Czemu klimatyzacja nie działa?

Czemu klimatyzacja nie działa?

Czemu klimatyzacja nie działa? Klimatyzacja przynosi ulgę podczas gorących dni, kiedy mieszkanie nagrzewa się do wysokich temperatur. Klimatyzatory domowe zazwyczaj posiadają filtr umieszczony w pobliżu wentylatora w systemie kanałów. W większości przypadków, filtry te są jednorazowe i muszą być wymieniane od czasu do czasu.

Jeśli filtry zostaną zapomniane i pozostawione przez zbyt długi czas, zaczną się zatykać kurzem. Zmniejsza to prędkość przepływu powietrza, co oznacza, że schłodzone powietrze nie może rozprzestrzeniać się po całym domu tak, jak powinno, nawet gdy klimatyzator pracuje. Nie otrzymasz zimnego powietrza, a Twój system będzie musiał pracować znacznie ciężej niż powinien. Naprawa klimatyzacji wykonana przez profesjonalny serwis klimatyzacji może okazać się wówczas niezbędna.

Odpowiednio skomponowany sprzęt

Klimatyzacja do mieszkania wymaga skomponowania wszystkich części składowych urządzenia. Kupując nowe filtry, upewnij się, że masz właściwy rozmiar, który jest podany na poszczególnych filtrach. Pakiety filtrów można znaleźć w każdym dziale lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Istnieją również strzałki na filtrach, aby upewnić się, że są one zorientowane w sposób, w jaki powietrze przepływa w kanałach, w których je umieszczasz. Przy odrobinie praktyki, ten prosty krok wykonuje się bez wysiłku. Systemy chłodnicze mają większą jednostkę zewnętrzną, w której znajduje się skraplacz i sprężarka, gdzie czynnik chłodniczy zmienia się w gaz-ciecz. Jednostka ta wydmuchuje ciepłe powietrze (pobrane z wnętrza) na zewnątrz. Skraplacze są trwałe, ale jednostka zewnętrzna może cierpieć z sezonu na sezon. Jeśli Twój klimatyzator nie chłodzi dobrze, warto sprawdzić skraplacz. Po pierwsze, upewnij się, że w jednostce nie ma żadnych zanieczyszczeń. Jeśli w pobliżu skraplacza znajdują się przerośnięte krzewy lub gałęzie drzew, należy je usunąć. Jednostka musi być czysta, aby działać wydajnie. Po drugie, przyjrzyj się dokładnie żeberkom skraplacza, czyli części w kształcie kratki, która służy do usuwania ciepła z powietrza. Jeśli te części mają warstwę brudu na nich, nie będą w stanie działać skutecznie. Szmatka, trochę gorącej wody i lekki środek czyszczący może momentalnie naprawić urządzenie. O ile nie masz tylko klimatyzatora do jednego pomieszczenia, kanały są ważną częścią systemu i problemy mogą uniemożliwić prawidłowe chłodzenie domu. Pęknięcia, luki lub brakujące sekcje kanałów oznaczają, że chłodne powietrze nie dotrze do pomieszczenia prawidłowo, a klimatyzator prawdopodobnie nie będzie bardzo skuteczny. Wyzwanie polega na tym, że kanały nie są widoczne. Można sprawdzić, czy kanały nie są zatkane, ale co się stanie, jeśli jest jeszcze jeden ukryty, co jest bardzo prawdopodobne? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest zespół dwóch osób. Jeden idzie do piwnicy, strychu, lub przestrzeni pod dachem, aby zobaczyć rury, podczas gdy drugi niesie latarnię do otworów wentylacyjnych.

Czynnik chłodniczy klimatyzatora

JAKI KLIMATYZATOR SPRAWDZI SIĘ W DOMU LUB SKLEPIE?Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze jest systemem zamkniętym. Jednak z czasem może dojść do wycieku niewielkich ilości czynnika chłodniczego.  Wówczas konieczna jest wizyta serwisowa technika i serwis klimatyzacji, który będzie w stanie zmierzyć aktualny poziom czynnika chłodniczego i w razie potrzeby dodać odpowiedni rodzaj czynnika chłodniczego. Jest to sytuacja, w której nie można określić przyczyny problemu tylko patrząc na klimatyzator, a testowanie czynnika chłodniczego najlepiej pozostawić w rękach profesjonalisty. Natomiast problemy z termostatami często zdarzają się w starszych domach. Szczególnie w przypadku termostatów mechanicznych mogą wystąpić problemy z czujnikami, które utrudniają dokładne wykrycie temperatury, co z kolei prowadzi do nieprzewidywalnych wyników pracy klimatyzatora. Klimatyzator o nieodpowiedniej wielkości może stanowić źródło komplikacji. To nie jest tak powszechny problem, ale warto zwrócić na niego uwagę, jeśli niedawno zakończyłeś projekt przebudowy lub kupiłeś nowy dom. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli niedawno przekształciłeś przestrzeń bez klimatyzacji, taką jak ganek lub garaż, w przestrzeń z klimatyzacją. Jednostki HVAC mają rozmiar i konstrukcję potrzebną do przenoszenia określonej ilości powietrza do obszaru o określonej wielkości. Jeśli ustawisz klimatyzator, który jest zbyt duży i zbyt mocny dla Twojego domu, często będzie się wyłączał i będziesz miał problemy z utrzymaniem świeżości. Klimatyzacja do mieszkania powinna stale być konserwowana i podlegać ochronie.

Dobre nawyki wydłużają żywotność klimatyzacji

Czasami klimatyzacja do domu działa dobrze, ale błędy w postępowaniu ze źródłami ciepła w domu mogą działać na niekorzyść chłodzenia, więc wyniki nie są tak imponujące. Starają się zamienić dobre praktyki w nawyki. Otwórz okna w nocy, aby się ochłodzić, ale upewnij się, że okna są zamknięte rano, aby utrzymać gorące powietrze na zewnątrz. Stosuj zasłony lub żaluzje, aby zapobiec przedostawaniu się światła słonecznego do domu w ciągu dnia. Jeśli taśmy uszczelniające na drzwiach i oknach (filc wokół krawędzi, który pomaga je uszczelnić) są zużyte, gorące powietrze może dostać się do środka. Wymień zużyte lub brakujące uszczelki. Uruchom wentylatory wyciągowe w kuchni i łazience na kilka minut po tym, jak pozbędziesz się nadmiaru ciepła wraz z parą wodną. Takie praktyki umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji domowej.

Rekomendowane artykuły