Czym jest chiptuning?

Czym jest chiptuning?

Czym jest chiptuning? Tuning samochodów jest niezwykle popularny wśród pasjonatów motoryzacji, ludzi lubiących dobre samochody, szybką jazdę, coraz to większe możliwości, jakie może dać jazda samochodem. Kto się na niego decyduje? I czy warto, a jeśli tak to dlaczego?

Czym jest chiptuning?

Chiptuning jest to elektroniczny tuning sterownika silnikowego, którego celem jest poprawa parametrów silnika. Wszystko odbywa się poprzez zmianę oprogramowania danego sterownika, dzięki któremu silnik ma większą moc, uzyskuje się większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, a do tego płynność i jeszcze lepsze efekty, niż do tej pory. Firmy zajmujące się tego typu działaniami w przypadku każdego klienta podchodzą indywidualnie do danej pracy, starając się w pełni dopasować swoją ofertę do możliwości samochodu, ale również oczekiwań, wymagań i potrzeb samych jego właścicieli. Dokonując regulacji programowej lub też stawiając na działanie poprzez sterownik zewnętrzny chiptuning ma zapewnić właścicielom samochodów to, na czym im zależy. Tunerzy muszą wykonać niezwykle ciężką pracę, aby efekt końcowy był taki, jakiego chce klient. Polepszenie pracy poprzez zwiększenie mocy oraz momentu silnika stanowi zadanie priorytetowe i do tego właśnie się dąży.

Na czym bazuje chiptuning?

Szeroko pojęty chiptuning opiera się na szeroko pojętej pracy bazując na różnego rodzaju pomiarach w konkretnych warunkach. Samochód jest sprawdzany na hamowni i na drodze. Pod uwagę przy pracach tunera można wziąć wiele parametrów, bowiem program jest w stanie zmienić między innymi maksymalną prędkość, maksymalne obroty silnika czy też czas wtrysku. Poprzez odpowiednie oprogramowanie można całkowicie zmienić doładowanie, dawkę paliwa czy kąt zapłonu. Wszystko to, czym steruje sterownik silnika może ulec zmianie poprzez różnego rodzaju modyfikacje.

Chiptuning – czy to nie niszczy samochodu?

Dla wielu osób wydawałoby się, iż przecież ingerencja w pracę silnika automatycznie wiąże się z osłabieniem pracy danej części auta, bowiem zmieniamy coś, co zostało zastosowane przez producenta, prawda? Czyż taka ingerencja  jest więc niebezpieczna? Niekoniecznie! Producenci silników tworząc serce samochodu pozostawiają rezerwę mocy, jak również i momentu obrotowego. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji, jak również i sterowania. W ten sposób dokonując odpowiednich zmian, nie tworzymy dla silnika warunków,z  którymi nie będzie w stanie sobie poradzić, ale dajemy to, w czym może czuć się dobrze.

Chiptuning – zalety

Korzyści płynących z zastosowania chiptuningu oczywiście przez profesjonalnych tunerów jest naprawdę bardzo dużo. Jedną z nich jest możliwość zaoszczędzania na paliwie, co sprawi, że mimo iż wydamy pieniądze na zmiany, to w rezultacie na przestrzeni czasu ta inwestycja bardzo szybko się nam zwróci. Chiptuning w wersji profesjonalnej zagwarantuje nam między innymi poprawę mocy silnika, momentu obrotowego i jak wspomnieliśmy mniejszego zużycia paliwa. Co więcej może mieć znaczący wpływ na żywotność i wydłużenie pracy silnika.

Chiptuning – tylko wersja szyta na miarę

W świecie tunerów znajdziemy oczywiście osoby doskonale znające się w temacie, które są w stanie zagwarantować nam najwyższą jakość usług, ale są i też pseudofachowcy, którzy świadczą takie usługi, ale z chiptuningiem niewiele one mają wspólnego. Tak istotne jest więc to, byśmy decydując się taką formę modyfikacji w naszym samochodzie oddali go w dobre ręce. W przeciwnym razie chiptuning w wersji wykonanej przez osobę początkującą lub całkowicie niedoświadczoną może spowodować skrócenie żywotności silnika, jak również i nie osiągnięcie takich rezultatów, na jakich nam zależy. A tego przecież nie chcemy, prawda? Tego typu tuning musi opierać się na weryfikacji kondycji, z precyzyjnym zakresem pomiarowym, z pomiarami mocy i innymi zadaniami, którymi profesjonalni tunerzy się zajmują. Skoro chcemy coś zmienić, wydajemy na to pieniądze i jednocześnie liczymy na pożądane efekty, musimy mieć pewność tego, że naszym autem zajmują się ludzie znający się na rzeczy i wiedzący co zrobić, by zagwarantować nam jakość, solidność, dobrą cenę i oczywiście całkowicie zmienione auto z dużo większą mocą, ale i jednocześnie z oszczędniejszym kierowaniem.

Zobacz jak zainwestować w dobry biznes – myjnia samoobslugowa

Czy w każdym aucie można zastosować tego typu działania?

Praktycznie tak, aczkolwiek nie w każdym aucie ma to większy sens. Dobrze jest zastosować tego typu modyfikacje silników w samochodach stosunkowo nowych, które mają ograniczone możliwości pokazania swoich mocnych stron, a poprzez odpowiednią pracę przy silniku, która daje mu większą szansę na dużo lepszą pracę, jazda danym samochodem będzie bardziej płynna, dużo mocniejsza, ale z zachowaniem bezpieczeństwa i co najważniejsze- tańsza. Nie ma tak naprawdę w żadnym aucie przeciwwskazań do wykonania chiptuningu, bowiem każdy silnik ma rezerwę mocy, którą można zwiększać lub zmniejszać, bez obawy, że praca silnika zostaje w jakikolwiek sposób uszkodzona.

Rekomendowane artykuły