Na co zwracać uwagę kupując programy antywirusowe?

Na co zwracać uwagę kupując programy antywirusowe?

Na co zwracać uwagę kupując programy antywirusowe? Więc, próbujesz znaleźć najlepszy program antywirusowy dla Windows. Wiem, jest tyle opcji i pewnie nie masz pojęcia, od czego zacząć. W tym przewodniku porusza takie tematy, jak definicja antywirusa, jakie są jego funkcje, a także czego powinieneś szukać przy jego wyborze.

Programy antywirusowe zawsze były rozwiązaniem, które służyło do walki ze złośliwym oprogramowaniem i cyberprzestępczą taktyką. I nadal nim jest. Złośliwe oprogramowanie, oszustwa typu phishing, okup, DDoS – to tylko niektóre z zagrożeń, które czają się w Internecie.

Definicja antywirusa

Ale zacznijmy od podstaw: czym dokładnie jest oprogramowanie antywirusowe i co ono robi?

Definicja programów antywirusowych jest taka sama: Oprogramowanie zaprojektowane w taki sposób, że blokuje wirusy i inne złośliwe oprogramowanie przed wejściem na urządzenie i narażeniem na szwank danych osobowych lub samego sprzętu.

Dobry program antywirusowy to konieczność. Minimalizuje on czas potrzebny na przejście w tryb kontroli uszkodzeń, aby oczyścić bałagan spowodowany udanym atakiem złośliwego oprogramowania.

Jak działa oprogramowanie antywirusowe? Skaner antywirusowy i blokowanie skryptów

Skanowanie reaktywne to chleb i masło antywirusa. Zasadniczo, skanuje on każdy nowy program lub plik przed jego otwarciem i sprawdza, czy jest on znanym złośliwym oprogramowaniem lub czy zachowuje się jak jeden z nich. Wszystko odbywa się w tle, a skanowany plik lub program otwiera się dopiero po zakończeniu skanowania przez program antywirusowy.

Następnie odbywa się pełne skanowanie systemu, podczas którego programy antywirusowe przechodzą przez każdy zakamarek urządzenia w celu znalezienia złośliwego oprogramowania lub innych podejrzanych programów lub plików. Niektóre AV blokują również złośliwe skrypty ActiveX lub Java przed zainfekowaniem komputera. Wtyczki oparte na tych technologiach mogą być wykorzystywane do włączania komputera do botnetu, wstrzykiwania kodu lub pobierania plików na dysku.

Na co zwracać uwagę wybierając antywirus?

Idealnie byłoby, gdyby skaner był lekki i nie ściskał twojego urządzenia, a jednocześnie miał bardzo wysoką skuteczność wykrywania i blokowania.

Na co zwracać uwagę kupując programy antywirusowe?Baza danych znanego złośliwego oprogramowania – skanowanie nie może być jednak skuteczne, jeśli program nie wie, czego szuka. Dlatego każdy program antywirusowy posiada bazę danych znanego złośliwego oprogramowania i porównuje każdy zeskanowany plik z zawartością bazy danych. Ta baza danych jest aktualizowana bardzo często, dość często na co dzień. Jest to jeden z powodów, dla których zawsze opowiadamy się za aktualizacją oprogramowania, zwłaszcza antywirusowego.

Uaktualnione oprogramowanie w dużym stopniu chroni użytkownika w Internecie, ponieważ znacznie ogranicza możliwość wykorzystania przez złośliwych hakerów niezaszyfrowanej luki w oprogramowaniu.

Ale programy antywirusowe wykorzystują również coś, co nazywa się “analizą heurystyczną”. Oznacza to, że uzna dany plik za złośliwe oprogramowanie, jeśli zachowa się tak jak on, nawet jeśli nie można go znaleźć w jego bazie danych. Jest to jeden z powodów, dla których niektóre programy antywirusowe fałszywie klasyfikują niektóre bezpieczne programy, takie jak Chrome, jako wirusy. Przemysł nazywa to “fałszywie pozytywnym” i jest to kryterium stosowane do oceny jakości antywirusa.

Automatyczne aktualizacje

Każde oprogramowanie antywirusowe warte swojej ceny będzie się automatycznie aktualizować, zarówno w celu usunięcia wszelkich luk w zabezpieczeniach, jak i aktualizacji bazy danych i możliwości wirusów. Zasadniczo, im szybsze i częstsze aktualizacje, tym lepiej.

Usuwanie złośliwego oprogramowania

Czasami usunięcie złośliwego oprogramowania może być tak samo ważne jak jego zablokowanie. Zazwyczaj branża bezpieczeństwa cybernetycznego postrzega te dwie funkcje jako odrębne. Dlatego wiele darmowych programów AV może tylko wykrywać i blokować złośliwe oprogramowanie, ale nie będzie w stanie go usunąć, jeśli komputer jest zainfekowany.

W tym celu najprawdopodobniej będziesz musiał zakupić pełne rozwiązanie antywirusowe lub pobrać osobne oprogramowanie specjalizujące się w usuwaniu złośliwego oprogramowania.

Inne funkcje, których należy szukać

Ochrona okupu: Niektóre programy antywirusowe są wyposażone w ochronę Ransomware i ataki Ransomware nie będą w stanie zaszyfrować Twoich plików.

Niszczarka plików: Może to być szok, ale standardowe “Usuń” + “Wyczyść kosz” nie usunie pliku z dysku twardego. To tylko czyni go niewidocznym dla Ciebie. Ale te pliki można odzyskać za pomocą specjalnego programu. W normalnych warunkach te niewidzialne pliki znikają dopiero po wypchnięciu ich z bloku pamięci przez nowy. Ale niszczarki plików niszczą je całkowicie i nie pozostawiają po sobie żadnego śladu na dysku twardym.

Firewall: Niektóre AV mogą filtrować i skanować ruch internetowy, aby wykryć nadchodzące zagrożenia, zanim dotrą do urządzenia. Inne funkcje, których należy szukać: Ochrona DNS, menedżery haseł, optymalizacja systemu, ochrona przed phishingiem, antyspam, ochrona przeglądarki.

Najlepiej przetestować różne antywirusy

Przetestuj program antywirusowy, aby upewnić się, że działa. Czasami przechodzisz przez długi okres czasu, kiedy nie napotkasz żadnych zagrożeń online i wydajesz się zapominać, że masz już nawet zainstalowane programy antywirusowe.

Rekomendowane artykuły