Komputer gamingowy na każdą kieszeń

Komputer gamingowy na każdą kieszeń

Komputer gamingowy na każdą kieszeń – producenci gier komputerowych troszczą się o to, aby ich produkty zapewniały nam rozrywkę na coraz wyższym poziomie. Wiąże się to jednak z nieuchronnym wzrostem wymagań sprzętowych, jakie mają najnowsze gry komputerowe. Od tego jak zaawansowany jest nasz komputer do gier będzie zależało, czy będziemy mogli uruchomić na nim gry najnowszej generacji. Dlatego ważnym krokiem przy planowaniu zakupu komputera dla gracza jest spojrzenie w przyszłość i uwzględnienie wzrostu wymagań sprzętowych w ciągu najbliższych lat.

Warto o tym pomyśleć, ponieważ kupując komputer tylko na „teraz”, może się okazać, że za kilka lat będziemy musieli ponownie wydać dużą sumę pieniędzy – czy to na zakup nowych podzespołów, czy na zakup nowego sprzętu. Z drugiej strony zakup komputera z myślą o przyszłości wiąże się też z dużym jednorazowym wydatkiem. W poniższym artykule udzielimy praktycznych porad dotyczących którą opcję wybrać. Podpowiemy też, co można zrobić, aby chociaż częściowo uniknąć tego dylematu.

Komputer dla gracza z małym budżetem

Jeżeli dysponujesz niskim budżetem z pewnością zmierzysz się z problemem tego, że twój komputer dla gracza może się okazać komputerem na jeden sezon. Podzespoły im są wydajniejsze, tym więcej kosztują. Może więc okazać się, że kupując zestaw komputerowy dla gracza w niskim przedziale cenowym, kupisz sprzęt, który będzie bardzo szybko się starzał, a nowości na rynku gier komputerowych bardzo szybko znajdą się poza twoim zasięgiem. Dlatego jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem gier komputerowych, lepiej będzie, jeśli wstrzymasz się z zakupem sprzętu i odłożysz trochę środków na zakup wydajniejszego sprzętu. Weź także pod uwagę to, że z czasem ceny podzespołów spadają i chwila cierpliwości może ci się bardzo opłacić. Może jednak się zdarzyć, że dopiero zaczynasz swoją przygodę z grami komputerowymi, nie śledzisz nowinek, grywasz tylko od czasu do czasu i nie przykładasz aż takiej wielkiej wagi do detali graficznych. W tym przypadku nie jest złym pomysłem zakup mniej zaawansowanego, tańszego sprzętu. Najprawdopodobniej zaspokoi on twoje potrzeby w wystarczającym stopniu. Zawsze będziesz mógł kupić lepszy sprzęt w przyszłości, a przynajmniej unikniesz ryzyka wydania kilku tysięcy złotych na zestaw, który będzie kurzył się w kącie pokoju.

Zakup komputera dla gracza z myślą o przyszłości

Komputer gamingowy na każdą kieszeńJeśli jednak dysponujesz nieco większym budżetem i jesteś prawdziwym pasjonatem gier komputerowych, postaraj się pomyśleć o przyszłości. Dobrym pomysłem jest zakup takiego zestawu komputerowego dla gracza, który nie tylko sprosta aktualnym wymaganiom, ale także będzie w stanie odpowiedzieć na wymagania sprzętowe gier, które ukażą się w ciągu najbliższych lat. Zapoznaj się z trendami na rynku gier komputerowych, a także nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie sprzętu i podzespołów. Weź pod uwagę rodzaj gier komputerowych, w które grywasz, a także te, które potencjalnie mogą zainteresować się w przyszłości, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków za kilka lat. Mimo wszystko pamiętaj też o tym, że ceny sprzętu z czasem maleją, i być może bardziej będzie się opłacał tymczasowy zakup mniej wydajnej części. Na jakiś czas będzie ona w zupełności wystarczająca, a gdy za kilka lat pojawią się bardziej wymagające gry komputerowe, zamienisz ją na nowszą. I tutaj przechodzimy do ostatniego bardzo ważnego wątku, który pomoże rozwiązać wiele dylematów związanych ze starzeniem się sprzętu. Jest to zostawienie sobie możliwości modernizacji komputera, o której napiszemy dokładniej w następnej części.

Rozbudowywanie i modernizacja komputer stacjonarny dla graczy

Można stosunkowo skutecznie poradzić sobie z problemem starzenia się sprzętu poprzez dostosowanie go do możliwości modernizacji. Komputer to zestaw zintegrowanych ze sobą podzespołów, które można dobrać indywidualnie. Daje to możliwość wymieniania starych, mniej wydajnych części, na nowsze, wraz z tym jak zmienia się rynek komputerowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne zasady, którymi rządzi się sprzęt komputerowy, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne nam fundusze. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że komponenty składające się na komputer współpracują ze sobą. Jeśli połączymy je w nieodpowiedniej konfiguracji, nie będą one w stanie działać w pełni wydajnie. Podstawowym błędem popełnianym przez początkujących miłośników gier komputerowych jest kupowanie bardzo drogich kart graficznych, ale zapominanie o procesorze. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy słabym procesorze nawet najnowszej generacji karta graficzna nie będzie w stanie w pełni zaprezentować swoich możliwości. Warto więc dobrze przemyśleć kolejność, w jakiej będziemy decydować się na zakup poszczególnych podzespołów do naszego komputera. Myśląc o modernizacji komputera w przyszłości należy też pamiętać o tym, żeby zadbać o odpowiednio pojemną obudowę komputera. Wydajniejsze części będą potrzebowały także wydajniejszego systemu chłodzącego, który musi zmieścić się w jej wnętrzu.

Rekomendowane artykuły