Budowa hal magazynowych – dla kogo, koszty, etapy pracy – budowa hali magazynowej jest bardzo ważną decyzją, gdyż wiąże się z pewnymi koniecznymi do podjęcia krokami. Przede wszystkim trzeba przygotować wszelkie niezbędne projekty oraz otrzymać stosowne pozwolenia, cała procedura może więc trochę potrwać. Sama procedura budowy hali magazynowej musi być dokładnie zaplanowana, aby wszystkie pracy mogły przebiec szybko i bez żadnych komplikacji, które mogłyby je opóźnić. Hale magazynowe budowlane powinny być przez profesjonalną firmę, która stworzy bezpieczną i funkcjonalną halę pod naszą działalność.
Dla kogo hale magazynowe?
Hale magazynowe budowane są dla różnych gałęzi biznesu. Producenci potrzebują takich miejsc do przechowywania wyprodukowanych przez siebie towarów. Natomiast hurtownikom hale potrzebne są do magazynowania do sprzedaży dużych ilości asortymentu. Hale magazynowe buduje się również dla firm logistycznych, które muszą przechowywać szybko zmieniające się przesyłki. W takich halach przechowuje się właściwie wszystko: surowce, materiały, urządzenia, pojazdy, efekty produkcji na maszynach. Najważniejszym zadaniem hal magazynowych jest ochrona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki halom magazynowym przepływ towarów staje się płynniejszy, przedsiębiorstwa mogą więc wydajniej funkcjonować.
Rzeczywisty koszt budowy magazynu
Hala magazynowa namiotowa budowana od podstaw jest sporym wydatkiem dla każdego przedsiębiorstwa. Duża ilość firm produkcyjnych albo spedycyjnych wcześniej czy później, będzie odczuwała problem z brakiem miejsca na biura i magazynowanie swoich towarów. Budowa magazynu jest inwestycją długoletnią, więc warto ją dokładnie przemyśleć i wybrać jak najlepsze dla nas rozwiązanie. Koszt budowy hali magazynowej, uwzględniający wszelkie wydatki w tym na sam projekt, może sięgać kwoty rzędu od 500 do nawet paru tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest więc do przeważnie duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa.
Jakie koszty należy wliczyć przy inwestycji w halę magazynową?
Decyzja o budowie własnej hali nie należy do najłatwiejszych i jest to bardzo duża i poważna inwestycja. Nie istotne jest to, czy chcemy wybudować konstrukcję murowaną, stalową czy może inną, jej budowa i tak będzie wiązać się dużymi wydatkami. Przede wszystkim w trakcie tak wielkiej inwestycji, nie ma miejsca na popełnianie błędów. Należy dokładnie poznać wszelkie możliwe opcje i mieć świadomość, jakich warunków potrzebują nasze produkty, które będziemy przechowywać w wybudowanej hali. Musimy wiedzieć, czy nasza firma potrzebuje jedynie wolnej przestrzeni do składowania, czy także powierzchni biurowej. Trzeba mieć świadomość tego, jakie koszty będziemy musieli ponieść w związku z naszą inwestycją. Warto poznać także koszty późniejszej eksploatacji czy możliwości rozbudowy. Nie ma sensu inwestować w zbyt duży i drogi budynek, którego nie będziemy w całości użytkować. Hala magazynowa musi spełniać nasze wymogi.
- koszty przygotowawcze, czyli wszelkie pozwolenia i przygotowanie samego terenu, zakup działki
- koszty budowy, czyli środki jakie musimy zapłacić na projekt i samą budowę hali magazynowej
- koszty wykończenia, czyli fundusze przeznaczone na aranżację wnętrza, media, okna, drzwi, itp
- koszty eksploatacji, czyli koszty ogrzewania, naprawy i obsługi hali
Hala magazynowa budowa i jej etapy
Profesjonalne i cenione wśród klientów firmy zajmującą się budową stalowych hal magazynowych, świadczą usługi zarówno w zakresie projektowania, jak i generalnego wykonawstwa. Możemy więc liczyć na kompleksową usługę, od początkowego pomysłu do zakończenia budowy, a również po zakończeniu całej inwestycji. Przed rozpoczęciem procesu budowy należy wykonać dziele działań, między innymi sprawdzić, czy normy oraz przepisy prawa zostały spełnione, przeprowadzić badania gruntu, spełnić warunki zagospodarowania terenu oraz ochrony środowiska. Należy także zdobyć pozwolenie na budowę i na przyłącza. Proces gromadzenia dokumentacji może zająć dużo czasu, ale na całe szczęście profesjonalne firmy zajmują się tymi sprawami zamiast klienta.
Budowa hali magazynowej musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz w zgodzie ze sztuką budowlaną. Proces ten składa się z takich etapów jak:
- Uzyskanie warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu.
Teren pod inwestycje musi spełniać wszelkie wymogi formalne oraz przepisy prawa budowlanego.
- Ustalenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć pod wybraną inwestycję.
Inwestor razem z wykonawcą musi ustalić koszty całej inwestycji, wliczające zarówno sam projekt, jak i wykończenie hali.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę
Przed staraniem się o pozwolenie na budowę, musi być już gotowy projekt całej inwestycji, który jest niezbędny do dostania pozwolenia.
- Stworzenie projektu inwestycji, czyli projektu wykonawczego.
Taki projekt przeważnie wykonywany jest przez firmę, która będzie generalnym wykonawcą inwestycji. To bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora.
- Ostatni etap całej inwestycji, czyli prace wykonawcze.
Wykonawca może rozpocząć prace.