Adwokat a radca prawny – różnice

By | 12 października 2016

Jeśli nie masz w rodzinie prawnika, na pewno ciężko połapać ci się w tych wszystkich nazwać i definicjach. Możesz poszukać odpowiedzi na forach internetowych albo popytać się znajomych. Podstawowe pytanie brzmi: czym się różni adwokat od rady prawnego? Ten pierwszy świadczy pomoc prawną (pracuje w kancelariach adwokackich). Broni swoich klientów przed sądami, udziela porad prawnych, zajmuje się aktami i opiniami prawnymi.

Radca prawny z kolei tylko świadczy pomoc prawną (dokładnie tą samą co adwokat). Nie może być obrońcą w sprawach karnoskarbowych i karnych. To jest główna różnica. Są też inne, poboczne niuanse, które również dobrze znać. Od kilku lat radcy prawni mogą uczestniczyć w sprawach rodzinnych. Jest to też zawód, którym podąża wielu absolwentów studiów prawniczych, gdyż radcę prawnego można zatrudnić na podstawie stosunku pracy w konkretnej firmie. Z kolei adwokat może mieć tylko własną działalność gospodarczą lub działać w kancelarii jako wspólnik. W innych państwach Europy dąży się do połączenia obu zawodów. Z pewnością będzie to korzystniejsze dla radców prawnych, którym odmówiono udziału w sprawach karnych.

Gdy masz zatem problem z wyborem prawnika, wiedz, że w sprawach rodzinnych, cywilnych i administracyjnych reprezentanci obu zawodów ci pomogą. W przypadku sprawa karnych możesz się zwrócić tylko i wyłącznie do adwokata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *