Domy drewniane – korzyści z budowy

Domy drewniane - korzyści z budowy

Domy drewniane – korzyści z budowy – jednym z największych marzeń większości osób w dzisiejszych czasach jest to, by mieć własny dom. Jest to ogromny wydatek, na który jednak wiele osób sobie pozwala, ponieważ zapewnia on spełnienie wielu podstawowych potrzeb. Jedną z częściej ostatnimi wybieranych opcji, jest budowa domów drewnianych. Czy naprawdę warto się decydować? Dlaczego budowa domów drewnianych jest jednym z najlepszych wyborów?

Zalety domów z drewna

Budowa domów drewnianych jest coraz popularniejsza, a to ma swoją przyczynę między innymi w tym, że takie domy są tańsze i szybsze w budowie, niż domy murowane, a także mają wiele innych zalet. Jedną z najpopularniejszych technologii, jaka jest stosowana przez większość osób, jakie decydują się na budowę domów drewnianych, to budowa w systemie szkieletowym. Przede wszystkim polega to na tym, że poszczególne części domu budowane są w specjalnych fabrykach, gdzie panują ku temu najlepsze warunki, a następnie poszczególne części są dowożone na miejsce budowy i tam składane. Można również oczywiście decydować się na to, by budowa domów drewnianych odbywała się w nieco bardziej tradycyjny sposób, od samego początku na placu budowy, niektórzy także decydują się na domy z bali, lecz jest to nieco bardziej skomplikowany proces budowy. Jeśli chodzi o cenę budowy, to na budowie domów drewnianych można zaoszczędzić nawet do 10% kosztów. Wszystko jednak zależy od tego, jaki zostanie wybrany materiał do budowy, jak dom zostanie ocieplony i tak dalej. Do budowy domu może zostać dobrane różnego typu drewno, które dodatkowo może zostać sprowadzone z różnych części świata, więc to również może wpłynąć na koszty budowy. Duże oszczędności jednak na pewno będzie można zauważyć między innymi w koszcie wylania fundamentów, ponieważ nie muszą być one odporne na taki ciężar, jak w przypadku domów murowanych, ponieważ drewno jest materiałem lżejszym. Jeśli chodzi o czas budowy, to w zależności od tego, w jakim stanie ktoś chce odebrać budynek, jakie prace mają być wykonane, jaki ma być stopień zaawansowania budowy, czas ten może wynosić między 2 a 8 miesięcy, jednak i tak jest to znacznie krótszy okres, niż w przypadku domów murowanych, które mogą być budowane nawet ponad rok.

Dlaczego decydujemy się na domy drewniane?

Jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o tym, że budowa domów drewnianych jest coraz częściej wybierana, to po prostu fakt, że takie domy są piękne i do tego zmieniają się w czasie, jeśli zachowa się oryginalny wygląd drewna. Drewno posiada swoje naturalne piękno i swoją wyjątkowość. Każdy, kto mieszka w budynku z drewna, który jest zachowany w dobrym stanie, przyzna, że takie miejsca są wręcz magiczne. Domy drewniane są przytulne, ciepłe i bardzo dobrze się w nich wypoczywa. Z czasem drewno będzie naturalnie się starzeć, co jednak nie wpłynie negatywnie na jego wytrzymałość, ponieważ dobrze zbudowany dom drewniany wytrzyma bez problemu ponad 100 lat, jednak to starzenie się, będzie przejawiać się między innymi w zmianach wyglądu budynku. Dom będzie się starzeć wspólnie z jego domownikami.

Co w przypadku remontów i modernizacji?

Z czasem, gdy już dom zostanie ukończony i pomieszka się w nim kilka lat, może przyjść na myśl decyzja o tym, że przydałoby się nieco więcej przestrzeni. Może to wynikać między innymi z tego, że rodzina będzie się powiększać. W przypadku domów murowanych rozbudowa może sprawiać pewien problem, jednak jeśli dom jest drewniany i dodatkowo wykonany w systemie szkieletowym, to tak naprawdę nie powinno być z tym żadnego problemu, ponieważ dobudowanie jakiejś części jest naprawdę proste. W domach drewnianych, jeśli już pojawią się jakieś usterki, a w przypadku domu dobrze zbudowanego nie będzie to częste, bardzo proste i szybkie są również naprawy.

Transport domu – czy to możliwe?

Budowa domów drewnianych, czy też budowa każdego innego budynku, kojarzy się między innymi z tym, że jakby na stałe przytwierdzamy budynek do ziemi i mamy wrażenie, że zostanie on tam już na zawsze, dopóki się nie zawali, czy też nie zostanie rozebrany. Jednak jeśli ktoś decyduje się na budowę domu drewnianego, to może być pewny, że jeśli w przyszłości będzie chciał przeprowadzić się w zupełnie inny zakątek Polski, to taki dom bez problemu może zostać przetransportowany. Jeśli ktoś kojarzy amerykańskie seriale, w których specjalistyczne i wykwalifikowane firmy zajmują się transportem domów drewnianych, to właśnie tak to mniej więcej wygląda. Decyzja o tym, by mieszkać w takim domu, daje naprawdę wiele możliwości na przyszłość.
Budowa domów drewnianych jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Mimo tego, że na temat ich wytrzymałości istnieje wiele plotek, to warto na własnej skórze przekonać się o tym, że dobrze zbudowany dom jest naprawdę trwały i przez wiele lat może służyć nawet kilku pokoleniom.

Rekomendowane artykuły