Na co należy zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Na co należy zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Na co należy zwrócić uwagę wynajmując samochód? Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, często okazuje się, że podróżowanie wszędzie pieszo lub komunikacją miejską może być bardzo uporczywe. Dlatego świetnym wyjściem będzie jednorazowe wynajęcie samochodu na kilka dni. Z takiej możliwości możemy jednak skorzystać nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy na urlopie, ale kiedy na przykład na co dzień nie mamy auta, a chcemy pojechać na weekendowy wyjazd z rodziną czy delegację. Ale czym powinna charakteryzować się dobra wypożyczalnia samochodów? I na co musimy zwrócić uwagę podpisując z nimi umowę najmu?

Dokładnie przeczytaj umowę

Na co należy zwrócić uwagę wynajmując samochód?To kluczowy element, dzięki któremu uda nam się uniknąć dodatkowych kosztów. W umowie muszą znaleźć się wszystkie opłaty, o których przedstawiciel wypożyczalni samochodów automaks.pl mógł zapomnieć, takie jak koszt nawigacji czy siedzenia dla dziecka. Musimy też pamiętać o tym, że w różnych firmach będą panowały różne zasady i to, że kiedyś wypożyczając samochód nie musieliśmy płacić za nawigację, nie znaczy, że teraz też tak będzie.

Co więcej, musimy zwrócić uwagę na kwestię paliwa. Bardzo często jest tak, że wypożyczalnia samochodów udostępnia nam pojazd z pełnym bakiem. W takiej sytuacji będziemy musieli napełnić go ponownie zanim oddamy auto. Jeśli o tym zapomnimy, może się okazać, że zostanie to dopisane do naszego rachunku, często z dodatkową prowizją.

Zwróć uwagę na dodatkowe opłaty

Tak naprawdę wypożyczalnia samochodów może dodać sobie do rachunku dosłownie wszystko, dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie umowy. Przede wszystkim musimy sprawdzić czy istnieje jakiś dzienny limit kilometrów, które możemy przejechać. Często jest tak, że jeśli go przekroczymy, będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Oprócz tego, dodatkowa opłata może zostać naliczona w sytuacji, kiedy będziemy chcieli oddać samochód w innym oddziale danej wypożyczalni. Ktoś będzie musiał go później przetransportować z powrotem i my będziemy musieli za to zapłacić.

Pamiętaj też o tym, żeby oddać samochód w takim stanie, w jakim je dostałeś! Jeśli do wypożyczalni wróci auto, które będzie potwornie brudne, a w środku będą leżały śmieci po obiedzie, który jedliśmy w restauracji typu fast food, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli dopłacić za dodatkowe sprzątanie pojazdu.

Czy samochód jest ubezpieczony?

Musimy to koniecznie sprawdzić. Co więcej, bardzo istotne będzie to, co konkretnie obejmuje dane ubezpieczenie. Czasem warto dopłacić za to, żeby firma wykupiła taki pakiet. W przypadku, kiedy będziemy mieli jakiś wypadek lub po prostu zarysujemy auto wyjeżdżając z parkingu, a nie będzie ono ubezpieczone, bez wątpienia to my będziemy musieli zapłacić za jego naprawę. Podobnie może być w przypadku kradzieży. Dlatego dużo bardziej będzie nam się opłacało zapłacić za ubezpieczenie, niż narażać się na koszty, które będziemy musieli później pokryć, jak nie wszystko pójdzie po naszej myśli. Ważne jest też to, że często będziemy musieli wykupić dodatkowe ubezpieczenie w przypadku, kiedy będziemy jeździć z drugim kierowcą.  Nie zawsze tak jest, ale z pewnością powinniśmy to sprawdzić.

Wysokość kaucji

Każda wypożyczalnia samochodów będzie chciała, żebyśmy zapłacili kaucję zanim wyjedziemy z ich placówki. Ta kwota może się różnić w zależności od firmy, na której usługi się decydujemy. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli auto wróci do wypożyczalni nienaruszone, z pewnością dostaniemy kaucję z powrotem. Dlatego powinniśmy dbać o samochód, który wynajmujemy.

Zazwyczaj działa to tak, że dane środki są zamrożone na naszym koncie. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy upewnili się, że mamy wystarczająco pieniędzy zanim pójdziemy do wypożyczalni.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Wiemy już, że jeśli oddamy auto, które będzie uszkodzone, bez wątpienia będziemy musieli zapłacić za wszystkie szkody. Może się jednak okazać, że ktoś wcześniej coś popsuł, a w momencie, w którym wyjedziemy z wypożyczalni samochodów autem, które jest uszkodzone, to my będziemy musieli odpowiedzieć za to, co zostało zniszczone przez kogoś innego. Dlatego właśnie tak ważne jest dokładne obejrzenie pojazdu w poszukiwaniu defektów. Jeśli uda nam się coś znaleźć, pracownik powinien to zanotować, dzięki czemu później nie będziemy musieli płacić za coś, czego nie zrobiliśmy.

Co należy sprawdzić? Przede wszystkim musimy dokładnie obejrzeć auto na zewnątrz. Powinniśmy poszukać różnych wgnieceń czy rys. Kolejnym krokiem powinno być zajrzenie pod maskę. Robimy to nie tylko po to, żeby chronić nasz portfel, ale też zadbać o nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy sprawdzić stan silnika i olej. Oczywiście nie będziemy w stanie zobaczyć wszystkiego, jeśli nie jesteśmy zawodowymi mechanikami, ale powinno nam się udać zauważyć podstawowe usterki. Na koniec powinniśmy odpalić samochód i zobaczyć czy wszystko działa poprawnie. W środku również należy zobaczyć czy nie ma jakichś uszkodzeń karoserii. Jeśli uda nam się coś znaleźć na tym etapie, wypożyczalnia samochodów nie będzie mogła obciążyć nas kosztami naprawy rzeczy, których nie popsuliśmy.

 

Rekomendowane artykuły