Testy do autoklawu

Testy do autoklawu – autoklaw jest urządzeniem stosowanym w medycynie, weterynarii, jak również w gabinetach kosmetycznych oraz podologicznych. Z jego pomocą możliwe jest przeprowadzenie procesu termicznej, wysokotemperaturowej sterylizacji parowej. Jako że autoklaw jest sprzętem gwarantującym odpowiedni poziom bezpieczeństwa w danym gabinecie czy szpitalu, konieczne jest bieżące monitorowanie skuteczności jego pracy. W tym celu przeprowadzane są testy kontrolne autoklawu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele testów, które zdecydowanie różnią się między sobą. Który z testów najlepiej wybrać? 

Wskaźniki do autoklawu

Wszystkie dostępne na rynku testy do autoklawu mają podstawowe zadanie, jakim jest poinformowanie osoby korzystającej z urządzenia o tym, czy proces sterylizacji wykonany został w sposób prawidłowy i efektywny. Wskaźniki informują o występowaniu ewentualnych odchyleń od normy, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie odpowiednich zmian i regulacji w urządzeniu tak, aby mogło ono pracować bez zarzutu. 

Działanie wskaźników opiera się na określonych substancjach chemicznych. Zawarte w danych testach szczególne substancje wyraźnie zmieniają swój kolor, kiedy spełnione zostaną odpowiednie parametry procesu sterylizacji. System informowania użytkownika autoklawu o poprawności bądź ewentualnych nieprawidłowościach jest więc wyjątkowo prosty i czytelny, co więcej – widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu procesu. Zmiana koloru, która następuje w celu poinformowania użytkownika, jest zawsze wyraźna; może to być między innymi przejście z barwy jasnoniebieskiej czy żółtej do czarnej. 

Testy do autoklawu – klasyfikacja

Wszystkie testy, które znaleźć można na rynku, jak również specyfika ich klasyfikacji opisane są szczegółowo w normie PN EN ISO 11140. Każdy z testów plasuje się między 1 a 6 klasą. 

W pierwszej klasie znajdują się testy, które informują wyłącznie o samym przeprowadzeniu procesu sterylizacji w urządzeniu. Chemiczne wskaźniki najczęściej dostępne są w postaci taśm bądź wskaźników drukowanych na papierowo-foliowych opakowaniach. Testy z tej kategorii nie są w stanie poinformować o tym, czy sterylizacja wykonana została w sposób poprawny, wskazują jedynie fakt jej przeprowadzenia. Wskaźniki te są w stanie wskazać ewentualny błąd wyłącznie wtedy, kiedy ma miejsce szczególnie wyraźna nieprawidłowość. 

Druga klasa testów to wskaźniki, których prawidłowy wynik informuje o odpowiednim, a więc równomiernym i szybkim rozprowadzaniu pary wodnej w urządzeniu. Tego rodzaju testy najlepiej jest wykonywać regularnie, o stałych porach dnia. 

Do trzeciej klasy należą tak zwane testy jednej zmiennej. Wskaźniki jednoparametrowe są dziś stosowane coraz rzadziej, z uwagi na swoją niewielką praktyczność. Wskazują wyłącznie jeden z kilku istotnych czynników dotyczących sterylizacji, na przykład niedostateczną temperaturę w urządzeniu.

Testy do autoklawu
Testy do autoklawu

W czwartej klasie znajdują się znacznie bardziej praktyczne testy wieloparametrowe. Wskaźniki te informują o co najmniej dwóch parametrach dotyczących urządzenia. Testy te najczęściej reagują na krytyczny poziom zmiennych, z reguły temperatury oraz ciśnienia. W porównaniu z testami z wyższych klas wskaźniki z klasy czwartej prezentują się znacznie korzystniej, mimo to nie są one w stanie poinformować o czasie ekspozycji narzędzi bądź stopniu przenikalności. Testy te należy więc stosować wyłącznie w celach kontrolnych. Doskonale sprawdzają się do kontroli pakietu, jednak nie dają stuprocentowej pewności co do dokładności procesu sterylizacji.

Następną grupą testów są testy z klasy piątej. Są to tak zwane wskaźniki zintegrowane, które określają wszystkie najważniejsze wartości krytyczne. To właśnie dzięki testom z klasy piątej można mieć stuprocentową pewność co do prawidłowości i skuteczności przeprowadzonego procesu sterylizacji w autoklawie. 

Do ostatniej, szóstej klasy zalicza się testy, które reagują na wszystkie zmienne krytyczne, występujące w urządzeniu, w trakcie końcowej fazy sterylizacji. Tak zwane wskaźniki emulacyjne stanowią najpewniejsze, a zarazem najbardziej rygorystyczne testy, gwarantujące maksymalną kontrolę przeprowadzanej sterylizacji. Wskaźników z klasy szóstej używa się do kontroli wsadów oraz pakietów. 

 

Testy do autoklawu – jaki wskaźnik wybrać?

Odpowiednio dopasowany i wybrany test do autoklawu pozwala na w pełni prawidłowe i rzetelne przeprowadzenie sterylizacji używanych narzędzi, co z kolei determinuje pożądany poziom higieny i bezpieczeństwa. Nie można jednak jasno i bezsprzecznie stwierdzić, który z testów będzie zawsze najlepszym wyborem. Niemal każdy z dostępnych na rynku wskaźników ma bowiem swoje szczególne walory; niektóre z testów wykazują szczególnie wysoką wrażliwość na niedostateczną temperaturę w urządzeniu, inne zaś skutecznie pokazują krytyczny poziom wyłącznie jednego, lecz niezwykle istotnego parametru. Wybór testu jest więc kwestią indywidualną – powinien być szczegółowo przemyślany i możliwie jak najlepiej dopasowany do potrzeb i specyfiki danego gabinetu czy używanych narzędzi.