Domy drewniane – długoletnia inwestycja czy chwilowa moda? W ostatnich latach drewno stało się bardzo popularnym materiałem budowlany. Oczywiście, od zawsze stanowiło ono podstawowy surowiec do konstrukcji niemal wszystkich domów. Jednak dopiero od niedawna ponownie wracają do łask domy zbudowane tylko i wyłącznie z drewna.
Powodów jest wiele, począwszy od kwestii estetycznych, a skończywszy na niezwykle istotnym w ostatnim czasie aspekcie ekologicznym. Domy drewniane mają wiele zalet, a w kwestii praktyczności i bezpieczeństwa nie ustępują nowoczesnym budowlom. Jednak w zamian za ciekawy wygląd i wyjątkową atmosferę, wymagają nieco więcej wysiłku włożonego nie tylko w ich wzniesienie, ale również utrzymanie w dobrej kondycji.
Rodzaje domów drewnianych
Domy drewniane dają niesamowite pole do popisu dla przyszłego właściciela. Budownictwo i technologie rozwijają się właściwie z dnia na dzień. Dodatkowo, ile gustów, tyle pomysłów! Projektowanie domów „w dawnym stylu” daje znacznie więcej możliwości, niż domów murowanych. W tym przypadku właściwie nie ma ograniczeń co do kształtów, ozdób i ciekawych dodatków.
Zasadniczo domy drewniane mogą służyć dwóm celom. Na pewno każdy doskonale zna drewniane domki letniskowe i zdaje sobie sprawę z tego, ile wspaniałych wspomnień mogą one tworzyć. Ostatnio dużą popularnością cieszą się jednak również drewniane domy przeznaczone do użytku całorocznego. Są to mieszkania dla całych rodzin, doskonale przystosowane do potrzeb współczesnego społeczeństwa. Zawierają one wszystkie wygody, ale zapewniają dodatkowo niezastąpiony nastrój. Cechują się przytulnością i oryginalnością.
Domy z drewna – kwestia bezpieczeństwa
Dla wielu niezaznajomionych z tematem, domy drewniane kojarzą się z mniej bezpieczną i stabilną konstrukcją niż domy murowane. Drewniane belki na pierwszy rzut oka mogą nie wzbudzać zaufania. Pierwszym nasuwającym się problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa przed pożarami. Jest to z pewnością niepokój uzasadniony. Jednak należy wziąć pod uwagę obecny rozwój technologii i budownictwa. Stosowane w dzisiejszych czasach surowce – mimo, że drewniane, czyli potencjalnie łatwopalne – cechują się najwyższą jakością, która gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Dodatkowo istnieją surowe obostrzenia, wymuszające na konstruktorach montowanie pieców i kotłowni kamiennych. Piece koniecznie muszą być wyposażone w specjalne wkłady kominkowe.
Niegdyś w domach z drewna powszechny był również problem z wilgocią. Selekcjonowane i specjalnie preparowane surowce, stosowane do budowy domów obecnie, niemal całkowicie eliminują ten problem. Z pewnością nie jest on bardziej zauważalny niż w niejednym domu murowanym, stawianym w niesprzyjającym otoczeniu lub warunkach.
Domy drewniane spełniają również wszelkie konieczne wymogi akustyczne i izolacyjne. Dokładność budowy i ścisłe dopasowanie elementów zapewnia maksymalną nieprzepuszczalność, a jednocześnie sprawia, że ewentualne naprawy, remonty i montaże koniecznych instalacji stają się zdecydowanie prostsze niż w przypadku ścian murowanych. Co istotne, domy z drewna są znacznie lżejsze od domów murowanych. Eliminuje to konieczność stosowania ciężkich betonowych fundamentów czy żelaznych stropów. Cała konstrukcja doskonale utrzymuje się bez dodatkowych wzmocnień. Oczywiście, wszystkie elementy przechodzą konieczne atesty, gwarantujące bezpieczeństwo.
Zalety domów drewnianych
Domy drewniane nie ustępują w kwestii bezpieczeństwa od domów murowanych. Ale, czy oprócz wspomnianej już niezastąpionej atmosfery, istnieją jeszcze inne powody wyraźnie przemawiające za ich budową? Kontrowersyjną kwestią jest tutaj aspekt ekologiczny – w końcu do wzniesienia takiej konstrukcji konieczne jest wycięcie ładnego kawałka lasu. Jednocześnie jednak eliminujemy wszelkie zanieczyszczenia związane z produkcją surowców sztucznych, z których tworzone są domy murowane.
Bezapelacyjnie, dużym atutem domów drewnianych jest szybki czas budowy. Taką konstrukcję można postawić już w zaledwie 3-4 miesiące. Dodatkowo możliwe jest to o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych, tak uciążliwych przy budowie domów murowanych. Za wyborem drewnianego domu przemawia także łatwość remontowania. Widoczne jest to szczególnie w przypadku wymiany instalacji elektrycznych. W przypadku ścian drewnianych, taki zabieg to tylko formalność, natomiast w domach murowanych wiąże się niejednokrotnie niemal z „demolką” ścian.
Cena domu z drewna
Trudno podać dokładne ceny domów z drewna, gdyż w znacznym stopniu zależą one od wielkości, ilości „dodatków” i wykończeń. Jednak szacuje się, że kwota, jaką trzeba na taką budowlę przeznaczyć jest około 10-20% wyższa niż przy domach murowanych. Tego rodzaju konstrukcje nadal stanowią w naszym kraju rzadkość, a jak wiadomo, to co „oryginalne” zawsze jest wyżej cenione. Niemniej jednak różnica nie jest aż tak rażąca, jak mogłoby się wydawać.
Domy drewniane – wady
Czy zatem domy z drewna mają jakiekolwiek wady? Zasadniczo wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Dla wielu nawet te 10-20% większe koszty stanowią niemały problem. Jeszcze inną kwestią jest znacznie mniejszy wybór firm budowlanych. Niemniej jednak, biznes ten cały czas się rozrasta i znalezienie odpowiedniego zleceniodawcy jest jak najbardziej możliwe.