Akcesoria dla małych dzieci – jak kupować zabawki? Dla wielu z nas zakupy to poważne wyzwanie, zwłaszcza, jeśli jesteśmy osobami impulsywnymi, które często kierują się emocjami. A sprzedawcy i producenci bardzo dobrze potrafią manipulować naszymi emocjami zasypując nas mnóstwem subtelnych, marketingowych sztuczek. To utrudnia nam bycie racjonalnym klientem, który kieruje się rozsądkiem. A jeszcze trudniejsze jest to w momencie, kiedy obok nas znajduje się nasze dziecko, które chętnie chłonie wszystko, co się wokół niego dzieje. Kupowanie produktów dla dzieci jest ciężkim zadaniem, a niestety, wiele zabawek może okazać się wyjątkowo szkodliwych dla naszego dziecka. Warto dowiedzieć się na co uważać.
Produkty dla małych dzieci – jak to wygląda w Polsce?
Niektóre z dostępnych na polskim rynku zabawek nie spełnia norm bezpieczeństwa. Z raportów wynika, że dotyczy to aż 1/3 zabawek oferowanych w sklepach i na platformach internetowych. Oznacza to, że jedna na trzy zabawki nie jest dostosowana do potrzeb dziecka. Oczywiście w kategorii zabawek, które nie spełniają norm znajdują się nie tylko potencjalnie niebezpieczne zabawki, ale i takie, które wykazują nieznaczne uchybienia. Jednak nawet w przypadku mniejszych uchybień nie powinniśmy takich zabawek dawać naszym dzieciom.
Na szczęście świadomość rodziców w kwestii sprawdzania materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia danych produktów dla dzieci, jest coraz wyższa, a media interesują się doniesieniami dotyczącymi niebezpiecznych zabawek i ostrzeżeń związanych z ich wycofywaniem z rynku. Jednak nim dany produkt na stałe zniknie z rynku, mogą minąć miesiące, a nawet lata, dlatego tak ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie produkty dla małych dzieci należy kupować i czego się wystrzegać.
Produkty dla małych dzieci – import z Chin
Produkty oznaczone jako „made in China” kojarzą się głównie z podróbkami, jednak również renomowane, duże Zachodnie koncerny produkują swoje towary w Chinach. Prawie 85% zabawek, które znajdują się w Unii Europejskiej jest wytwarzanych w Chinach i większość spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Jednak to wcale nie oznacza, że nie musimy się przejmować krajem produkcji danej zabawki. Różne fabryki działają w różny sposób, a chińskie prawo jest wyjątkowo liberalne w kwestii chemikaliów, które są wykorzystywane do produkcji wszelkich plastikowych produktów, w tym zabawek dla małych dzieci. Niektóre z nich mogą być potencjalnie niebezpiecznie. Kupując produkty bezpośrednio z Chin narażamy się na zagrożenie, zwłaszcza, jeśli są to bardzo tanie podróbki znanych marek lub marek, które nie są obecne na chińskim rynku.
Niska cena za markowy produkt powinna być dla nas ostrzeżeniem. Nie chodzi jedynie o zabawki dla dzieci, ale i inne produkty, takie jak kosmetyki, ubrania czy wyposażenie domu. Lepiej nie kupować, niż kupować produkty, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu i zdrowiu dziecka.
Na jakie materiały należy uważać?
Produkty, które są wykorzystywane codziennie powinny być jak najlepszej jakości, zwłaszcza, że w przypadku zabawek, małe dziecko często je wkłada do buzi. Wielu rodziców daje swoim pociechom o wiele za dużo zabawek, które z reguły należą do kategorii tanich. A niestety, tanie zabawki, nieznanych marek lub nie posiadających wyszczególnionych producentów, mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Lepszym pomysłem jest zainwestowanie w mniejszą ilość, dobrej jakości zabawek, zwłaszcza zabawek ekologicznych, wykonanych np. z drewna, które są produkowane w Polsce.
Wśród składników tworzyw sztucznych niskiej jakości, które są potencjalnie niebezpieczne dla małych dzieci, wyróżnić należy, PCV (polichlorek winylu) wraz z plastyfikatorami, 1-4 butanodiol, a ponadto metale ciężkie, ołów, arsen, chrom, kadm, rtęć i antymon.
PCV stosuje się po to, aby plastik był milszy w dotyku i miękki. Jest to substancja, która z łatwością wypłukuje się z tworzywa (dlatego ostrzega się przed stosowaniem wielorazowym plastikowych butelek z PCV) i łatwo może się przedostać do organizmu dziecka, które będzie gryzło dany produkt. Kobiety w ciąży przy kontakcie z tego typu substancją, mogą mieć niską masę urodzeniową. U dzieci natomiast mogą powodować nadpobudliwość, agresję, zwiększać ryzyko astmy. W przypadku chłopców mogą powodować niedorozwój narządów płciowych, a u dziewczynek przyspieszać dojrzewanie płciowe.
1-4 butanodiol jest wyjątkowo groźny dla zdrowia, posiada działanie psychoaktywne, może doprowadzić do utraty świadomości, a przyjęty w dużej dawce, nawet śmierć. Został wykryty w popularnej zabawce – koralikach zmieniających kolor pod wodą – co wywołało spore kontrowersje i rozpoczęło dyskusje związaną z bezpieczeństwem produktów dla dzieci.
Obecność metali ciężkich w produktach dla małych dzieci jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ ich toksyczność wynika w dużej mierze z ich zdolności do kumulowania się w organizmie. Mogą powodować problemy z uczeniem się, problemy endokrynologiczne czy różnego rodzaju inne zaburzenia behawioralne.