OCP przewoźnika – czy warto?

OCP przewoźnika - czy warto?

OCP przewoźnika – czy warto? Prawo nie zajęło stanowiska w tej kwestii i nie wymaga od przewoźników, aby posiadali właśnie to ubezpieczenie. Zapewne niektórym wydawałoby się, że skoro prawo tego nie wymaga, to już jest dla nich pewna oszczędność i nie muszą się tym ubezpieczeniem interesować. Sytuacja na rynku wygląda jednak nieco inaczej. W tym wypadku to nie prawo, lecz klienci wymagają od przewoźników, aby posiadali oni OCP przewoźnika, dlatego też wiele firm transportowych decyduje się na jego wykupienie.

Coraz częściej zdarzają się sytuację, że zanim klient zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy, wymaga przedstawienie mu dowodu, że firma posiada takie ubezpieczenie. Jeśli tak nie jest, to klient idzie do konkurencji, a firma traci na renomie i traci potencjalny zarobek.

Ile kosztuje OCP przewoźnika?

Nie ma jednej i konkretnej stawki, która obejmowałaby wszystkich. Najczęściej do każdej firmy transportowej, ubezpieczyciel ma indywidualne podejście i na podstawie dostarczonych mu danych oblicza składkę, jaka będzie obowiązywać. Jeśli ktoś zgłosi się do ubezpieczyciela, to najczęściej będzie poproszony o to, aby przekazał informację na temat rocznych dochodów przewoźnika, sumy gwarancyjnej, a także rodzaju towarów, które są przewożone. Jak zapewne większość się domyśla, im wyższe dochody firma osiąga, tym wyższa będzie składka i to samo dzieje się w przypadku sumy gwarancyjnej. Na więcej uwagi zasługuje towar, jaki przewozi firma transportowa. Bardzo często jest tak, że jeśli firma zajmuje się przewozem materiałów niebezpiecznych i bardziej narażonych na zagrożenia, to ubezpieczyciel albo odmówi ubezpieczenia OCP przewoźnika, albo też zaproponuje dość wysoką stawkę.

Trochę informacji o OCP przewoźnika

Pierwszą informacją, jaka będzie ważna dla przewoźników, jest to, że OCP dzieli się na dwa ubezpieczenia. Jedno jest dla firm, które transportują towary wyłącznie po kraju, a drugie dla firm, które wykonują zlecenia międzynarodowe. Wynika to z różnic w regulacjach i zakresie odpowiedzialności. Takie ubezpieczenie najczęściej zawierane jest na okres 12 miesięcy, lecz możliwe jest negocjowanie umowy.

OCP przewoźnika - czy warto?Ubezpieczenie OCP przewoźnika http://www.wycena-oc.pl/ocp-przewoznika/ zabezpiecza firmę transportową, w razie uszkodzenia towaru, zniszczenia, a także jego kradzieży. W zależności od podpisanej umowy będą obowiązywać różne warunki, w których ubezpieczenie zostanie przyznane. Różnicą może być na przykład to, że jeden ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczenie jedynie wtedy, gdy pojazd znajdował się na parkingu strzeżonym, a inny nie będzie widział problemu, gdy auto będzie na niestrzeżonym, jednak za to może nieco podnieść składkę. Podobnie jest z winą, która może być nieumyślna lub umyślna. I w jednym i w drugim wypadku możliwe jest uzyskanie odszkodowania, jednak wszystko zależy od tego, jakie zostały zastosowane zapisy w umowie. Czasem przewoźnik nie ma wpływu na styl jazdy kierowcy, a także na to, gdzie on parkuje. Dlatego lepiej jest postarać się o te warianty, które obejmują jak najwięcej możliwości. W ten sposób przewoźnik zabezpiecza się przed sytuacją, gdy kierowca postępował wbrew jego woli i teraz nie może uzyskać odszkodowania.

Ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/bielsko-biala/ często jednak jest oferowane w pakietach i z tych także warto korzystać, ponieważ bardzo uzupełniają się i na pewno będą przydatne każdej firmie. Jeśli kierowcy jeżdżą za granicę, to przydatne może być ubezpieczenie pracownika w podróży. Jeśli pracownik rozchoruje się, czy też będzie mieć wypadek, to dzięki temu otrzyma zupełnie darmowe leczenie za granicami Polski i nie będzie obawy o wysoki rachunek, który przyjdzie po hospitalizacji. Przewoźnik ma możliwość nawet zaproponowania kierowcy, aby ten skorzystał z ubezpieczenia swojego bagażu, jeśli ten zginie lub zostanie skradziony. Kierowcy na pewno chętnie będą z tego skorzystać, ponieważ na parkingach nie brakuje osób, które czyhają na nieuwagę kierowcy i tylko chcieliby ukraść coś wartościowego.

Każde dodatkowe zabezpieczenie jest dobre

Ubezpieczenie OCP przewoźnika, tak jak i każdą inna forma zabezpieczenia, warto przemyśleć, ponieważ dzięki temu przewoźnik może być spokojny o to, że nawet jeśli kierowcy po drodze do klienta stanie się coś złego, to będzie on w stanie zrekompensować straty, które ponosi on i zlecający przewóz.

Dodatkowe ubezpieczenia, które są oferowane wraz z OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, to ubezpieczenia, nad którymi warto się zastanowić, ponieważ najczęściej jest tak, że jeśli ubezpieczyciel oferuje cały pakiet ubezpieczeń, to wychodzi on taniej, niż gdyby przewoźnik zakupywał każde ubezpieczenie osobno.

Rekomendowane artykuły