Jak sprzedać dom?

Jak sprzedać dom? Dla większości właścicieli domów, nieruchomość jest największym kapitałem finansowym. Mają też do niej stosunek sentymentalny. Prawdopodobnie mają z nią związane niezliczone wspomnienia. Spędzili w niej wiele czasu, wydali dużo pieniędzy i włożyli wiele wysiłku, aby było to szczególne miejsce. Sprzedaż domu jest wielką sprawą, dlatego musimy być ostrożni. Musimy być ostrożni, wtedy sprzedamy dom szybko i za atrakcyjną cenę.

Dobry agent nieruchomości

Jak sprzedać dom?

Agencje nieruchomości oferują usługę domy na sprzedaż. Nie potrzebujemy jakiekolwiek agenta, tylko odpowiedniego dla naszych potrzeb. Powinien służyć dobrą radą, negocjować jak najlepszą ofertę i pomóc szybko sprzedać dom. Wybierzmy sprawdzonego fachowca, który ma odpowiednie doświadczenie. Pozwoli nam sprzedać dom po jak najbardziej atrakcyjnej cenie, w możliwie najkrótszym czasie.

Wszyscy lubią być oszczędni, a sprzedanie samemu domu może być świetnym sposobem. Jednak najczęściej bardziej korzystne byłoby wynajęcie profesjonalnego agenta. Doświadczony agent oferuje kompleksowe usługi. Pomoże nam znaleźć wielu potencjalnych nabywców. Dodatkowo agent opracuje ukierunkowaną strategię. Pomoże sprzedać dom, wykorzystując rozległą sieć kupujących. Musimy się jednak liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić prowizję w przypadku udanej transakcji. Jednak pomimo prowizji, wybór agenta pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Atrakcyjna cena domu

Pamiętajmy prostą zasadę, nasz dom jest wart tyle, ile ktoś jest w stanie zapłacić. Dlatego pomyślmy w sposób obiektywny o wartości swojego domu. Oczywiście, jeśli mieszkamy w nim wystarczająco długo, wspomnienia i sentymentalne więzi mogą utrudnić takie podejście. Trzymajmy się jak najbardziej faktów, przy szacowaniu wartości swojego domu.

Warto tutaj skorzystać z pomocy agenta, który ma obiektywny osąd. Możemy też porównać swój dom do podobnych nieruchomości w swojej okolicy. Powinny być one porównywalne pod względem wielkości i podobnych cech. Sprawdźmy czy znajdują się obecnie na rynku nieruchomości a może zostały niedawno sprzedane. Jeśli agent dokładnie to porówna, będzie mógł lepiej przewidzieć, za ile możemy sprzedać swój dom.

Harmonogram sprzedaży domu

Warto wykorzystać w pełni tygodnie i miesiące, które poprzedzają sprzedaż naszego domu. Możemy zrobić niezbędną listę rzeczy, które należy wykonać. Możemy ją dostosować do własnych potrzeb i osobistych preferencji. Ważny będzie wywiad z agentem nieruchomości. Poświęćmy trochę czasu na znalezienie profesjonalisty, cieszącego się udokumentowanymi osiągnięciami i pewnością siebie.

Następnie przygotujmy zarys planu. Współpracujmy z agentem nieruchomości, który pomoże ustalić priorytety i skoncentrować się na wykonaniu każdego zadania we właściwym czasie. Zdecydujmy, gdzie będziemy mieszkać, dopóki nasz dom nie zostanie sprzedany. Następnie wynajmijmy profesjonalnego inspektora. Pomoże on zidentyfikować problemy we wczesnym etapie procesu sprzedaży domu. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy. Zapytajmy agenta, jakie naprawy najlepiej wykonać, aby zwiększyć wartość naszego domu. Stwórzmy zachęcającą przestrzeń, dzięki której kupujący poczują się jak u siebie.

Następnie zajmijmy się gruntownym sprzątaniem. Szorujmy dokładnie każdą przestrzeń, aż będzie się błyszczeć. Zatrudnijmy profesjonalistę, który sprawi, aż dywaniki będą wyglądać i pachnieć jak nowe. Zastosujmy wykończenia. Wynajmijmy fotografa, który zrobi najlepsze zdjęcia. W ten sposób wyeliminujemy niepotrzebny stres. Wtedy się zrelaksujemy i zrozumiemy proces sprzedaży. Będziemy mieć realistyczne oczekiwania.

Inspekcja domowa

Warto przeprowadzić inspekcję domową, zanim zdecydujemy się na wystawienie domu na sprzedaż. Kontrola przedsprzedażowa może być kosztowna, ale będą to na pewno dobrze wydane pieniądze. W ten sposób nie będziemy na początku zawyżać ceny nieruchomości. Taka inspekcja może obejmować sprawdzenie instalacji elektrycznych, hydraulicznych, grzewczych i chłodniczych, okien, sufitów, ścian, drzwi i podłóg, poddasza, widocznej izolacji i dachu, a także fundamentów, elementów konstrukcyjnych i piwnicy.

Wykwalifikowany inspektor dokładnie sprawdzi wszystkie dostępne obszary nieruchomości. Zweryfikuje stan domu i zidentyfikuje wszelkie problemy, związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Po zakończeniu inspekcji, sporządzi szczegółowy opis z opisem, co jest dobre, a co nie. Pod uwagę weźmie konserwację i naprawy. Nie musimy się martwić każdym zaleceniem, ale zwróćmy uwagę na kluczowe problemy. Mogą one bowiem w przyszłości odstraszyć potencjalnych kupujących. Korzystniejsze będzie naprawienie ewentualnych usterek. Agent nieruchomości może przejrzeć wyniki tej inspekcji. Zazwyczaj priorytetem jest system dachowy, elektryczny, hydrauliczny i HCAV.

Przygotowanie domu

Jeśli dom jest w odpowiednim stanie, możemy wtedy pomyśleć o jego wystroju. Powinniśmy pokazać jego najlepsze cechy. Musimy zacząć od gruntownego wysprzątania.  Szorujmy wszystkie powierzchnie. Dom powinien błyszczeć. Pomalujmy ściany. Wypierzmy profesjonalnie dywaniki i dywany. Usuńmy bałagan.