Zimowe wakacje na Sardynii

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym zaraz za Sycylią. Kojarzona przede wszystkim jako słoneczne przez niemal cały rok miejsce wypoczynku, gdzie można zwiedzać piaszczyste plaże i delektować się lokalnymi przysmakami.

Jednak mało osób wie, że Sardynia ma też drugie oblicze, chłodniejsze, ale równie fascynujące.

Coraz popularniejszą i zdecydowanie tańszą perspektywą są wakacje na Sardynii na początku roku. Wydaje się to szczególnie ekstrawaganckie i nieprzemyślane osobom, które w wakacjach upatrują jedynie upałów, długich dni i gorących nocy. Nic bardziej mylnego, gdyż z początkiem roku, gdy w Polsce panują mrozy, na Sardynii zaczynać się już może wiosna!

To właśnie na przełomie stycznia i lutego słońce przyświeca na tyle mocno, by móc spędzić wakacje na Sardynii http://www.wakacjenasardynii.pl/ chodząc po tej malowniczej wyspie ubranym jedynie w lekki sweterek lub długi rękaw. Przyroda budzi się do życia, lokalne kurorty są gotowe na pierwszą falę turystów.

Część osób preferuje jednak takie miejsca jak Biddiriscottai, urwiska z wielkimi przestrzeniami otwierającymi się na szerokie wody Morza Śródziemnego. Górska wspinaczka to jedna ze sztandarowych pozycji, jakimi broni się ta bajeczna wyspa. Już w okresie jesiennym można zamówić miejsce hotelowe blisko którejś z turni, by zimą cieszyć się jednocześnie urokami włoskiego, wyspiarskiego raju, jak i wymagającą, jednakże bezpieczną wspinaczką górską.

Ze wspinaczkowych kurortów jest blisko do centralnie ulokowanych na wyspie wiosek, w których to można w nawet w okresie zimowym spróbować słynnej kuchni włoskiej. Wakacje na Sardynii szczycą się kilkoma oryginalnymi elementami, których nie można dostać w innych miejscach. Lokalne winnice są znany na całym świecie, a szczepy takie jak nuragus czy carignano są hodowane z pokolenia na pokolenie, ich owoce dostępne są niezależnie od sezonu, więc zawsze można wzbogacić repertuar swoich doświadczeń smakowych.

Jeśli komuś zima kojarzy się z tłustym, rozgrzewającym jedzeniem i swojską biesiadą to również jest to dla niego trafny wybór, gdyż z takich właśnie uroków słynie folklor wyspiarzy, mieszkających na terenach agrarnych. Wybranie się w tym okresie pozwala nam nie tylko uniknąć letnich tłumów, ale także skorzystać z tych wszystkich dóbr po pozasezonowych cenach.

Za zaoszczędzone pieniądze można wydłużyć pobyt, by zwiedzić stolicę Cagliari, gdzie na wzgórzu piętrzy się jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków wraz z murami warownymi. Stamtąd w ciągu jednego dnia można przenieść się i na własne oczy zobaczyć Alghero, tajemnicze miasto, którego palmowa promenada otacza szerokim łukiem błękitny brzeg.

Sardynia jest przebogata w zabytki, które historią sięgają czasów neolitycznych. Wakacje na Sardynii w styczniu to okazja dla miłośników kultury i sztuki, by w spokoju i ciszy nacieszyć się tymi niesamowitymi widokami w oryginalnej, niecodziennej scenerii.

Jeśli już znajdziemy się na Sardynii, to są takie miejsca, które niezmiennie czarują turystów niezależnie od pogody i nakłaniają do wracania po więcej. Jaskinie oraz klify Grotte di Nettuno, Capo Caccia i Cala Luna to miejsca, które oferują różnorodną rozrywkę dla każdego typu turysty. Mamy tutaj do czynienia z zadbanymi plażami, malowniczym klifami i pociągającymi jaskiniami, których tunele zdają się ukrytym skarbem tej wyspy.

Wiosenna wycieczka rowerowa po wyspie jest również jedną z oryginalniejszych i bardziej interesujących form spędzania czasu. Mało kto może pochwalić się w środku zimy zdjęciami z wakacji na Sardynii, gdzie beztrosko przemierza ścieżki, zawijające u szczytu klifów, jednocześnie ciesząc się słoneczną pogodą. Taki sposób spędzenia wolnego czasu jest nie tylko budżetowy, ale także bardzo zdrowy.

Sardynia jest jednym z tak zwanych „niebieskich punktów” na mapie świata. Ludzie na tej wyspie żyją nawet setki lat, średnia wieku jest jedną z najwyższych na Ziemi, a to za sprawą lokalnej kuchni, stylu życia i oczywiście doskonałego klimatu. Spędzenie czasu w tym rajskim miejscu jest niezliczenie bardziej zdrowe od innych miejsc, które nie cieszą się tak wysoką jakością powietrza.

Jeśli jednak wakacje na Sardynii dalej zdają się za mało oryginalne – nawet w styczniu – i nie wydają się dostarczać wystarczających wrażeń, to może pora wynająć samochód i spędzić wakacje w ruchu? Gdybyśmy chcieli spędzić każdego dnia spędzać czas w innym miejscu, to nasza ścieżka może wieść od wcześniej wspomnianych miast przez dzielące je jeziora jak: Lago Coghinas oraz Lago Omodeo, a także rzeki: Tirso, Mannu i Flumendosa. Każdy z tych akwenów jest miejscem godnym fotografowania, woda jest czysta, okolice tętnią życiem, a niejednego potrafi zaskoczyć, że taka górzysta wyspa skrywa w sobie stojące spokojnie jeziora, bardziej błękitne od nieba.

Powodów, by odwiedzić Sardynie, jest jeszcze więcej i to niezależnie od pory roku. Nie ma jednak lepszego sposobu na poznanie tego urokliwego regionu Włoch jak zarezerwowanie biletów i wylądowanie na którymś z trzech portów lotniczych skąd możemy iść gdziekolwiek i zawsze będzie na nas czekała bajkowa Sardynia.