Od kiedy księgowość elektroniczna może być stosowana w firmie?

Od kiedy księgowość elektroniczna może być stosowana w firmie?

Od kiedy księgowość elektroniczna może być stosowana w firmie? Prowadzenie własnej firmy to mnóstwo obowiązków. Każda osoba mająca swoją działalność gospodarczą jest zobowiązana do tego, aby spełniać określoną liczbę wymogów formalnych. Prowadzenie księgowości to podstawy obowiązek każdego przedsiębiorcy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Warto wiedzieć, że obecnie właściciele firm mają do swojej dyspozycji mnóstwo nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym prowadzenie firmowej księgowości jest znacznie łatwiejsze. Chodzi tutaj oczywiście o księgowość elektroniczną. Kiedy właściciele firm mogą prowadzić księgowość elektroniczną? Jak ona działa oraz czy naprawdę warto z niej skorzystać? Na wszystkie te pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Księgowość tradycyjna a elektroniczna – która jest lepsza dla przedsiębiorców? 

Od kiedy księgowość elektroniczna może być stosowana w firmie?W ostatnich latach obserwujemy ogromny rozwój narzędzi online oraz sposobów zdalnego kontaktu. Cały ten proces znacząco przyspieszyła panująca od jakiegoś czasu pandemia koronawirusa. Mimo tego, księgowość w rozumieniu tradycyjnym w dalszym ciągu ma spore grono zwolenników. Taka księgowość polega na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu KPiR oraz przygotowywaniu i przesyłaniu deklaracji podatkowych do urzędów. Przy takim modelu właściciel firmy samodzielnie przywozi do swojej księgowej dokumenty za konkretny okres, które później są księgowane i umieszczane do firmowej dokumentacji. 

Później właściciel przedsiębiorstwa otrzymuje do księgowej informację na temat wysokości podatku oraz koniecznej do uiszczenia składki ZUS. W usługach tradycyjnej księgowości cały proces kończy się właśnie w tym miejscu. Warto wiedzieć, że wielu ekspertów z branży księgowości wskazuje, że nie jest to do końca skuteczny sposób na załatwianie spraw księgowych w firmie. Ostatnimi czasy coraz większa liczba polskich przedsiębiorców stawia na księgowość elektroniczną. Czym jest księgowość internetowa i jak działa? Odpowiadamy w kolejnej części artykułu.

Co to jest i od kiedy można stosować księgowość elektroniczną w firmie? 

kursy i szkolenia online dla branży
kursy i szkolenia online dla branży

Wielu przedsiębiorców ma pewne obawy przed skorzystaniem z księgowości elektronicznej, ponieważ nie wiedzą, czy w ich przypadku jest to dozwolone. Okazuje się, że nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby jakikolwiek przedsiębiorca mógł korzystać z rozliczania się z fiskusem w tej formie. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, by móc przejść na księgowość elektroniczną, to posiadanie komputera z dostępem do internetu. 

W chwili obecnej wyróżnia się dwa systemy służące do prowadzenia księgowości internetowej. Mianowicie: 

  • System prowadzony przez biuro rachunkowe, które oferuje jednocześnie dostęp do indywidualnej aplikacji mobilnej dla przedsiębiorcy. 
  • System pozwalający na samodzielne prowadzenie księgowości przedsiębiorcy w formie aplikacji na smartfona. 

Pierwsza opcja jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby nad elektronicznym obiegiem dokumentów czuwał jakiś doświadczony specjalista. W razie jakichkolwiek wątpliwości przedsiębiorca będzie mógł się do niego zwrócić i uzyskać szczegółowe informacje na temat konkretnej sprawy. Z kolei druga możliwość jest dedykowana przedsiębiorcom samodzielnym, którzy posiadają niezbędną wiedzę na temat przepisów podatkowych oraz ogólnych zasad prowadzenia księgowości oraz dysponują czasem. 

Księgowość internetowa – czy warto? 

Księgowość internetowa cieszy się wśród polskich przedsiębiorców z roku na rok coraz większą popularnością. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu. Dużym wzięciem cieszą się specjalne aplikacje do księgowości online obsługiwane przez profesjonalnych księgowych. Przedsiębiorca również ma dostęp do tej aplikacji, ale nie obsługuje jej samodzielnie. Całą obsługą księgowości zajmują się wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają w tym względzie niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. Przedsiębiorca, który postawi na księgowość internetową w takim wydaniu, zyskuje spokój a także czas na to, by zajmować się zarabianiem. W każdej chwili ma jednak możliwość, aby zajrzeć do tego, jak wyglądają kwestie księgowe w jego firmie poprzez uruchomienie aplikacji w smartfonie. Wielu właścicieli firm podkreśla, iż taka księgowość internetowa jest możliwie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na polskim rynku. 

Jest to spowodowane tym, iż właściciel przedsiębiorstwa ma tzw. “święty spokój”. Nie musi martwić się o wystawianie faktur czy innych ważnych dokumentów. Może w pełni poświęcić się prowadzeniu swojego biznesu. Jak wiadomo, polskie prawo podatkowe zmienia się jak w kalejdoskopie. Powierzając księgowość internetową wykwalifikowanym specjalistom mamy gwarancję, że to oni będą śledzili na nas najważniejsze przepisy podatkowe a także będą odpowiadali za sporządzanie stosownej dokumentacji. To jeszcze nie wszystko. Zatrudnieni przez przedsiębiorcę księgowi są w stanie reprezentować go przed urzędami skarbowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz wszystkimi innymi instytucjami publicznymi. Wypełniają za niego wszystkie niezbędne dokumenty, np. deklaracje podatkowe lub dokumenty ZUS-owskie. Niektórzy księgowi mogą także zaoferować usługi dodatkowe, na przykład sporządzać w imieniu przedsiębiorcy umowy, obsługiwać kadry, płace itd. 

 

Rekomendowane artykuły