Jak wybrać bryczesy? Jazda konna staje się coraz bardziej popularna. Pojawiają się stajnie, powstaje coraz więcej szkół i ośrodków szkoleniowych. Podczas gdy zwykłe, wygodne dresy lub legginsy wystarczą, gdy zaczniesz uczyć się jeździć, warto zainwestować w specjalistyczną profesjonalną odzież jeździecką w miarę rozwoju konia. Bryczesy to bez wątpienia najbardziej podstawowy element wyposażenia jeźdźca. W Sklepie Jeździeckim mamy kilka rodzajów bryczesów – czym się różnią? Jak wybrać bryczesy?
Rodzaje materiałów i dostępne kroje
Co najważniejsze, bryczesy muszą być wygodne i nie krępować ruchów. Dlatego materiał powinien ściśle przylegać do ciała, a jednocześnie być elastyczny i sprężysty, aby nie przeszkadzał w jeździe.
W standardzie bryczesy wykonane są z bawełny lub wełny z dodatkiem nylonu lub poliamidu. Bawełna gwarantuje wysoką oddychalność, dzięki czemu nogawki się nie pocą, a nylonowa wyściółka gwarantuje odpowiednią elastyczność i sprężystość. Popularne są również bryczesy ze stretchu lub sztruksu, dostępne są też wersje zimowe, które dodatkowo są ocieplane, dzięki czemu jeździec nie marznie w siodle podczas zimowych przejażdżek. Bryczesy bawełniane są zwykle pierwszym wyborem dla osób rozpoczynających naukę jazdy konnej – są trwałe i niedrogie w porównaniu do innych dostępnych bryczesów.
Jeśli chodzi o krawiectwo, największą popularnością cieszą się dopasowane bryczesy reitose – ściśle owijające się wokół nogi na całej długości, ze zwężanymi nogawkami, zwykle zakończonymi rzepami lub elastycznymi wstawkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu noga wygodnie wpasuje się w cholewkę buta do jazdy samochodem – czy to sztyblety, czy wysokie kozaki, nie powodując dyskomfortu. Bryczesy tego typu mogą być używane zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i sportowej. Są to jedyne bryczesy, które kwalifikują się do udziału w zawodach jeździeckich. Ten model jest najbardziej polecany dla początkujących – obcisłe nogawki nie będą przeszkadzać w nauce.
Mniej popularnym stylem są bryczesy typu jodhpur. Są to rozkloszowane bryczesy zakładane na buty. To wygodne i nieco niezobowiązujące rozwiązanie dla osób ceniących wygodę lub tych, które nie przepadają za czapsami i kaloszami. Specjalne gumki są wszyte na dole nogawek i zakładane na buty, aby zapobiec podciąganiu się nóg podczas jazdy. Bryczesy są zwykle wykonane ze sztruksu lub dżinsu lub grubej bawełny z domieszką elastanu. Ze względu na swoją obszerność są generalnie trwalsze niż bryczesy reitose. Ten styl bryczesów jest preferowany przez mężczyzn, którzy nie lubią ciasnego kroju standardowych bryczesów Reithose. Jodhpura to jednak typowy tryb rekreacyjny – nie możesz brać udziału w żadnych zawodach jeździeckich.
W niektórych sklepach jeździeckich można znaleźć inny rodzaj bryczesów – bryczesy kawaleryjskie. Te bryczesy są bardzo obszerne w udach i ciasne w kolanach i są zwykle krótsze niż standardowe bryczesy. Model ten bazuje na wojskowych bryczesach kawaleryjskich, które w większości są beżowe lub khaki i wykonane są z grubego materiału lub bawełny. Nogawki są specjalnie wycięte, aby idealnie pasowały do wsuwanych butów wojskowych.
W bryczesach również zauważamy trendy w modzie, zwłaszcza fasony dla dzieci czy kobiet. Znajdziemy bryczesy z wysokim lub niskim stanem, dodatkowymi kieszeniami na udach (idealne na telefon komórkowy) lub ozdobione dodatkowymi logami, naszywkami czy kryształkami. Wybór kolorów jest również szeroki, ale najlepiej wziąć pod uwagę, że stajnie czy pastwiska nie są zbyt czyste, dlatego najlepiej wybierać kolory, które nie będą rzucały się w oczy, jak np. ławice kurzu podczas jazdy konnej. Kolor biały jest powszechnie używany podczas zawodów i oficjalnych imprez jeździeckich.
A co z lejem?
Koncepcja lejka jest nierozerwalnie związana z bryczesami. Jest to wkładka wykonana z tkaniny, skóry lub silikonu po wewnętrznej stronie nogawki. Siedziska poniżej kolan nazywane są siedziskami krótkimi lub kolanowymi, natomiast wkładki zakrywające uda, krocze i część pośladków to siedziska pełne lub długie. To dodatkowe wzmocnienie najbardziej narażonej na zużycie części bryczesów, a siedziska wykonane z zamszu, skóry czy silikonu mają dodatkowe właściwości adhezyjne, dzięki którym lepiej „przyklejają się” do siodła podczas jazdy. Korzystanie z określonego nasadki jest całkowicie kwestią osobistego wyboru, w zależności od osobistych preferencji, jednak zaleca się, aby uczniowie korzystali z nasadek kolanowych, ponieważ dodatkowe tarcie powstające podczas używania pełnej nasadki może raczej utrudniać niż pomagać na początkowych etapach nauki.
Wybór pierwszej pary bryczesów może być trudny przy tak wielu odmianach wzoru, koloru i ceny. Warto pamiętać, że najważniejsza jest wygoda, dlatego pierwszą parę bryczesów najlepiej kupić w sklepie papierniczym, gdzie można je przymierzyć.