Jak wyczyścić kostkę brukową?

Jak wyczyścić kostkę brukową? Kostka brukowa jest stosunkowo tanim oraz trwałym materiałem, z którego buduje się podjazdy, tarasy, chodniki, czy alejki w ogrodzie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tak samo, jak drewniane panele, czy kamienne płyty, kostka również wymaga poprawnej pielęgnacji i czyszczenia. Jeśli nie będziemy dbali o taką nawierzchnię, to niezwykle szybko stanie się ona brzydka i niechlujna. Na powierzchni będziemy mogli zaobserwować zacieki, a w odstępach pomiędzy kostkami pojawią się rośliny. Kolorystyka elementów może też ulec zmianie poprzez osady wapienne. Jak czyścić kostkę brukową?

Kiedy oraz, jak często czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa, o którą odpowiednie się nie zadba, sprawi, że chodnik czy podjazd będą wyglądały, bardzo nieelegancko. W celu prawidłowej pielęgnacji powinniśmy przeprowadzać proces oczyszczania minimum trzy razy w roku. Najlepszymi porami na takie czyszczenie jest wiosna, lato oraz jesień. Wiosną warto pozbyć się wszelkich nalotów, które spowodował na przykład topniejący śnieg. Latem należy usunąć chwasty czy mchy, jakie będą się pojawiały między szczelinami. W czasie jesieni nadejdzie czas na impregnację, która chroni kostkę przed zimą. Dodatkowo w czasie cieplejszych miesięcy warto regularnie zamiatać naszą kostkę. Dzięki temu wilgotny piach, czy gnijące liście nie narobią szkód. Zimą także nie możemy zapominać o naszej kostce. Należy ją dokładnie odśnieżać, a także unikać stosowania soli. Sprawi ona, że nasza kostka zostanie osłabiona, a na jej powierzchni mogą pojawić się nieładne białe osady. W związku z tym, jeśli mamy taką potrzebą, warto postawić na piasek, a nie sól.

Jak radzić sobie z mchem i chwastami?

Trawa, chwasty i mech w sposób naturalny pojawiają się między kostkami. Należy się ich systematycznie pozbywać nie tylko ze względów estetycznych. Kłącza czy korzenie, jakie rosną pod ziemią, mogą uszkodzić kostkę i sprawić, że stanie się nierówna. Czym możemy to robić?

  • Druciana szczotka. Włosie wykonane ze stalowego drutu sprawiają, że wyskrobanie roślin między przerwami będzie możliwe. Niestety jest to dość czasochłonny proces, ale za to możemy uzyskać naprawdę dobre efekty. Dodatkowo szczotka bez większego problemu poradzi sobie z zaschniętym błotem.
  • Palnik gazowy. Jest to sposób, dzięki któremu usuniemy mech i chwasty szybko oraz bez przebarwień czy uszkadzania kamienia. Dodatkowo efekty takiej pracy są bardzo trwałe, kiedy mamy do czynienia z mchem, po wypalaniu już nie powróci. Jest to także bardzo wygodna metoda, kiedy zdecydujemy się na palnik z długą dyszą, cały proces będziemy mogli przeprowadzić na stojąco. Szorowanie kostki na kolanach to wielki wysiłek, szczególnie kiedy mamy do czynienia z większym obszarem.
  • Środki do odchwaszczania. W większości wypadków do takiego zadania wykorzystuje się herbicydy. Jednak, kiedy mamy do czynienia z czyszczeniami przerw między kostkami, nie jest to najlepszy sposób. Owszem, środek chemiczny wysuszy rośliny, jednak później i tak będziemy je musieli samodzielnie usunąć. Dodatkowo takie specyfiki mogą źle zadziałać na materiał, dlatego przy zakupie musimy wybrać dedykowane środki chemiczne do czyszczenia kostki brukowej.

Jak usunąć osady wapienne?

Osady na kostce mogą być spowodowane pleśnią, grzybem lub naturalną erozją. Erozja tworzy się pod wpływem wilgoci, całkowicie samoczynnie. Nie mają negatywnego wpływu na strukturę kostki, jednak wyglądają bardzo nieelegancko. W niektórych wypadkach, pod wpływem deszczu, znikną same, jednak taki proces zajmuje średnio 2-3 miesiące. Jeśli chcemy szybciej pozbyć się takich nalotów, możemy wykorzystać:

  • Myjkę ciśnieniową. Woda pod ciśnieniem umożliwia nam szybkie usunięcie pleśni, grzyba, a także białego wapienia. Cały proces jest dość prosty i przyjemny, szczególnie gdy zdecydujemy się na sprzęt z długą dyszą. Jeśli będziemy mieli problem z niektórymi osadami, to możemy wykorzystać specjalny środek czyszczący.
  • Środki do czyszczenia kostki. Spora liczba osób do czyszczenia kostki wykorzystuje klasyczne, kuchenne produkty czyszczące. Jednak nie są one zbyt efektywne. W przypadku, gdy stosujemy dedykowane środki, sprawimy, że kolor kostki będzie pogłębiony, a ona sama zabezpieczona przed osadami, czy zabrudzeniami.

Środki impregnujące

Jeśli chcemy, aby kolejne mycie kostki było znacznie łatwiejsze to warto dobrze ją pielęgnować. Konserwowanie granitu, czy betonu sprawia, że jest on chroniony przed zniszczeniem oraz brudem. Właśnie w taki sposób działają impregnaty hydrofobowe, których zadaniem jest przywrócenie barwy kamienia oraz nadanie kostce połysku.

Podczas zakupu środków impregnujących, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany nasz podjazd, czy chodnik. Kostka granitowa ma całkiem inną charakterystykę niż ta z kamienia polnego, czy betonu. W celu uzyskania pewności, że dany środek nie uszkodzi kostki, warto zaczynać pracę z nowym specyfikiem od małej części kostki w niewidocznym miejscu. Jeśli środek okaże się bezpieczny, bez większego problemu będziemy mogli przejść do całej reszty.