Jak sprzedać samochód w skupie aut?

Jak sprzedać samochód w skupie aut?

Jak sprzedać samochód w skupie aut? Sprzedawanie auta to proces, który może trwać bardzo długo. Jeśli ktoś należy do osób, którym zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji, powinien zwrócić uwagę na to, co w tym zakresie oferuje ktoś, kto prowadzi skup aut. Tego rodzaju rozwiązanie jest coraz częściej wybierane, warto zatem wiedzieć dokładnie, czego można oczekiwać decydując się na taki sposób sprzedaży swojego pojazdu.

Ulubione cztery kółka z czasem ulegają zepsuciu, dlatego też prędzej czy później nadchodzi moment, w którym trzeba pomyśleć o znalezieniu nowego. Niezależnie od tego, na co decyduje się dana osoba, najczęściej pojawia się kwestia sprzedaży dotychczas użytkowanego pojazdu mechanicznego. W takiej sytuacji można próbować sprzedać auto na własną rękę, oddać do komisu samochodowego lub skontaktować się z kimś, dla kogo skup aut to sposób na życie. Ta ostatnia forma jest polecana tym wszystkim, którzy chcą otrzymać szybko gotówkę, na przykład po to, by być w stanie dołożyć sobie do zakupu upragnionego nowego modelu samochodu. W jaki sposób przebiega cały proces i jak postępować w trakcie rozmów z kimś, kto prowadzi skup aut?

Przygotowania do sprzedaży

Jak sprzedać samochód w skupie aut?Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu do sprzedaży. Oznacza to między innymi rzecz oczywistą, czyli staranne czyszczenie, zarówno na zewnątrz jak i w środku pojazdu. Jeśli to konieczne, dobrze jest udać się do profesjonalistów, by wykonali pracę nad tapicerką. Jest to pewna inwestycja finansowa, może jednak ona się okazać kluczowa w procesie ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży.

Poza wyglądem warto także zadbać o to, by dany pojazd możliwie jak najlepiej przygotować pod względem technicznym. W tym wypadku również niekiedy warto udać się do warsztatu dobrego mechanika samochodowego, który wykona szczegółowy i zarazem rzetelny przegląd techniczny pojazdu. Nie wszystkie stwierdzone usterki trzeba naprawiać, niemniej jednak warto mieć na piśmie potwierdzenie wad pojazdu przed spotkaniem z rzeczoznawcą, który w imieniu prowadzącego skup aut będzie oglądał samochód i przed podaniem kwoty, jaką będzie chciał rekomendować swoim pracodawcom. W ten sposób, za niewielką w gruncie rzeczy opłatą, możesz wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną w trakcie spotkania z osobą dokonującą wyceny na rzecz skupu auta.

Jak umówić spotkanie

Umówienie się na spotkanie jest bardzo proste, można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest po prostu wykonanie telefonu do osoby ogłaszającej się jako prowadzącą skup aut. Można wybrać firmę z najbliższej okolicy, choć obecnie wiele z tego typu przedsiębiorców dojeżdża do klientów mieszkających nawet w odległych miejscowościach, coraz więcej deklaruje dojazd na terenie całego kraju. Drugim ze sposobów kontaktu jest wypełnienie krótkiego wniosku przez internet, w takim wypadku należy się przygotować na udzielenie podstawowych informacji dotyczących pojazdu. Po wypełnieniu kwestionariusza wystarczy poczekać na telefon od osoby zajmującej się świadczeniem usługi skupu aut. Cała procedura nie powinna z reguły zająć więcej niż 2-3 dni, dlatego też warto, jeśli oczywiście jest to opłacalne, dokonać wszelkich przeglądów i zabiegów czyszczących przed skontaktowaniem się z kimś, kto będzie oglądał samochód.

Negocjacje cenowe

W trakcie spotkania najlepiej posiadać przy sobie niezbędne dokumenty, nie tylko te potwierdzające stan techniczny pojazdu, ale także i ewentualne pisemne poświadczenia przeglądu technicznego i ewentualnych usterek. Wzmacnia to pozycję osoby sprzedającej pojazd, bo wyklucza próby obniżenia ceny przez rzeczoznawcę lub towarzyszącego mu mechanika. Dysponując niezbędnymi dokumentami można próbować podbić cenę, targowanie się jest w tym wypadku nie tylko dopuszczalne, ale wręcz wskazane. Należy pamiętać, że osoba ze skupu aut także ma na celu swój interes, dlatego też warto jeszcze przed spotkaniem ustalić sobie dolną i górną granicę ceny, jaką chcemy wziąć za sprzedawany pojazd.

Nie tylko szybkość

Tego typu rozwiązanie jest także korzystne z jeszcze jednego powodu. Skup aut warto także polecić wszystkim tym, którzy chcą pozbyć się niszczejącego ze starości lub na skutek wypadku drogowego pojazdu. Firmy zajmujące się skupowaniem samochodów bardzo często oferują tego rodzaju pomoc, choć oczywiście nie należy spodziewać się uzyskania znacznej sumy pieniędzy za tego rodzaju transakcję. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że jest to wygodny i przede wszystkim szybki sposób na to, by pozbyć się uciążliwego grata z terenu swojej posesji lub garażu.

Niekiedy można spotkać się z opiniami w sieci lub wśród znajomych na temat nieopłacalności sprzedawania samochodu za pośrednictwem skupów aut. Prawda, jak zawsze w tego rodzaju sprawach, leży pośrodku. Dla wielu jest to korzystne rozwiązanie ze względu na krótki czas całego przedsięwzięcia, inni z kolei byli w stanie pozbyć się auta, którego nikt nie chciał kupić. Warto o tym pamiętać i najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy tego typu transakcja jest odpowiednia. Jej wynik może być zaskakujący.

Rekomendowane artykuły