Optymalny materiał na ubrania dla dzieci – nie ulega wątpliwości, że dzieci są wyjątkowo delikatne. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt i dzieci do drugiego, trzeciego roku życia, które mają jeszcze bardzo delikatne organizmy. Poza dbałością o unikanie bakterii i innych drobnoustrojów rodzice powinni więc zadbać także o odpowiednie ubrania dla dzieci. Wbrew pozorom można w tej materii popełnić wiele błędów, które niekorzystnie odbiją się na zdrowiu dziecka, a także na spokoju rodziców spowodowanym tym, że dzieci będą ciągle rozdrażnione.
Młodzi rodzice w oczekiwaniu na przyjście na świat potomstwa często popadają w panikę, nie wiedząc do końca, w co muszą się zaopatrzyć. Ilość akcesoriów niezbędnych do zajęcia się niemowlakiem jest tak duża, że faktycznie może to przytłoczyć każdego. Jednym z najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, są ubrania dla dzieci, które powinny być dobrane w sposób przemyślany. Nie ulega wątpliwości, że kupowanie wielu produktów pod kątem ich walorów wizualnych jest całkiem nietrafionym podejściem i nie powinny być praktykowane. Będzie do skutkowało tym, że finalnie większość takich ubranek przeleży w szafie tak długo, aż dziecko z nich wyrośnie, bo nie będą miały okazji się przydać. Jest to spowodowane kilkoma kwestiami, które trzeba brać pod uwagę, kompletując garderobę dla swojej pociechy. W pierwszej kolejności należy jednak zaznaczyć, że ubrania dla dzieci przydają się przez relatywnie krótki czas, gdyż dziecko bardzo szybko z nich wyrasta, a przez to większość ubrań nie zdąży się zniszczyć. Oznacza to, że na zakupach należy zachować wstrzemięźliwość i nigdy nie kupować więcej niż to konieczne na daną chwilę.
Odpowiedni materiał na ubrania dla dzieci
Zaopatrując garderobę dziecka, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są kupowane produkty. Jest to niezwykle istotne w kontekście niemowlaków, które mają bardzo delikatną skórę, którą łatwo podrażnić. Ponadto dzieci łatwo dostają uczulenia. Może ono wystąpić po kontakcie skóry z nieprawidłowo dobranym materiałem. Na rynku tekstylnym wykorzystuje się aktualnie cały szereg materiałów, które występują z domieszkami i często się ze sobą mieszają. Powoduje to, że podczas zakupu ubrania należy bezwzględnie czytać metki i dbać o to, by nie kupować produktów najniższej jakości. W takiej sytuacji występuje największe prawdopodobieństwo, że materiał będzie uczulał. Przeważnie dzieje się to w przypadku tkanin syntetycznych lub sztucznych. Tkaniny syntetyczne charakteryzują się tym, że są wykonane z syntetycznej wytworzonych półproduktów i nie zawierają żadnych naturalnych substancji. Należy unikać takich ubrań, zwłaszcza w przypadku kupowania warstw odzieży, które bezpośrednio stykają się ze skórą dziecka. Ubranka dziecięce, które mają kontakt ze skórą, powinny być wykonane z naturalnych i delikatnych tkanin, takich jak bawełna. Syntetyczne dodatki lub domieszki do tkanin szytych głównie z bawełny są akceptowalne, ale w warstwie odzieży, która nie przylega bezpośrednio do skóry. Dotyczy to kwestii potencjalnego uczulenia, ale także właściwości termoizolacyjnych. Materiały syntetyczne nie chronią tak skutecznie przed zimnem, jak materiały naturalne. Dotyczy to również tkanin sztucznych, które są wytwarzane z naturalnych surowców, jednak podczas produkcji podlegają bardzo wielu procesom obróbki chemicznej. Są one nieco lepszej jakości niż zwykle syntetyki, ale także mogą prowadzić do uczulenia.
Naturalne tkaniny do produkcji odzieży
Dzieciom najlepiej jest więc kupować ubrania z naturalnych tkanin lub dzianin. Mogą to być bawełna, len, a nawet jedwab. Charakteryzują się one tym, że są przyjemne w dotyku i bardzo delikatne, a ponadto mają dobre właściwości termoizolacyjne. W przypadku wierzchnich warstw warto szukać produktów wykonanych z wełny, która jest o wiele cieplejsza i charakteryzuje się najwyższymi parametrami termoizolacyjnymi. Ponadto są to produkty wysokiej jakości, które są w stanie bardzo wiele wytrzymać. Największą zaletą naturalnych tkanin i dzianin w kontekście dzieci jest to, że pozwalają one skórze oddychać, w przeciwieństwie do tkanin sztucznych i syntetycznych. Ubrania dla dzieci wykonane bawełny oraz innych naturalnych materiałów nie pozwalają na powstawanie odparzeń i tworzenia się między ubraniem, a skórą dziecka mikroklimatu, który sprzyja namnażaniu się bakterii. Pozwala to na uniknięcie nie tylko odparzeń, ale także przykrych w konsekwencji zadrapań i lekkich podrażnień wynikających z zawilgoconej skóry ocierającej się o materiał ubrania. W dłuższym terminie pozwoli to na łatwiejsze zachowanie higieny u dziecka, a także ułatwi opiekę, gdyż nie będzie trzeba go tak często przebierać oraz używać licznych kremów, maści oraz oliwek mających na celu ukojenie podrażnień. Ma to znaczenie zarówno w zimie, gdy dziecko jest ubrane w co najmniej kilka warstw i siłą rzeczy czasem będzie się pocić, jak i w lecie, gdy dziecko będzie intensywnie pociło się regularnie. Naturalna wentylacja umożliwiona przez naturalne tkaniny stosowane do szycia ubrań dla dzieci jest tu niezwykle istotna.