Pomoc drogowa – jak otworzyć?

Pomoc drogowa- jak otworzyć?

Pomoc drogowa – jak otworzyć? Nie trzeba być specjalistą z zakresy motoryzacji, aby móc wywnioskować, że na polskim rynku ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się usługi związane bezpośrednio z pomocą drogową. W konsekwencji skłania to do tego, aby założyć własną firmę i podbić konkurencję. Wbrew pozorom prowadzenie własnej działalności to twardy orzech do zgryzienia – wymaga od nas wytrwałości, wiedzy i poświęcenia.

W jaki sposób założyć własną firmę? Jakie uprawnienia mogą okazać się niezbędne? Na co zwrócić uwagę zakupując pojazd? Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Czy warto zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Założenie firmy – jak tego dokonać?

Pomoc drogowa- jak otworzyć?
Pomoc drogowa – jak otworzyć?

Jeśli chcielibyśmy założyć nową firmę, wówczas w pierwszej kolejności nie obędzie się bez wypełnienia niezbędnych formalności. Przede wszystkim konieczne będzie zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Aby tego dokonać możemy odwiedzić stronę firma.gov.pl i wypełnić specjalny formularz o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu jesteśmy w stanie jednocześnie złożyć wniosek o nadanie numeru REGON, a także ewentualny wniosek o wskazanie NIP. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że za pośrednictwem formularza CEIDG zgłaszamy również płatnika składek ubezpieczeniowych ZUS, jednocześnie wybieramy formę opodatkowania. Jeśli chcemy założyć niewielką firmę, wówczas jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób. Istnieją jednak inne możliwości. Możemy przykładowo złożyć wniosek w KRS. Również możemy tego dokonać za pośrednictwem Internetu, jednakże możliwe jest także odwiedzenie lokalnego oddziału – w zależności od indywidualnych preferencji. Wniosek do KRS składamy, jeśli jesteśmy zainteresowani założeniem spółki kapitałowej. W dalszej kolejności odwiedzamy ZUS i składamy druk ZUA, o ile firma będzie naszym jedynym źródłem dochodów lub druk ZZA, jeśli będziemy posiadać także pracę na etacie. W końcowym etapie zakładania firmy warto zastanowić się nad założeniem konta firmowego. Nie obędzie się bez wyrobienia własnej pieczątki i biura księgowego.

Jakie uprawnienia mogą okazać się niezbędne?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc drogowa nie jest regulowana innymi przepisami prawa. Jednakże charaktery świadczonych usług powoduje, że nie obędzie się bez dwóch podstawowych zezwoleń. W pierwszej kolejności konieczne będzie zezwolenie na transport ponadgabarytowy. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, musimy liczyć się z kosztem nawet do 4800 zł. W tym celu wybieramy się do Naczelnika Urzędu Celnego lub GDDKiA. Dodatkowo prowadzenie działalności niekiedy nie będzie możliwe bez zezwolenia na transport międzynarodowy. Będzie nas to kosztowało około 4000 zł, jeśli wymierzymy okres 10 lat lub 8000 zł, jeśli licencja będzie dziesięcioletnia. Niestety są również pobierane dodatkowe wypłaty za każdy wypis z licencji. Co prawda to drugie zezwolenie jest potrzebne, jeśli chcielibyśmy pracować jedynie na terenie naszego kraju, jednakże biorąc pod uwagę współczesne standardy- nasza pozycja na rynku byłaby ograniczona.

Na co zwrócić uwagę zakupując pojazd?

Co nam po otworzeniu działalności gospodarczej, jeśli nie posiadamy odpowiedniego pojazdu. Warto pomyśleć nad tym, aby wyposażyć się w kilka pojazdów, wówczas każdy z nich będzie przeznaczony do wykonywania nieco innych zadań. Przykładowo do transportu tradycyjnych pojazdów osobowych zdecydowanie wystarczająca będzie zwykła laweta- jej bazą powinien być dostawczak posiadający napęd na tylną oś. Jest to szczególnie istotne podczas załadunku czterokołowca, kiedy to zmienia się rozkład mas i nacisku. Do holowania autobusów i samochodów ciężarowych konieczny okaże się inny pojazd, o znacznie mocniejszych parametrach i możliwościach.

Ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Jeśli zależy nam na tym, aby świadczyć usługi związane z pomocą drogową, niezbędne okaże się ubezpieczenie OC. Już na wczesnym etapie powinniśmy dokładnie zapoznać się z zapisami polisy. Powinna ona chronić nas także przed szkodami, które mają pozaumowny charakter. Polisa OC często chroni nas w przypadku nienależytego wypełnienia zobowiązań wobec naszych klientów. Nie da się ukryć, że świadczenie usług bez polisy wiąże się niejednokrotnie z dużym ryzykiem. Wystarczy jeden mały błąd, aby wygenerować ogromne koszty.

Czy warto zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej?

Popyt na tego typu usługi jest duży i wciąż się zwiększa, jednakże należy również pamiętać o tym, że konkurencja nie próżnuje. Jeśli chcemy, aby podjęta inwestycja szybko się zwróciła, wówczas konieczne będzie wygenerowanie stosunkowo atrakcyjnych zysków. Niestety obsługa klientów indywidualnych może okazać się niewystarczająca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się współpraca z firmami, które znajdują się w okolicy. Wówczas znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo sukcesu naszej firmy.

Rekomendowane artykuły