Czym zajmuje się chirurgia plastyczna – rozwój medycyny w ostatnich dziesięcioleciach przybrał bardzo szybko na intensywności. Z roku na rok w branży wprowadzane są nowe specjalizacje, a także rozwijane są techniki, które pozwalają coraz mocniej ingerować w ludzkie ciało. Dział medycyny, jakim jest chirurgia plastyczna, poczynił w tej kwestii najszybsze postępy, a aktualnie stosowane metody pracy chirurgów pozwalają na wyjątkowo spektakularną pomoc pacjentom w kwestii usuwania defektów ich ciała.
Sama chirurgia plastyczna, określana niekiedy rekonstrukcyjną lub potocznie estetyczną, jest jedną z wielu dziedzin medycyny. Ze względu na szerokie spektrum prac, które wykonują chirurdzy plastyczni, jest to gałąź medycyny bezpośrednio powiązana z takimi specjalizacjami jak:
- ortopedia,
- traumatologia,
- patologia,
- laryngologia,
- chirurgia dziecięca.
Chcąc być precyzyjny, można także stwierdzić, że chirurgia plastyczna jest także powiązana z psychologią i psychiatrią. Takie założenie można wyprowadzić z tego, że przyczynkiem do zdecydowania się na przeprowadzenie wielu operacji plastycznych nie są problemy ze zdrowiem lub dysfunkcje ciała uniemożliwiające codzienne, swobodne funkcjonowanie, ale raczej problemy z wyglądem estetycznym. Takimi operacjami zajmuje się gałąź chirurgii plastycznej zwana chirurgią estetyczną. Jest to zdecydowanie najbardziej spektakularna gałąź całej dziedziny, ale na pewno nie najważniejsza.
Chirurgia estetyczna, jako dziedzina chirurgii plastycznej
Nie ulega wątpliwości, że operacje plastyczne są najbardziej efektownymi pokazami osiągnięć medycyny. Ostatnie lata przyniosły wzrost popularności chirurgii plastycznej poprzez promowanie jej przez celebrytów, którzy zdecydowali się na poprawienie natury i polepszenie proporcji swojego ciała. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, chirurgia estetyczna kojarzona jest, jako główna gałąź całej dziedziny, a to nie jest prawda. Chirurgia estetyczna skupia się głównie na usuwaniu defektów ciała w kontekście zoptymalizowania wyglądu pod kątem estetyki. Niekiedy łączy się tego typu zabiegi z aspektem funkcjonalnym. Przykładem na to może być operacja przegrody nosowej, mająca na celu udrożnienie jednej z przegród w celu polepszenia parametrów oddychania. Jednocześnie można zoperować nos w taki sposób, aby zmienić jego wygląd. Większość tego typu zabiegów nie ma jednak aspektu funkcjonalnego i opiera się jedynie na dążeniu do poprawy wyglądu. Takie zabiegi mogą sprowadzać się do poprawy wyglądu skóry poprzez jej naciągnięcie lub wypuklenie lub poprawie estetyki za pomocą korekty poszczególnych kości. Chirurgia estetyczna często też stosuje metodę wszczepiania implantów, aby osiągnąć zamierzone proporcje wyglądu. To wszystko jest jedynie niewielkim ułamkiem tego, czym zajmuje się chirurgia plastyczna.
Chirurgia plastyczna, a poważne schorzenia
Dynamiczny rozwój chirurgii plastycznej nastąpił na początku ubiegłego stulecia. Był on spowodowany setkami tysięcy ludzi, którzy zostali okaleczeni podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Taka ilość pacjentów potrzebujących pomocy sprawiła, że lekarze zaczęli wprowadzać nowoczesne techniki ingerencji w ludzkie ciało, które miały na celu głównie umożliwić pacjentom przeżycie lub sprawić, by mogli oni normalnie funkcjonować. Pierwsze etapy rozwoju chirurgii plastycznej to głównie praca w obrębie takich zagadnień jak amputacje, rozerwanie tkanek miękkich, zerwane ścięgna i więzadła, połamane lub zmiażdżone kości i inne zniszczenia ciała związane z nagłymi wypadkami. Powyżej wymienione problemy przeważnie są związane z mechanicznym uszkodzeniem ciała na skutek wypadku. Współcześnie chirurgia plastyczna zajmuje się jednak o wiele szerszym spektrum uszkodzeń ciała. Należy jednak zaznaczyć, że uszkodzenia mechaniczne są nadal jednym z głównych obszarów, którymi zajmuje się ta gałąź medycyny i która wymaga ciągłego rozwoju. Ponadto chirurdzy często zajmują się pacjentami z pochorobowymi lub pooperacyjnymi zniekształceniami ciała, które wymagają interwencji doświadczonych chirurgów plastycznych, którzy potrafią przywrócić ciało do pierwotnego stanu lub przynajmniej najbardziej się do niego przybliżyć. Często zdarza się także, że chirurdzy plastyczni zaangażowani są do pracy z pacjentami onkologicznymi. Nowotwory złośliwe powłok, takich jak skóra często są usuwane właśnie przez chirurgów plastycznych. Jak widać, współpraca chirurgii plastycznej z lekarzami innych specjalizacji jest bardzo zaawansowana, a w przypadku poważnych zaburzeń kluczowa.
Jak szuka się chirurga plastycznego?
Ze względu na specyfikę tej gałęzi medycyny, wszelkie zabiegi i operacje chirurgii plastycznej przeważnie prowadzone są pod nadzorem lub ze ścisłą współpracą z lekarzami innych specjalizacji. Dlatego też pacjenci, którzy nie szukają chirurga estetycznego, powinni najpierw udać się do lekarza medycyny właściwej specjalizacji, której dotyczy ewentualny problem lub schorzenie, a on podejmie decyzję co do przebiegu dalszego leczenia i skieruje na odpowiedni zabieg chirurgii plastycznej.