Gdzie kupić piankę neoprenową?

Gdzie kupić piankę neoprenową?

Gdzie kupić piankę neoprenową? Jak ciasny powinien być kombinezon? Jest to pytanie, z którym wielu nowych nurków i surferów zmaga się każdego dnia. Niestety, nie ma standardowej odpowiedzi na to pytanie. Podczas gdy celem jest utrzymanie cienkiej warstwy wody przy ciele, może to również zależeć od osobistych preferencji. Przy wyborze kombinezonu istnieje cienka granica między ciasnotą a ograniczeniem ruchów.

Jeśli przymierzasz go po raz pierwszy, ważne jest, aby pamiętać, że kombinezon powinien być ciasny i trochę nietypowy. Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie nie jest on wystarczająco ciasny. Jednak nadal musisz być mobilny i zwinny, więc Twój mokry strój musi umożliwiać swobodny ruch wszystkich stawów i kończyn. Pomyśl o tym w kategoriach bandaża uciskowego – musi być ciasny, ale musi też umożliwiać swobodny ruch. Jeśli kombinezon przylega do ciała i nie ma kieszeni powietrznych ani fałd, prawdopodobnie nadaje się do użytku w oceanie. Ważne jest jednak, abyś się w nim poruszał, aby zapewnić sobie swobodę ruchów. Przed zakupem warto przymierzyć piankę neoprenową, dlatego zalecamy zakupy w sklepach sportowych.

Jaki powinien być kombinezon?

Dobry kombinezon nie powinien pozostawiać zbyt wiele miejsca w kroku. Niektóre kombinezony są dostępne z bardzo długimi ramionami i nogawkami, ale jest to zazwyczaj kwestia osobistych preferencji. W zależności od producenta możesz otrzymać instrukcje, jak przyciąć ramiona i nogi – ale priorytetem jest zapewnienie, że tkanina neoprenowa przylega do kończyn. Jednym z obszarów, o którym zapomina wielu początkujących pływaków, są plecy. Nieodpowiednio dopasowany strój może pozostawiać fałdy i pęcherzyki powietrza w dolnej części pleców, co może powodować opór i sprawiać, że będziesz czuł się niekomfortowo. Podobnie jak w przypadku wszystkich obszarów dobrego kombinezonu, tkanina pokrywająca dolną część pleców powinna przylegać do skóry. Ważne jest, aby pamiętać, że różne marki mokrych kombinezonów oferują nieco inne dopasowanie.

Dopasowanie kombinezonu z pianki neoprenowej

Rozmiar kombinezonu mokrego może się różnić w zależności od marki, więc odniesienie do tabeli rozmiarów dla marki, na którą patrzysz, będzie dobrym punktem wyjścia. Jak czytać tabelę rozmiarów kombinezonów mokrych? Określenie rozmiaru kombinezonu na podstawie tabeli rozmiarów może być trudne. Dwa najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę to wzrost i waga. Po tym, pomiar klatki piersiowej jest kolejną ważną rzeczą do rozważenia.  Jak powinien być dopasowany kombinezon? Ogólnie rzecz biorąc, kombinezon powinien być dopasowany jak druga skóra, ale nie tak ciasno, aby ograniczyć zakres ruchów. Rękawy (jeśli są pełnej długości) powinny sięgać do kości nadgarstka, a nogawki tuż nad kością kostki, i nie powinno być żadnych przerw, kieszeni ani zwojów neoprenu. Ważne jest, aby zrozumieć, że po zamoczeniu kombinezonu poluzuje się on i będzie bardziej komfortowy. Po kilku sesjach neopren będzie miał “pamięć” i będzie jeszcze lepiej dopasowywał się do ciała. Jedną z rzeczy, która może wydać Ci się niezwykła, jest dodatkowy neopren pod pachą kombinezonu. Jest to klin raglanowy i znajdziesz go w każdym kombinezonie. Ponieważ 90% surfingu to wiosłowanie, producenci kombinezonów stosują ten klin, aby zapobiec zmęczeniu i zwiększyć zakres ruchu.

Co się dzieje, gdy masz źle dopasowany kombinezon?

Gdzie kupić piankę neoprenową?Jeżeli strój jest zbyt ciasny, będzie Ci ciepło, ale Twoje ruchy będą ograniczone i nie będzie Ci tak wygodnie jak powinno być. W niektórych przypadkach może to spowodować podrażnienia, gdy szwy ocierają się o skórę. Ponadto zbyt ciasne dopasowanie spowoduje duże obciążenie skafandra mokrego, powodując rozrzedzenie neoprenu i szybsze przeciekanie i psucie się szwów. Jeśli kombinezon jest za duży, może być łatwy do założenia, ale w wodzie nie będzie działał prawidłowo. Wszystkie szczeliny i dodatkowy materiał wpuszczą więcej wody do kombinezonu, sprawiając, że Twoje ciało będzie pracować o wiele ciężej, aby utrzymać ciepło. Co zrobić, jeśli jestem pomiędzy rozmiarami? Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, najlepszą rzeczą do zrobienia jest przymierzenie obu rozmiarów, lub jeśli zamawiasz online, możesz skonsultować się z ekspertem od mokrych kombinezonów. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost i waga są najważniejszymi pomiarami, jednak uzyskanie konkretnych pomiarów dla talii i klatki piersiowej pomoże zawęzić je, gdy jesteś pomiędzy rozmiarami. Inne czynniki do rozważenia to wahania wagi i Twoje osobiste preferencje dotyczące tego, jak ciasno chcesz, aby kombinezon pasował.

Jak zadbać o swój kombinezon?

Właściwa pielęgnacja mokrego skafandra może zrobić ogromną różnicę w długości życia kombinezonu i naprawdę wymaga tylko kilku prostych działań. Po każdym użyciu ważne jest, aby dokładnie wypłukać kombinezon w chłodnej lub letniej wodzie (gorąca woda wysuszy neopren, zmniejszając elastyczność kombinezonu). Zabranie kombinezonu pod prysznic lub spryskanie go wężem podwórkowym po sesji pomoże zmyć słoną wodę. Następnie ważne jest, aby odpowiednio przygotować skafander do wyschnięcia. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie go wewnętrzną stroną do góry na wieszaku przeznaczonym do mokrych kombinezonów. Użycie zwykłego wieszaka na ubrania spowoduje rozciągnięcie ramion mokrego skafandra, ponieważ jest on szczególnie ciężki, gdy jest mokry.

Rekomendowane artykuły