Gładź szpachlowa i wszystko, co trzeba wiedzieć o jej nakładaniu

Gładź szpachlowa i wszystko, co trzeba wiedzieć o jej nakładaniu – stanowi jeden z podstawowych elementów chemii budowlanej. Sięga się po nią przy okazji niemal każdej budowy czy remontu. Sama w sobie jest wykorzystywana do wygładzania powierzchni sufitów, ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, przy czym występuje zarówno w formie koniecznej do rozrobienia (zazwyczaj w proszku), jak i takiej od razu gotowej do użycia. Czy jej nakładaniem możemy zająć się sami? Na czym ono polega i od czego powinniśmy je zacząć? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w naszym artykule.

Nakładanie gładzi – samodzielnie czy w asyście profesjonalisty?

Gładź szpachlowa nie należy do najbardziej skomplikowanych do nałożenia – wystarczy robić to tak, aby efekt pracy był zadowalający. Trzeba zatem wiedzieć, do czego się zmierza, ale też jak przygotować się do całego procesu, by ten był skuteczny. Mimo wszystko jednak wykonania go można bez problemu podjąć się na własną rękę, bez korzystania z usług specjalisty branżowego.

Przygotowania to rzecz kluczowa

Jeżeli chodzi o gładź szpachlową, jeszcze przed jej zastosowaniem musimy właściwie się do tego przygotować, aby cały proces nie był daremny i aby w jego trakcie niczego nie uszkodzić. Koniecznie zadbajmy o to, by:

  • zabezpieczyć wszystkie sprzęty znajdujące się w danym pomieszczeniugładź szpachlowa zastyga w stosunkowo niedługim czasie – nawet w najmniejszych swoich kropelkach. W związku z tym jej trafienie do wnętrza (ale i na zewnątrz) jakiegokolwiek sprzętu czy mebla byłoby przez nas niepożądane. Najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się każdego z nich na czas remontu (na przykład poprzez przeniesienie go do innego pomieszczenia). Nie zawsze jest to możliwe (tak jest chociażby w przypadku podłogi) – warto więc zadbać o użycie folii ochronnej i dokładne pokrycie nią wszystkich zagrożonych zabrudzeniem elementów;
  • przygotować podłoże – aby gładź szpachlowa była w stanie trzymać się stabilnie i być trwała, musi zostać położona na podłożu wolnym od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Upewnijmy się zatem, że pozbędziemy się jakiegokolwiek tłuszczu, kurzu i pyłu; ważne jest również usunięcie pozostałości po farbie, które mogą prowadzić do utraty przyczepności (która jest kluczowa w przypadku gładzi);
  • pokryć podłoże preparatem gruntującym – już na start należy wiedzieć, że nie zawsze jest to konieczne – nigdy jednak nie zaszkodzi. Preparat tego typu jest w stanie znacznie zwiększyć przyczepność gładzi, co sprawi, że będzie ona trwalsza i bezpieczniejsza.

Tuż po wykonaniu wszystkich przygotowań, możemy przystąpić do właściwego nakładania gładzi.

Właściwe nakładanie gładzi szpachlowej – krok po kroku

Pierwszym krokiem ku nałożeniu gładzi szpachlowej jest odpowiednie jej rozrobienie – tyczy się to jednak jedynie produktów w proszku. Jeżeli bowiem zakupiliśmy gotową mieszankę, nie będziemy musieli jej rozrabiać – jak sama jej nazwa sugeruje, jest gotowa do nałożenia od razu po otwarciu pojemnika z nią. Jeżeli jednak rozrabiać musimy, zadbajmy o to, aby uzyskać stałą konsystencję, koniecznie pozbawioną jakichkolwiek grudek. Najlepiej jest mieszać wiertarką ze specjalną końcówką. Nie zapominajmy również o odpowiednich proporcjach na linii woda – zaprawa, zawsze podążając za zaleceniami ze strony producenta.

Naszą pracę powinniśmy rozpocząć od tego, by pozbyć się wszelkich ubytków poprzez ich wypełnienie gładzią. Musimy upewnić się, że każdy z nich zostanie właściwie, dokładnie i szczelnie wypełniony – wszelkie pęcherzyki powietrza, które mogłyby w nim zostać mogłyby doprowadzić do odpadania gładzi, czyli czegoś absolutnie przez nas niepożądanego. Tuż po wypełnieniu ubytków, możemy przystąpić do właściwego szpachlowania.

Zacznijmy je od konkretnego punktu – ściany powinniśmy szpachlować od dołu do góry, a sufit – najlepiej od okna. Zawsze starajmy się zaczynać od najtrudniejszych w dostępie miejsc, przykładając do nich szczególną uwagę. Nie zapominajmy o właściwej ilości gładzi – jej grubość nie powinna przekraczać trzech milimetrów. Większa jej wartość, zwłaszcza po każdej stronie pomieszczenia, może doprowadzić do spadku jego powierzchni. Praktycznego, ale też wizualnego.

Już po nałożeniu gładzi, zawsze konieczne jest szlifowanie, które dodatkowo pozwoli wygładzić powierzchnię i zniwelować wszelkiego rodzaju rysy i nierówności, które mogłyby powstać w całym procesie (a które są praktycznie nieuniknione). Jeżeli chcemy nałożyć dwie warstwy gładzi, pamiętajmy, że pierwsza musi dokładnie wyschnąć, a następnie będziemy musieli dodatkowo ją oczyścić, zanim położymy na nią tę drugą. 

Podsumowanie

Nawet jeśli gładź szpachlowa i jej wykorzystanie są kluczowe we współczesnym budownictwie, możemy ją nałożyć w pełni samodzielnie – wystarczy, że właściwie się do tego przygotujemy, ale też po prostu będziemy wiedzieć, ku takiemu efektowi końcowemu zmierzamy. Bardzo ważny w tym wszystkim jest również dobór właściwego produktu (i jego rodzaju). Mimo wszystko jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak ważnym elementem budowlanki ona jest i mieć świadomość tego, kiedy tak właściwie powinniśmy po nią sięgnąć.