Mieszkanie od dewelopera: co warto sprawdzić, przed zakupem

Mieszkanie od dewelopera: co warto sprawdzić, przed zakupem

Mieszkanie od dewelopera: co warto sprawdzić, przed zakupem – w ostatnich latach nieruchomości stanowią świetny sposób na inwestycje. Kupujemy mieszkanie nie tylko po to, aby “sprawić sobie” wymarzone cztery kąty, ale również po to, aby je wynajmować lub w przyszłości sprzedać i czerpać z tego zyski. Z roku na rok ceny nieruchomości wzrastają i pomimo tego, że deweloperzy budują coraz więcej i tak ciężko jest kupić nowe mieszkanie. O czym powinien poinformować nas deweloper przed zakupem? Co sprawdzić, zanim zdecydujemy się na daną nieruchomość? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawimy w dzisiejszym poradniku.

Mieszkanie od dewelopera: co warto sprawdzić, przed zakupem

Warto zaznaczyć, że zakup mieszkania od dewelopera jest jedną z najczęstszych i jednocześnie najbezpieczniejszych form nabycia nieruchomości. Jednak tak samo, jak sprawdzamy na przykład: samochód, czy sprzęt elektroniczny lub umowę na telefon, powinniśmy również zweryfikować sprzedawcę mieszkania. Poniżej opisaliśmy kilka czynników, które należy sprawdzić, aby mieć pewność, że kupujemy to mieszkanie, które chcemy.

Po pierwsze: standard wykończenia

Istnieją różne standardy wykończenia mieszkań. Każdy deweloper ma obowiązek poinformowania nas o tym, jak będzie wyglądało mieszkanie, które kupimy. Poza tym wpływa to ostatecznie na cenę nieruchomości, dlatego warto to zweryfikować. Najczęściej kupujemy mieszkania w tak zwanym — stanie deweloperski, który może dodatkowo posiadać położone panele, czy tynki, jednak nie zawsze. Zdarza się, że oglądając wizualizację danych pomieszczeń, zakładamy, iż deweloper oferuje — wykończenie pod klucz, jednak tego typu projektu powstają po to, abyśmy mogli lepiej wyobrazić sobie daną przestrzeń.

Poza tym zakup mieszkania w stanie deweloperski pozwala urządzić je tak, jak chcemy. Zdarzają się osiedla, w których dosłownie każda kuchnia ma takie same meble, łazienki niczym się nie różnią, a kolory ścian przyprawiają o zawrót głowy. Standard wykończenia jest niezwykle istotny, gdy planujemy wynająć komuś mieszkanie, dlatego warto zadbać o to, aby nawiązywał do współczesnych trendów.

Po drugie: ukryte opłaty

O ile w przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera, nie powinniśmy mieć kłopotu z ukrytymi kosztami, o tyle problem pojawia się, gdy w całej transakcji uczestniczą “osoby trzecie”. Pośrednicy odpowiedzialni za pomoc w uzyskaniu kredytu, a następnie w finalizacji transakcji bardzo często doliczają sobie wysoką prowizję za swoje usługi. Mało kto wie, ale często kwotę tę można negocjować i zamiast płacić 2%, możemy obniżyć ją o połowę i dzięki temu zyskać dodatkowe środki na wykończenie wnętrza. Najbezpieczniej będzie zatem zapytań od razu danego pośrednika o wszystkie ukryte opłaty i sprawdzić, czy nie lepiej zakupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, których tych kosztów może nie mieć.

Zobacz również:

Po trzecie: wybór nieruchomości

Najwięcej osób kupujących mieszkania kieruje się ich ceną. Kolejną kwestią często jest lokalizacja lub wspomniany wcześniej standard wykończenia. Zdarza się jednak, że mimo wszystko, wiele osób ostateczną decyzję o zakupie mieszkania, podejmuje pod wpływem chwili. W konsekwencji okazuje się, że balkon współdzielimy z sąsiadami, za którymi nie przepadam; latem w mieszkaniu jest za gorąco, ponieważ pokoje usytuowane są na rogu budynku, a zimą musimy włączać maksymalnie kaloryfery. Co zatem zrobić, aby wybrać odpowiednie mieszkanie? W tym celu pomocne mogą okazać się wskazówki internautów. Możemy znaleźć wiele grup tematycznych, poświęconych zakupom nieruchomości, czy ich wykończeniom. Znaczna część tego typu forów dostępna jest w social mediach, do których wszyscy mamy bezproblemowy dostęp.

Dobrym pomysłem jest także stworzenie listy z najważniejszymi punktami, w których zawarliśmy nasze oczekiwania. Warto, określić takie parametry jak na przykład:

– piętro, na którym chcemy mieszkać;

– ilość kondygnacji w blogu;

– kierunek, na który wychodzą okna;

– garaż i komórka lokatorska;

– rozkład pomieszczeń;

– lokalizacja oraz

– budżet.

To oczywiście tylko przykładowe atrybuty, jednak z pewnością pozwolą na zakup mieszkania dostosowanego do naszych potrzeb. Powyżej wskazaliśmy i opisaliśmy trzy najważniejsze czynniki, które warto zweryfikować przed zakupem mieszkania od dewelopera. Jednak nie należy zapominać jeszcze o kwestiach prawnych, czy notarialnych, bowiem są one niezwykle istotne. Kupując jakąkolwiek nieruchomość, warto sprawdzić daną firmę. O ile w przypadku popularnych deweloperów, nie powinniśmy się o nic obawiać, o tyle w przypadku nowopowstałych firm, warto dwa razy się zastanowić. Czerwona lampka powinna się również pokazać, jeżeli cena za m2 jest znacznie niższa, niż u konkurencji. Oczywiście nie zawsze oznacza to złe intencje, czy kłopoty (czasami nowe firmy w ten sposób chcą stworzyć grono zadowolonych klientów, które sprawi, że zyskają wiarygodność), jednak czujność w przypadku takich inwestycji jest wskazana. Mamy nadzieję, że nasze krótkie porady pozwolą Wam na bezpieczny zakup upragnionej nieruchomości, a transakcja przebiegnie zgodnie z planem i bez żadnych komplikacji.

Rekomendowane artykuły