Zalety i wady mieszkania w drewnianym domu

Zalety i wady mieszkania w drewnianym domu

Zalety i wady mieszkania w drewnianym domu – marzy Ci się piękny drewniany domek na wsi? Jeśli jeszcze nie postawiłeś swojego domu, to możesz zdecydować się właśnie na taki. Bardzo często, takie budynki podobają się osobom, które zamierzają postawić swój dom. Nie decydują się oni jednak na takie rozwiązanie, ze względu na panujące przekonanie, że dom drewniany jest mniej trwały i wymaga większych nakładów finansowych.

EKONOMICZNE DOMY

Tymczasem to nieprawda. Dom drewniany jest nie tylko tańszym rozwiązaniem, ale też szybszym i bardziej ekonomicznym. Wymaga on jednak doświadczonej ekipy, która będzie wiedziała nie tylko jakiego drewna użyć i jak je przygotować, ale też czym taki budynek najlepiej ocieplić oraz jakie środki ostrożności zachować, aby w przyszłości służył następnym pokoleniom. Postawienie takiego budynku to znacznie mniejszy koszt niż w przypadku cegły. Niekiedy też, właściciele decydują się na pozostawienie drewna wewnątrz budowli. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko niepowtarzalny klimat, ale także pozwala oszczędzić pracy, czasu, materiałów, a co za tym idzie także pieniędzy. Taki dom można także postawić znacznie szybciej niż ceglany. Budowa standardowego domu z cegły trwa minimum dwa lata, nawet jeśli ma się niezbędną kwotę na postawienie go „na już. W takim przypadku bowiem używane są materiały, które wymagają wyschnięcia, a dodatkowo całą pracę opóźnia niesprzyjająca pogoda w zimie czy też duże opady deszczu. Dom drewniany można postawić w 3-4 miesiące. Jednak tutaj należy się przygotować na to, że mamy przy okazji krótszy czas na zebranie pieniędzy, ponieważ trzeba mieć już gotową kwotę na cały budynek.

Domy drewniane jednorodzinne

Projekty domów drewnianych

Przysługa dla środowiska

Dom drewniany jest doskonałym wyjściem dla osób, które kochają przyrodę i chcą dbać o środowisko, a także preferują oszczędność. Jak dużą oszczędnością charakteryzują się domy drewniane? Prawidłowo wybudowany i ocieplony zużywa nawet do 50% mniej energii w porównaniu do standardowego domu. Taki dom to ogromna oszczędność dla właściciela oraz duża przysługa dla Matki Natury. Jednak budowa takiego domu, to nie taka prosta sprawa. Już na etapie kupowania działki, trzeba mieć na uwadze energooszczędność. Co to oznacza? Teren powinien być najlepiej od strony południowej pozbawiony drzew oraz płaski. Dzięki temu możliwe będzie naturalne nagrzewanie wnętrza.

Zalety i wady mieszkania w drewnianym domuKolejnym krokiem jest bryła domu. Konstrukcja energooszczędna nie może być skomplikowana. Tak więc musimy się ograniczyć do prostych projektów i schematów budynku bez dodatkowych dobudówek. Prawidłowo zaprojektowany dom drewniany, który ma oszczędzać energię, powinien mieć w dużych pomieszczeniach, odpowiednio duże okna, tak aby wpadało przez nie, jak najwięcej światła słonecznego. Zacienione mogą być takie pomieszczenia jak sypialnia czy łazienka. Taki budynek musi być też bardzo szczelny. Dlatego konieczne jest zminimalizowanie liczby mostków termicznych oraz dobra izolacja termiczna okien. W takim wypadku trzeba pamiętać o wentylacji mechanicznej, ponieważ wysoka szczelność uniemożliwia wymianę powietrza.

Zalety domu drewnianego

Standardowo domy drewniane — jeśli nie są wykonywane z bali — wyposażone są w szkielet drewniany, do którego mocowane są np. Płyty OSB. Jakie są zalety domu wykonanego z drewna ze szkieletem z tego samego tworzywa? Pierwszą i zdecydowanie najczęściej wymienianą zaletą takiego domu jest szybkość budowania. Taki dom składa się w większości z metalowych łączników różnego rodzaju i gwoździ. Co więcej, jedyne prace mokre, jakie są wykonywane na terenie budowy to wylanie fundamentów, a murowania unikamy zwykle całkowicie. Dzięki temu, taki dom może postawiony nawet w zimie, a nie przeszkodzi to w pracy.

Drewniany szkielet budynku jest bardzo ergonomiczny. Można bowiem postawić mały domek, a po jakimś czasie po prostu go rozbudować. Dzięki temu nawet jeśli nie masz potrzebnej sumy pieniędzy na ogromny dom, to możesz dokonać dobudowy reszty, kiedy będziesz miał środki. Domy drewniane mają także doskonałą izolację cieplną, co pozwala oszczędzić mnóstwa pieniędzy na ogrzewaniu. Co ciekawe, dom drewniany o takiej samej powierzchni jest wewnątrz większy niż murowany. Czego to wynika? Znaczenie tutaj ma grubość zewnętrznych ścian, która przewyższa dom drewniany. Dzięki temu, w przypadku 100 m.kw. powierzchni, w domu drewnianym zyskujemy około 12 dodatkowych m.kw. Do użytku.

Wady domu drewnianego

Żadne rozwiązanie nie jest idealne, dlatego dom drewniany ma zarówno zalety, jak i wady. Podstawową wadą jest dostępność surowca na wybudowanie domu. Z racji, że domy drewniane nie są w Polsce specjalnie popularne i przeważa cegła, brakuje odpowiednio wysuszonego drewna do tego celu. Zwykle ma ono zbyt dużą wilgotność, co kończy się zdecydowanie katastrofą w późniejszym czasie dla właściciela, czyli przykładowo inwazją robactwa. Sporą wadą jest też mała dostępność fachowców, którzy znają się na budownictwie z drewna. Jest to duże utrudnienie dla fanów drewnianych konstrukcji.

Rekomendowane artykuły