Pracownicy ze Wschodu – wspomaganie rozwoju działalności rolnej

Pracownicy ze Wschodu – wspomaganie rozwoju działalności rolnej

Pracownicy ze Wschodu – wspomaganie rozwoju działalności rolnej. Prowadzisz gospodarstwo rolne i sprzedajesz owoce i warzywa? W takim razie potrzebujesz rąk do pracy. Niektórym wydaje się, że praca w gospodarstwie jest tylko w czasie tych ciepłych miesięcy, kiedy można siać, plewić i zbierać. Tymczasem jest to błędne założenie, gdyż praca trwa w takim miejscu cały rok. Ziemia musi być bowiem przygotowana na następne uprawy, krzewy i drzewa przycięte, żeby obradzały na wiosnę, trzeba niektóre naszczepić, inne zlikwidować itp. Jest to ciężka praca i wymaga naprawdę dużo siły oraz wiedzy na temat rolnictwa.

Pracownicy ze Wschodu – wspomaganie rozwoju działalności rolnej

Kiedy jednak takie gospodarstwo się rozwija i zaczyna zyskiwać coraz więcej chętnych na zakup swoich upraw, pojawia się potrzeba szukania dodatkowych rąk do pracy. Na takich gospodarstwach, bardzo często pracują całe rodziny, dzięki temu pracowników można zatrudniać mniej. Jednak nie każdy ma na tyle dużą rodzinę, aby dać radę sobie ze wszystkim. Dlatego warto pomyśleć o pracownikach. Wiadomo, że nie jest to najmniejszy wydatek. Jest to, jednakże konieczność, szczególnie jeśli chcesz zwieszać swoje dochody. Im więcej pracy, tym więcej pracowników powinieneś zatrudnić. Zaś im więcej będziesz miał ludzi do pracy, tym więcej roślin na sprzedaż możesz posadzić. Dzięki temu rozwija się Twoja firma i ma coraz większe zyski.

Wysokie koszty pracownicze

Zatrudnianie pracowników to nieco kosztowny wydatek. Im więcej chciałbyś im zaproponować, tym więcej podatku będziesz musiał odprowadzić. Koniec końców, prawie połowa wynagrodzenia ucieknie na składki, podatki i inne przepisowe opłaty. Dlatego też, często niektórzy decydują się zatrudniać pracowników na czarno. Nie jest zbyt bezpieczne wyjście. Coraz mniej osób zgadza się też na takie warunki.

Główną wadą takiego rozwiązania dla pracownika jest brak ubezpieczenia zdrowotnego, czyli w razie wypadku sam będzie musiał ponieść koszty leczenia, które są niesamowicie wysokie. Dla pracodawcy jest to ryzyko pod takim względem, że któregoś dnia może do drzwi zapukać kontrola i zapłaci taki mandat, że ciężko będzie wyjść z kosztów. Ryzyko na zostanie wydanym do odpowiednich służb, za pracowników na czarno jest zbyt duża, więc większość woli legalnie zatrudnić ludzi do pracy. Z racji, że ceny są z każdym kwartałem są coraz wyższe, więc koszty życia rosną w zastraszającym tempie. Najniższa krajowa, to dzisiaj głodowa stawka, na którą już nie każdy chce się zgodzić. Dlatego trzeba mieć odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli na poniesienie bez dużych strat, pierwszych kosztów pracowniczych.

Polak czy Ukrainiec?

Na ponoszenie niższych kosztów za pracowników jest pewien sposób. Zamiast swoich rodaków, możesz postawić na siłę roboczą ze wschodu. Jest to doskonały pomysł dla tych, którzy szukają wykwalifikowanych pracowników za niewielką cenę. Znaleźć chętnego do pracy nie będzie trudno. Od 2011 roku mamy bowiem w Polsce tysiące emigrantów z Ukrainy. Dlaczego warto takiego pracownika zatrudnić? Pierwszą kwestią są oczywiście niższe koszty i opłaty, ponieważ można zaproponować mniejszą stawkę. Wynika to z różnicy walutowej, która dla pracowników z Ukrainy, wypada bardzo korzystnie przy pracy w naszym kraju.

Bardzo często takie osoby potrafią się posługiwać językiem polskim lub go przynajmniej rozumieją. Wynika to z podobieństwa języków, jakim się oba narody posługują. Można również powiedzieć, że mamy wspólne pochodzenie, dzięki temu, łatwiej się im zaaklimatyzować w naszym kraju. Co więcej, w przypadku pracy sezonowej nie będziesz miał większych problemów ze znalezieniem chętnych, ponieważ często młodzi decydują się na zarobek w czasie wakacyjnym, a co często za tym idzie, na pracę za granicą.

Bezpiecznie i szybko

Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy, ale nie masz pojęcia jak to zrobić? Taki proceder wiąże się z kwestiami prawnymi, wizami, pozwoleniami itp. Szczególnie jeśli potrzebujesz pracownika na dłużej, a nie tylko sezonowo. Dlatego w takim wypadku, lepiej jest powierzyć kwestię poszukiwania pracownikom tym, którzy się na tym znają. Są bowiem firmy, które zajmują się ściąganiem pracowników do polski z innych krajów. Jest to doskonałe rozwiązanie ze względu na to, że Ty nie musisz się o nic martwić — oprócz oczywiście wynagrodzenia. Wszystkim zajmują się odpowiednie osoby, które przeprowadzają rekrutację osób ze wschodu. Dzięki temu nie musisz się obawiać o żadne formalności, a nawet o transport osób z zagranicy, ponieważ to także leży w kwestii firmy.

W poszukiwaniu Agencji Pracy Tymczasowej, która zajmie się ściągnięciem Twoich pracowników do firmy, warto zwrócić uwagę także na to, jakie rodzaje umów proponuje dla pracodawców. Najczęściej trzy formy. Pierwsza to outsourcing. Oznacza to, że wszelkie kwestie związane z nadzorem nad osobami, wypłatami oraz wszelkimi kwestiami kadrowymi, to zadania danej firmy. Druga forma to tzw. Leasing. W tym wypadku umowa ma nieco inny charakter, ponieważ dotyczy trzech stron: pracodawcy – agencji – pracownika. Można także zdecydować się „pełną formę obsługi”, czyli stałą rekrutację.

Rekomendowane artykuły