Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Jak dbać o sztuczne kwiaty? Od wielu lat dekorowanie mieszkań czy lokali użyteczności publicznej sztucznymi kwiatami jest bardzo popularne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju ozdobne rośliny, które występują jako plastikowe róże, sztuczne trawy czy nigdy niewiędnące tulipany. W obecnych czasach producenci oferują produkty, które są niesamowicie podobne do żywych kwiatów. Przez co wiele osób spoglądających z dalszej odległości może mieć wrażenie, że są to naturalne rośliny.

Kiedy warto postawić na sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty są przepiękną ozdobą otoczenia, więc można je wykorzystać w wielu różnych miejscach. Przede wszystkim są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości czasu, aby codziennie dbać o pielęgnację roślin doniczkowych czy układanie bukietów z kwiatów. Warto na sztuczne ozdobne rośliny postawić również w sytuacji, gdy potrzebujemy pięknie udekorować podpiwniczenie, sutener albo każde inne miejsce, do którego nie dociera dużo promieni słonecznych, a które są niezbędne do rozwoju i życia żywych kwiatów. Kompozycje wykonane ze sztucznych kwiatów oraz wszelkiego rodzaju wiązanki zachowują swoje walory dekoracyjne i estetyczne przez bardzo długi czas, ale jeszcze dłużej nam posłużą, gdy o nie odpowiednio zadbamy. Nie trzeba się od razu przejmować tym, że wymagają one również pielęgnacji, ponieważ wszystkie zabiegi, które można przy nich wykonać, zajmują tylko odrobinę czasu.

W jaki sposób pielęgnować sztuczne rośliny ozdobne?

Żeby wybrane przez nas kompozycje sztucznych kwiatów przetrwały przez wiele długich lat, należy zwrócić uwagę na konkretne rośliny już na etapie zamawiania. Najlepiej jest wybrać produkty, które wykonane są z wysokiej jakości tworzywa i dodatkowo pokryte są specjalnym lakierem albo odpowiednią powłoką zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami oraz wyblaknięciem. Podczas układania bukietów trzeba również zadbać o to, aby dało się go później bez problemu rozebrać na części pierwsze. W ten sposób co pewien okres będziemy mogli myć sztuczne kwiaty z kurzu, który niestety bardzo często osadza się na plastikowych elementach. Jeśli zauważymy, że na roślinnych ozdobach występuje niewielka ilość kurzu to można go wyczyścić zwykłą miotełką albo strumieniem powietrza. W przypadku drugiego rozwiązania należy bezwzględnie przestrzegać tego, aby było to powietrze zimne, ponieważ ciepło mogłoby stopić plastik i doprowadzić do zniekształceń, co całkowicie zniszczy dekoracje.

Jak zminimalizować prace pielęgnacyjne przy sztucznych kwiatach?

Jeśli chcemy jak najmniej czasu poświęcać na pielęgnacje sztucznych roślin to warto do tego celu zakupić odpowiednie preparaty. Jednym z najskuteczniejszych środków do czyszczenia plastikowych kwiatów jest specjalny nabłyszczacz w sprayu. Umożliwia on spryskanie tylko pojedynczych gałązek lub całej dekoracji, dzięki czemu nabiera ona ponownie efektowny połysk i wygląda jak świeżo zakupiona.

Jak dbać o sztuczne kwiaty?Dodatkowo taki spray pomoże chronić ozdobę przed osadzaniem się kurzu. Wystarczy stosować go tylko raz w miesiącu, dzięki czemu nie będziemy musieli regularnie myć sztucznych roślin wodą. W przypadku gdy nie posiadamy takiego preparatu, możemy wykorzystać do tego celu środki znajdujące się w samochodzie, które wykorzystujemy do czyszczenia elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Spełniają one praktycznie taką samą funkcję, a my w ten sposób nie musimy inwestować w zakup dodatkowego sprayu. Bardzo pomocne przy dbaniu o wygląd sztucznych roślin są również nawilżone chusteczki, które skutecznie usuwają zabrudzenia oraz sprężone powietrze, dzięki któremu szybko poradzimy sobie z usunięciem osadów oraz innych zanieczyszczeń.

Dbanie o sztuczne kwiaty w pomieszczeniach

Jeśli zdecydujemy się na to, aby trzymać sztuczne kwiaty w mieszkaniu to bardzo ważne jest to, aby nie były narażone na promieniowanie słoneczne, więc nie warto trzymać je na parapecie okna. Ostre słońce spowoduje, że rośliny stracą swój naturalny kolor, którego nie będzie można z powrotem przywrócić. Tego typu produkty najlepiej sprawdzają się w ciemnych pomieszczeniach, ale należy też zwrócić uwagę na łazienkę, kuchnię i inne miejsca, gdzie występuje wilgoć, ponieważ w takich miejscach również mogą ulec uszkodzeniu.

Czy przy sztucznych kwiatach trzeba stosować środki na szkodniki?

W sztucznych roślinach nie występują choroby i nie są one narażone na szkodniki, więc nie musimy stosować żadnych specjalnych preparatów ochronnych. Ze względu na materiały, z których zostały wykonane, nie potrzebują również nawożenia, stosowania produktów na porost czy też regularnego podlewania. Dbanie więc o takie kwiaty nie jest czasochłonne. Sztuczne kwiaty są świetną alternatywą dla prawdziwych i naturalnych, które regularnie czyszczone będą wyglądać jak żywe. Można je zastosować w mieszkaniu czy biurze, ale także świetnie sprawdzają się w lokalach użytkowych, takich jak restauracje czy hotele. Bardzo często są również zamawiane na groby zmarłych, ponieważ są wyjątkowo wytrzymałe i mogą leżeć na przez długie miesiące. Natomiast żywe kwiaty będą zdobić pomnik zmarłego maksymalnie kilkanaście dni.

Rekomendowane artykuły