Na co zwrócić uwagę kupując rolety do salonu?

Na co zwrócić uwagę kupując rolety do salonu?

Na co zwrócić uwagę kupując rolety do salonu? Trudno znaleźć bardziej praktyczny i nowoczesny detal wnętrza niż rolety. Po pierwsze, niezawodnie chronią wybrany pokój przed światłem słonecznym, a po drugie, doskonale radzą sobie z funkcją dekoracyjną przy wymianie zasłon i dekorowaniu otworu okiennego, organicznie dopasowując kolor i design do ogólnego stylu pomieszczenia.

Planując wykorzystanie rolet w salonie, wybór będzie trochę trudniejszy niż w przypadku kuchni lub sypialni. Konieczne jest wybranie odpowiedniego rodzaju rolet, koloru i faktury tkaniny, aby upewnić się, że właściwości ochrony przed światłem są najwyższe, ponieważ salon często ma szerokie okna, co powoduje, że tapety i meble blakną, a latem robi się nieznośnie gorąco.

Wybór rolet do salonu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rolety, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • Trwałość projektu
 • Walory estetyczne i duża skala kolorów rolet do salonu
 • Praktyczność i użyteczność.

Na co zwrócić uwagę kupując rolety do salonu?Niektóre systemy mają mechanizmy obrotowe lub łańcuchy (liny) do wygodnego sterowania lamelami opuszczających, podnoszących i obracających. Funkcje operacyjne rolet zasługują na dodatkową uwagę. Na przykład rolety z tkaniny mogą z czasem gromadzić kurz i należy je od czasu do czasu poddawać działaniu antystatycznego aerozolu, odkurzać lub wstępnie dobrać materiał za pomocą impregnacji. Rolety z tworzywa sztucznego można łatwo i szybko umyć ciepłą wodą z mydłem, a drewniane rolety można delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką. Najłatwiej jest dbać o rolety poziome, ale należy to zrobić ostrożnie. W konstrukcjach z lamelami pionowymi kurz gromadzi się mniej, ale ich kąt należy regulować w zależności od tego, jak światło słoneczne dostaje się do pomieszczenia.

Rolety w salonie: jaki jest najlepszy wybór?

Wybór wysokiej jakości i niezawodnego systemu ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ważnym krokiem, ponieważ często jest to czynnik, który zapewnia maksymalny komfort życia w domu lub mieszkaniu. Na co warto zwrócić uwagę? W zależności, od jakości materiału rolety do salonu mogą być wykonane z tkaniny, plastiku, drewna lub bambusa.

Ogólnie rzecz biorąc, wybierając rolety do salonu, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Cena. Systemy ochrony przeciwsłonecznej można dziś znaleźć w różnych kategoriach cenowych, zależy to od wielu czynników: rozmiarów, materiału, kolorystyki, cech konstrukcyjnych. Można wybrać zarówno opcję ekonomiczną, jak i dość kosztowną.
 • Funkcje konstrukcyjne. Trzeba wybrać opcję, która będzie najwygodniejsza, można przetestować kilka. Czasami rolety są zintegrowane z systemami takimi jak inteligentny dom, co czyni je jeszcze bardziej wygodnymi.
 • Materiał. Najlepiej wybrać naturalne, przyjazne dla środowiska materiały. Oczywiście są one droższe, ale pielęgnacja ich jest łatwiejsza, są w 100% bezpieczne.
 • Rozmiar. Rozmiar musi być odpowiednio dobrany, bez tego rolety będą wyglądać nieodpowiednio.
 • Aranżacja. Rolety mogą być klasyczne z lamelami pionowymi lub poziomymi istnieją alternatywne systemy ochrony przeciwsłonecznej, rzymskie i inne.
 • Kolor. Należy wybrać ten, który najlepiej pasuje do kolorystyki wnętrza salonu.

Rolety we wnętrzu, jako narzędzie artystyczne

Rolety w oknach sprawiają, że projekt salonu jest bardziej interesujący i stylowy. Istnieje kilka najpopularniejszych technik aranżacyjnych opartych na ich zastosowaniu:

 • Zmiana proporcji. Pionowe lub poziome lamele są w stanie wizualnie dopasować proporcje pomieszczenia.
 • Gra światłem i cieniem. Wyraźnie określone smugi światła i cienia poruszające się po powierzchni podłogi, ścian i mebli są w stanie podkreślić cechy ich kształtu, piękno użytych materiałów, ich teksturę. Działa to szczególnie dobrze w przypadku nowoczesnych stylów pozbawionych dekoracyjnych detali.
 • Wzory, nadruki. Są rolety z różnym obrazem, wzorem, nadrukiem fotograficznym. Za ich pomocą można w zauważalny sposób ożywić wnętrze salonu dodać do niego piękno i kontrasty.

Innymi słowy, rolety to potężne narzędzie artystyczne o wielkim potencjale.

Wskazówki niezbędne przy zakupie rolet?

Każdy rodzaj rolet może stać się niezależną częścią przestrzeni wewnętrznej lub nadal ozdobić okna wraz ze zwykłymi wzorami zasłon. Jednocześnie nie należy zapominać o takim szczególe, jak prawidłowy wybór karnisza przy zakupie: jeśli jest to wielopłaszczyznowy projekt okna, powinien być wystarczająco gruby i mocno przymocowany, aby wytrzymać zespół różnych rodzajów zasłon.

 • Wybierając konstrukcje rolet pionowe, ważne jest, aby wziąć pod uwagę stronę, w którą będą się poruszać, a ponadto nie powinny przeszkadzać w otwarciu okna podczas ich składania.
 • Aby rolety organicznie dopasowały się do projektu okna i były jak najbardziej wygodne, ważne jest zmierzenie wszystkich niezbędnych parametrów i prawidłowe sporządzenie rysunku, na którym zostaną wskazane wszystkie dokładne rozmiary.
 • I oczywiście przy wyborze rolet należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Kupując, trzeba być pewnym wysokiej, jakości materiałów zastosowanych do produkcji lameli i wszystkich części zamiennych, które składają się na całą konstrukcję.

Rekomendowane artykuły