małych grupach
Szkoła językowa oferuje naukę w małych grupach podzielonych ze względu na stopień zaawansowania, co pozwala przyswajać wiedzę adekwatnie do posiadanych umiejętności. Poza tym praca w kilkuosobowych grupach pozwala nauczycielowi skupić się na każdym uczestniku zajęć, obserwować jego rozwój, a także szybciej wychwytywać ewentualne błędy i na bieżąco je korygować. W mniejszych grupach łatwiej też przełamać barierę wstydu oraz nawiązać przyjacielskie relacje. W nielicznej grupie trudniej też o unikanie odpowiedzialności. Ciągłe nieprzygotowanie czy słabe zaangażowanie zostanie szybko zauważone, co staje się dobrą motywacją do nauki. Nikt przecież nie chce w ten sposób błyszczeć przed grupą.
Regularność i wkład własny
Szkoła językowa oferuje zwykle zajęcia raz lub kilka razy w tygodniu, a opłaty uiszczamy za góry za kilka miesiące. Wydatek takich pieniędzy również może stać się sporą motywacją, która skłania do nauki, mimo początkowej niechęci. Regularnie odbywające się zajęcia i przygotowywanie się do nich pozwalają również usystematyzować wiedzę.
Nauka na błędach
Szkoła językowa to również miejsce, gdzie można uczyć się nie tylko na własnych, ale również cudzych błędach. Ma to również odwrotne działanie- współpraca w grupie może być bardzo inspirująca i pobudzać kreatywność jej członków. Można również aktywnie słuchać, jak inni posługują się językiem obcym, zdobywając wiedzę o nowych słówkach czy zwrotach. To również niebywała okazja do doskonalenia sztuki konwersacji.
Ciekawe propozycje
Szkoła językowa to także przestrzeń, gdzie mogą się pojawić nowoczesne formy edukacji. Oprócz korzystania z klasycznych rozwiązań takich jak podręczniki, płyty CD czy ćwiczenia często proponowane są materiały multimedialne. Istnieją również szkoły, które oferują nowoczesne, bardzo indywidualne formy nauczania, zgodne z konkretnymi technikami uczenia.
Jak wybrać dobrą szkołę językową?
Wybierając szkołę językową, nie warto kierować się wyłącznie ceną za zajęcia. Zwykle kurs kosztuje, a cena może być wyznacznikiem jakości. Profesjonalni lektorzy cenią swoje umiejętności i wiedzę, dlatego żądają zwykle wyższych stawek. Szkoła językowa często jednak oferuje opłatę czesnego w ratach. Poza tym decydując się na konkretną placówkę, warto także zwrócić uwagę na jej doświadczenie, określone jako długość funkcjonowania na rynku. Najlepiej, gdy działa minimum od 5 lat. Nie bez znaczenia jest również ilość nauczanych języków, wykształcenie lektorów. Słabej jakości szkoła językowa może proponować naukę nawet kilkunastu języków, natomiast profesjonalna- kilku, ale za to na wszystkich poziomach zaawansowania. Wyznacznikiem poziomu szkoły jest również oferta dalszego rozwoju. Bardzo ważnym kryterium, które świadczy o wysokim poziomie szkoły językowej, jest to, że zdobyła certyfikaty jakości i jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń. Warto również sprawdzić, czy wybrana szkoła językowa przeprowadza egzaminy językowe, co jest kolejnym wyznacznikiem jej poziomu. Podstawą jest jednak wykwalifikowana kadra, która powinna mieć nie tylko bazowe wykształcenie, ale również korzystać z różnego rodzaju kursów doskonalących. Najlepiej, gdy szkoła językowa oferuje możliwość zajęć z native speakerami, którzy mogą przyczynić się do opanowania języka w najlepszy sposób.
Dobra szkoła językowa, czyli jaka?
Szkoła językowa na wysokim poziomie, gwarantuje swoim uczniom naukę w małych grupkach (maksymalnie 10 osób). Poziom każdej grupy powinien być jednolity wewnętrznie tak, by zapewnić optymalną naukę. Dobrą oznaką jest możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć próbnych, które pozwolą się przekonać o jakości szkoły. Wyznacznikiem jakości są również testy sprawdzające, które pozwalają weryfikować wiedzę uczestników kursów na bieżąco. Niektóre placówki organizują również wyjazdy, kolonie językowe czy pobyty zagraniczne, które umożliwiają wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Ważnym aspektem jest również podpisywanie umowy z uczniami. Tam znajdują się wszystkie podstawowe informacje o świadczonych usługach (ilość godzin, czas i miejsce zajęć, liczebność grupy, cena za kurs, warunki rezygnacji). Wszystkie te kryteria są bardzo ważne, ale najważniejsza jest opinia osób korzystających dotychczas z danego kursu. Warto zatem zasięgnąć ich komentarzy i sprawdzić, jak oceniają poziom danej szkoły lub konkretne elementy jej działania. Opinie można znaleźć zarówno w internecie na forach, jak i wśród znajomych.